blank
blank

Saç Ekimi Sonrası 10. Gün Kabuk Dökme Yıkaması

Saç Ekimi Sonrası 10. Gün Kabuk Dökme Yıkaması

Estetik operasyonlar arasında sıklıkla tercih edilen saç ekiminin başarılı olması için dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Bu önemli noktalardan biri de estetik ameliyatının ardından saç yıkama işleminin yapılmasıdır. İşlemden sonra ilk gün kabuklanmalar oluşurken, 10 günde kökler yerlerine yerleşerek iyileşme sürecine girer. İşte bu süreçte saç ekimi sonrası 10. gün kabuk dökme yıkaması yapılması gerekir. Yıkamanın ise saç ekim uzmanınızın tavsiye ettiği temizleyicilerle ve şekilde yapılması çok önemlidir.

Saç Ekimi Sonrasında İlk Saç Yıkaması

Saç Ekimi Sonrası 10. Gün Kabuk Dökme Yıkaması Nasıl Yapılır?

Saç dökülmesi sorunlarına bir çözüm olan saç ekiminin ardından, normal hayata hızla geri dönmek mümkündür. İşlem sonrası uzmanın önerilerine doğru bir şekilde uymak iyileşme sürecini hızlandırmasının yanı sıra yeni çıkan saçların sağlıklı olmasını da sağlar. Bu estetik ameliyatın ardından dikkat edilmesi gereken en önemli konu ekim yapılan bölgede sürtünme, kaşıma, darbe ve çarpma gibi herhangi bir fiziksel temas olmamasıdır.

Nitekim bu tür fiziksel temaslar yeni ekilen greftlerin oynamasına ve yerinden çıkmasına neden olur. Dolayısıyla bu yüzden özellikle ilk üç gün çok önemlidir ve 10. güne kadar çok dikkat edilmesi gerekilmektedir. Bunun yanında bu dönemde saç ekimi sonrası 10. gün kabuk dökme yıkaması yapılması şarttır.

Saç ekimi sonrası 10. gün kabuk dökme yıkaması yapılırken parmak uçlarıyla hafif dairesel hareketler ile yapılmalıdır. 10. güne kadar daha hassas yıkanan bu saç kökleri, pamuk yardımıyla önceki günlere göre biraz daha baskı uygulayarak kabuklar temizlenebilmektedir. Böylelikle ekilen saç köklerine hiçbir zarar vermeden kabuklanmalar temizlenmiş olur.

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç Ekimi Sonrası 10. Gün Kabuk Dökme Aşamaları

Tüm saç ekim operasyonlarının ardından yapılan yıkama işlemi zor bir süreç olabilmektedir. Çünkü hastalar genellikle kafa derisindeki bu yenilenme sürecinde, köklere zarar verme korkusu yaşar. Dolayısıyla duş alırken çekinir. Ancak derinizin hassas olduğunun farkındaysanız ve kibar hareketlerle duş alıyorsanız, herhangi bir problem yaşamadan bu işlemi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Bu süreçte özellikle dikkat edilmesi gereken suyun sıcaklığı ve basıncıdır. Şayet bu durumları göz önünde bulundurarak yıkama yapıyorsanız iyileşme süreci kolaylıkla geçirilebilir. Saç ekimi sonrası 10. gün kabuk dökme yıkaması esnasında yapılacaklar şu şekilde sıralanabilir:

 • Ekilen saçlara, operasyondan sonraki 3. günde operasyonu yapan uzman tarafından ilk yıkama işlemi yapılmalıdır.
 • Uzman tarafından verilen özel bir şampuan ve losyon ile 10. güne kadar, günde 1 defa önerilen şekilde saçların yıkanması gerekir.
 • 10. günden sonra ise saçlar günde 2 kez yıkanabilir.
 • Verilen losyonu elinize dökerek hafif dokunuşlarla ekim yapılan bölgeye sürmelisiniz. Bununla birlikte kesinlikle sürtme hareketi yapılmadan bol miktarda bölgeye dağıtılmalıdır.
 • Saç derisindeki oluşan kabukların yumuşaması için losyon, yaklaşık 30 – 40 dakika kadar bekletilmelidir.
 • Bu süre sonunda bölge, ılık ve basınçsız suyla elle yavaş bir şekilde iyice durulanmalıdır. Aynı zamanda saç derisinde az bir miktarda losyon kalsa da herhangi bir soruna neden olmamaktadır.
 • Saç ekimi sonrası 10. gün kabuk dökme yıkaması için önerilen özel şampuan, elde köpürtülerek alıcı bölgeye hafifçe bastırılmalıdır. Ardından bol miktarda sürüldükten sonra hemen ılık su ile durulanmalıdır. Saç ekilen alan yıkanırken kesinlikle sürtme veya tırnakla kazıma hareketlerinden kaçınmalısınız. Ancak donör bölgedeki saç köklerini hafifçe bastırarak yıkayabilirsiniz.
 • Durulama işlemi sonrası yumuşak bir havluyla, saçlara hiçbir şekilde temas etmeden baş kurulanmalıdır. Bununla birlikte özellikle başın yan ve arka taraflarını kurutmak yeterli olur. Yahut saç kurutma makinesi düşük ısıda uzaktan tutulmalıdır.
 • Saç ekimi sonrası 10. gün kabuk dökme yıkaması, hafifçe dairesel hareketler ile ovalanarak yapılmalıdır.

Saç derisinde dökülmemiş kalan kabuklar, yukarıda belirtildiği gibi yıkanmalıdır. Bu şekilde saç derisi yıkanarak kalan kabukların dökülmesi sağlanabilmektedir. Bununla birlikte iyileşme sürecinde, 10 veya 15. günden itibaren kalan kabuklar, bölgenin iyileşmesini olumsuz etkiler. Bu nedenle alıcı bölgedeki kalan kabukları önerilen şekilde yıkayarak dökülmesini sağlamalısınız. Saç ekimi sonrası 10. gün kabuk dökme yıkaması ekilen mikro greftlerin beslenerek gelişmesini sağlamasının yanı sıra sağlıklı oluşumları açısından da son derece önemlidir.

Saç Ekimi Sonrası Kızarıklık

Saç Ekimi Sonrası Kabuk Oluşma Süreci Nasıl Olur?

Kellik sorunlarına kalıcı çözüm sunan saç ekimi operasyonlarında en az 2500-3000 kadar greft ekilmektedir. Alıcı bölgede özel cihazlar aracılığıyla kanallar açılmaktadır. Aynı zamanda her bir greft, saç derisine tek tek ekilmektedir. Dolayısıyla işlem sonrasındaki ilk günden ekilen saç diplerinde delik ve yaralar oluşur. İşte bu delik ve kanallardan saç derisinin yüzeyine kan çıkar. Dolayısıyla bu kan, pıhtılaşarak kurur ve kabuk oluşumuna yol açar.

Alıcı bölgenin ilk yıkama işlemi 3 gün sonra yapılabilmektedir. Çünkü ekilen saç köklerinin yerine oturması ve yerleşmesi adına bölge birkaç gün suyla temas etmemelidir. Ayrıca derinin enfeksiyon olmaması ve yaraların kapanması için bu süre zarfını beklemek çok önemlidir. Dolayısıyla saç köklerinin tutunabilmesi için operasyondan hemen sonra kabukları temizleme işlemi yapılamamaktadır.

Saç ekiminden sonra gerçekleştirilen ilk yıkama işleminden sonra tüm kabuklar tamamen temizlenmemektedir. Ancak saç ekimi sonrası 10. gün kabuk dökme yıkaması ve sonrasında yapılan işlemlerle kabuklarınızın tamamen geçmesi sağlanabilir. Oluşan bu kabuklanmalar her yıkamadan sonra zamanla temizlenerek kaybolur. İşlemden sonra greftler açısından dikkat edilmesi gereken en önemli nokta operasyon sonrası saçların yıkama sürecidir.

Greftlerin yerleştirildiği bölgede 8 veya 10. günlerde kabuklar dökülmeye başlar. Ekilen saç diplerinde normal bir durum olarak kabul edilen bu oluşum 10. günden sonra, bölgenin iyileşme sürecindeki ilk aşamasının tamamladığının bir göstergesidir. Saç derisinin yenilendiğinin bir belirtisi olan bu kabuklanmalar, basit bir işlemdir.

SAÇ EKİMİ SONRASI UZAYAN SAÇLAR İÇİN KULLANILACAK ŞAMPUAN

Saç Ekimi Sonrası Yıkama İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

En son tıbbi teknolojilerle yapılan saç ekimi işleminde ilk gün oluşmaya başlayan kabuklar, yaklaşık 8 ya da 10. günde dökülerek neredeyse tamamen kendiliğinde temizlenmektedir. Ancak bu durum her kişide aynı zamanda ve şekilde olmamaktadır. Çünkü bazı hastalarda bu süre 15 güne kadar devam ederek sonrasında tamamen geçebilmektedir. Bu yüzden 10 gün içerisinde oluşan kabuklar dökülmediyse panik yapılmamalıdır. Birkaç gün daha beklenmesi tavsiye edilmektedir. Ardından ise saç ekimi sonrası 10. gün kabuk dökme yıkaması yapılmalıdır.

Özellikle saç ekimi sonrası 10. gün kabuk dökme yıkaması, kalan kan ve doku kalıntılarının temizlenmesi adına tam olarak gerçekleştirilmelidir. Böylelikle olası enfeksiyon riskinin önüne geçerek sağlıklı saçlara ulaşabilirsiniz. Bu estetik operasyonundan sonra saç yıkama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken durumlar şu şekildedir:

 • Saç ekim uzmanı tarafından verilen krem, şampuan veya spreyler önerilen şekilde alıcı bölgeye uygulanmalıdır.
 • Medikal ürünler belirtilen sürede bekletilmelidir.
 • Paraben içermeyen ve yenileyici özelliği olmayan doğal şampuanlar kullanılmalıdır.
 • Kafa derisi yıkanırken ovalar şekilde sert hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Saç derisindeki kalan kabuklar, tırnaklarla kazınmamalıdır.
 • Saç ekimi sonrası 10. gün kabuk dökme yıkaması sırasında sıcak ve tazyikli su kullanılmamalıdır.
 • Su doğrudan greft bölgelerine gelmemeli ve baskı yapılmamalıdır.
 • Şampuan öncelikle ele dökülerek köpürtülmelidir. Sonrasında ise saç derisine uygulanması gerekir.
 • Saç ekimi operasyonunun en fazla 15. gününde kalan kabuklanmaların dökülmesi için daha az bastırarak yıkanmalıdır.
 • Yıkama işlemi sonrası yumuşak ve temiz havlu kullanarak hafifçe kurulama yapılmalıdır.
 • Gerekli olmadıkça saç kurutma makinası kullanılmamalıdır. Eğer kullanılması gerekiyorsa asla yüksek sıcaklıkta ve yakından saça tutulmamalıdır.

Saç ekimi operasyonu sonrasında uzmanlar tarafından verilen özel losyon ve şampuanlar ile saçlar kullanılmalıdır. Alıcı ve donör bölgesinde oluşan kabuklanmalar, ne kadar çabuk temizlenirse o kadar iyi sonuçlar görülmektedir. Saç ekimi sonrası 10. gün kabuk dökme yıkaması sonrasında unutulmaması gereken nokta ise alıcı bölge ne kadar temiz bırakılırsa iyileşme süreci o kadar çabuk ve hızlı bir şekilde olacaktır. Aynı zamanda yapılan işlemler zahmetsiz ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler Dış görünüşün en önemli parçalarından olan saçlar; stres, genetik faktörler, vitamin eksikliği gibi unsurlar karşısında dökülmelere maruz kalırlar. Kimi zaman kullanılan

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi Saç ekimi kadından erkeğe herkesin talep edebileceği bir operasyondur. Birçok farklı sebep dayanan dökülmelerinizin ardından doğal bir görüntüye kavuşmak istersiniz.

blank

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır? Ergenliğin belirtisi olan sakallar çıkmaya başladığı günden dökülmeye başladığı güne kadar erkekler için önemli bir meseledir. Cilt yapısı, hormonlar

blank

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi AIDS hastalığının en büyük tetikleyicisi olan HIV, bağışıklık sistemine de büyük oranda zarar veren bir virüstür. Çoğunlukla kan testlerinde ortaya

blank

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu?

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu? Öncesinde saç dökülme stresini yaşayıp ardından saç ekimi işlemi yaptırdığınızda yeniden bir dökülme yaşanır. Çünkü saç ekiminden sonra dökülme

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button