blank
blank

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu?

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu?

Öncesinde saç dökülme stresini yaşayıp ardından saç ekimi işlemi yaptırdığınızda yeniden bir dökülme yaşanır. Çünkü saç ekiminden sonra dökülme olacaktır. Bu durum yaşanılması gereken bir süreçtir. Kıl köklerine nakledilen saçların %100 oranında tutması mümkün değildir. Açılan kanallarla nakil saçların uyumlu olması için gerekli bir durumdur.

Saç dökülmesi cinsiyet fark etmeksizin hepimizin yaşadığı bir durumdur. Birçok nedene ve etkene bağlanan dökülmenin en etkili çözümü saç ekimidir. Özellikle günümüzde her geçen gün artan bu operasyon çok geniş bir yaş aralığını da kapsamaktadır. Operasyon için hassasiyetin en yüksek olduğu durum ise saç ekiminden sonra dökülen saçlardır.

Öncelikle saçların ilk ekim aşamasında yani kafa derisinin tedavisinde dökülmesi normaldir. İlerleyen süreçte haftalar hatta aylar sonrasında yaşanan dökülmeler de meydan gelir. Bu dökülmeler doğal bir süreç olduğu gibi şok dökülme adıyla da ifade edebilirsiniz.  Açılan kanalların ve foliküllerin ameliyat sırasında yaşadığı travmadan kaynaklı şok dökülme denilmektedir. Operasyon sonrası saç dökülmeleri olağan kabul edildiği gibi normalin üzerinde gerçekleşen dökülmelere dikkat etmelisiniz.

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç Ekimi Sonrası Eski Saçlar Dökülür Mü?

Saçlar, dökülme esnasında belli şekiller oluşturur. Bu şekillerden erkek modeli dökülme dediğimiz şakak ve enselerde yer alan saçlar genellikle dökülmelere karşı gelir. Burada dökülmeyen saçlar kişinin genetik yapısından beslenme alışkanlıklarına göre değişkenlikler gösterebilir. Operasyonu yapan uzmanlar kişinin deri yapısında yer alan, dökülmeyen, sağlam köklü saçlardan kök hücreleri alırlar. Alınan hücrelerde nakil işlemi için gerekli yapılar mevcuttur. Kişinin kendisinden alınan kök hücreler sayesinde de dökülmelerde yok denilecek bir azalma olur.

Saç ekiminin normal bir süreci olan şok dökülmeler elbette olacaktır. Adaptasyon sürecindeki bu dökülmelere hazırlıklı olmanızda fayda var. Eski saçlarla derinin farklı bölümünden alınan saçların birbiriyle uyumlu olması için ortak bir dökülme de söz konusudur. Yani saç ekiminden sonra eski saçlarınızla nakledilen yeni saçlarınız birlikte dökülecektir. Eski saçların da dökülmesindeki en büyük sebep yerini yeni gelecek olan saçlara bırakmaktır.

Operasyona karar verdiğinizde tüm bu süreçlerin normal olduğunu ve yaşanması gerektiğini bilmelisiniz. Araştırma yapmadan yeni ve sık saçların arzusuyla ameliyata hazırlanan kişiler karşınlaştıkları bu süreçlerde panikleşirler. Soğukkanlı olmalı ve dökülen eski saçlarınızın da yeni saçlara yer açtığını unutmamalısınız.

Saç Ekimi Sonrasında İlk Saç Yıkaması

Saç Ekimi Sonrası Uzayan Saçlar İçin Kullanılacak Şampuan

Saç Ekimi Sonrası Dökülme Ne Zaman Durur?

Dökülmenin normal olduğunun bilincinde olanlar bu defa dökülmenin ne zaman duracağı hakkında bilgi almak isterler. Şok dökülmenin sebebi olan foliküller belli bir aşamada ilerler. Öncelikle foliküllerin kıl kökleri için açılan ameliyat sebebiyle girdiği travma olduğunu hatırlatmak isteriz. Doktorlar bu travmayı Telojen Effluvium geçişi olarak kabul ederler. Foliküller belli bir süre sonrasında bu travmayı atlatarak anajen adı verilen büyüme aşamasına geçer. Böylelikle şok dökülme süresini tamamlar. Bu durumdan çok rahatsızlık duyan ya da hızlı bir büyüme talep edenler ise Finasterid ve Minoxidil kullanırlar. Kullanılan bu ilaçlar aracılığıyla şok dökülmede azalma meydana gelir. Genellikle operasyon öncesinde saçlarının dökülmesini ağır psikoloji ile atlatan kişilerin tercihi olur. Saç ekimiyle kendini yenilemek ve olumlama yapmak isteyenler için şok dökülme sürecini daha erken durdurur. Elbette ilaçların bilinçsiz bir şekilde doktor izni olmadan kullanılmasını tavsiye etmemekteyiz.

Diğer yandan süreci en doğal şekilde ilerletmek ve kıl köklerin kendi kendine iyileşmesini isteyenler de vardır. Bu nedenle sürecin nasıl ilerlediği ve ne kadar sürede tamamlandığını merak konusudur. Kişilerin bünyesine ve öncesinde saçların dökülme durumuna göre bu süreçte değişkenlik olur. Ancak ortalama 1 ila 3 ay arasında devam eden şok dökülme sürecini tamamlar. Ardından 2 hafta sonra dökülmeler operasyon kaynaklı olmaktan çıkar. Saçın kendi yapısından, dış etmenlerden bağımsız olarak durur.

Saç Ekimi Sonrası 10. Gün Kabuk Dökme Yıkaması

Ekilen Saçlar Yıllar Sonra Dökülür Mü?

Ekilen saçların büyümesi kadar dökülmesi de her defasında tedirgin eden bir unsurdur. Fakat dökülmenin olağan bir süreç olması kadar devamlılık arz edeceği de unutulmamalıdır. Ortalama bir değer alındığında ekilen saçlar 1 hafta ila 2 yıl arasında bir büyüme devamlılığı gösterir. Nakledilen saçlar, saçların oluşumuna katkı sağlayan hormonlarla uyumlu değildir. Öncelikle bu adaptasyon sürecinin tamamlanması gerekir.

Ekilen saçlar büyüme gösterdikçe dökülmeler de devam edecektir. 2 yılı bulan büyüme süreçleri olduğu için dökülmeler yıllar sonra da gerçekleşir. Saç ekiminin yapılmadığı kişilerde dahi görülen ve normal kabul edilen saç dökülmesi operasyon geçirenler için de olağanüstü bir durum değildir.

Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç Ekiminden Sonra Saçlar Kaç Defa Dökülür?

Dökülme, normal süreçlerde dahi günde 50 ila 100 tel arasında gerçekleşir. Saç ekiminden sonra saçların dökülmesi de normal bir süreçtir. Fakat saçlarınızın dökülmesiyle birlikte stres yaşamanız tekrardan saçlarınızı kaybetmenize neden olur. Öncelikle bu süreci sakin ve pozitif bir bakış açısıyla geçirmeye çalışın. Ameliyat sonrasında ise üç bölüme ayırabileceğimiz dökülmeler mevcuttur.

 • Operasyondan hemen sonra saç dökümü gerçekleşir. Bu deride kıl kökleri için kanal açılmasıyla olur.
 • Ardından şok dökülme dediğimiz adaptasyon sürecinde yani saç ekiminden sonra yaklaşık 1 ila 3 ay arasında dökülmeler görülür.
 • Nakledilen saçların uyumu ve büyüme sürecine bağlı yıllar içerisinde devam eden dökülmeler de olur.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Saç Ekimi Sonrası Şapka ve Bere Kullanımı Nasıl Olmalı?

Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık

Saç Ekiminden Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Saç ekimine karar verdiğinizde genel bir araştırma yapmalı ve nerede, hangi şartlarda uygulandığı öğrenmelisiniz. Operasyonun sadece ameliyat aşamasından ibaret olmadığını sonrasında ise bir adaptasyon sürecinin de olduğunu unutmamalısınız. Üzerinize düşen sorumluluklar sadece bununla da kalmamaktadır. Ameliyat sonrasında dikkat etmeniz gereken hassasiyetler vardır.

 • Öncelikle tüm aşamalarda bilinçli davranmalı ve emek verdiğiniz ameliyatınız için özverili olmalısınız. Unutmayın ki tüm sağlık işlemleri olumlamalarla çözüme kavuşmuştur.
 • Stresten uzak durmalı mümkün olduğunca kendi içinizde adaptasyonu sağlamalısınız.
 • Bu süreçte beslenmeniz de önemlidir. A, B,E ve C vitaminlerini devamlılık arz edecek şekilde kullanmalısınız. Diğer yandan çinko ve demir takviyesi de önemlidir.
 • Beslenmenize ek olarak alkol ve sigaradan en az 2 ila 3 hafta arasında uzak durunuz.
 • Saçlarınızın bakımı da hassas bir konudur. Operasyondan önce saçlarınızın temizliği için neler kullanıyordunuz, doktorunuza anlatmalısınız. Çünkü farkında olmadan kullandığınız ürünler de saç dökülmesine sebep olmuş olabilir.
 • Doktorunuzun yönlendirmesi ile doğru bir saç bakım ürününü almalı ve aşamalarını takip etmelisiniz.
 • İyileşme süreci sadece ameliyat ile sınırlı değildir. Süreci hızlandırmakta etkinizin büyük olduğunu unutmayın. En basit hali ile uykudaki pozisyonunuz dahi bu süreç için önemlidir.
 • Saç ekiminden sonra ilk üç gün hafif dik pozisyonda uyumalısınız. Öyle ki yeni ekilen saç hücreleri ve açılan kıl kökü kanalları zarar görmesin.
 • Fazla ayakta durmamalı özellikle güneş altından kaçınmalısınız. Güneş ışınlarına maruz kalmak yaralı derinizin iyileşmesini oldukça zorlar.
 • Derinizin ve ekim yapılan bölgenizin zarar görmemesi için nakil yapılan bölgeyi kaşımamaya çalışın.
 • Saç ekiminden sonra kendinizi iyi hissetmiyorsanız, hastaneye yatışınızı talep edebilirsiniz. Genellikle oksijen desteği ile ameliyatın yapıldığı bölgedeki kanlanmayı artırarak iyileşme sürenizi hızlandırırlar.
 • Tüm bu unsurların yanında çalışma hayatınıza ara vermeli ve bol bol istirahat etmelisiniz. Dinlenmenizde yatış, duruş ve beslenmelere de dikkat etmeyi unutmayınız.

Sonuç olarak, saç ekiminden sonra dökülmenin normal olduğunu bilmelisiniz. Belli bir süre takipten sonra eğer anormal olarak gördüğünüz durum karşısında doktorunuza başvurabilirsiniz.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler Dış görünüşün en önemli parçalarından olan saçlar; stres, genetik faktörler, vitamin eksikliği gibi unsurlar karşısında dökülmelere maruz kalırlar. Kimi zaman kullanılan

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi Saç ekimi kadından erkeğe herkesin talep edebileceği bir operasyondur. Birçok farklı sebep dayanan dökülmelerinizin ardından doğal bir görüntüye kavuşmak istersiniz.

blank

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır? Ergenliğin belirtisi olan sakallar çıkmaya başladığı günden dökülmeye başladığı güne kadar erkekler için önemli bir meseledir. Cilt yapısı, hormonlar

blank

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi AIDS hastalığının en büyük tetikleyicisi olan HIV, bağışıklık sistemine de büyük oranda zarar veren bir virüstür. Çoğunlukla kan testlerinde ortaya

blank

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu?

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu? Öncesinde saç dökülme stresini yaşayıp ardından saç ekimi işlemi yaptırdığınızda yeniden bir dökülme yaşanır. Çünkü saç ekiminden sonra dökülme

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button