blank
blank

Saç Ekimi Sonrası Uzayan Saçlar İçin Kullanılacak Şampuan

Saç Ekimi Sonrası Uzayan Saçlar İçin Kullanılacak Şampuan

Saç ekiminden sonra özellikle merak edilen konulardan biri de saç ekimi sonrası uzayan saçlar iççin kullanılacak şampuandır. Ağrısız ve acısız olarak uygulanan saç ekim işleminden sonra daha önceki yazımızda bahsettiğimiz gibi ilk yıkamanın steril ortamda olmasını ve takip eden 10 günlük süre boyunca her gün yıkanmasını tavsiye ediyoruz.

Bugünkü yazımızdaysa sizlere ilk 3 ay sonrasında uzayan saçlarınız için kullanılabileceğiniz şampuanlardan bahsedelim.

ŞAMPUANIN SAÇA ETKİSİ

 Saç ekimi sonrası uzayan saçlar için şampuan kullanımının, saça etkisini anlamak için saçlarımızın şampuana neden ihtiyaç duyduğundan bahsetmek gerekirse, kıl foliküllerinin %99 u proteinden oluşur. Vücut için protein biyolojik olarak en önemli temel yapı taşıdır. Sağlıklı saçlara sahip olmak için mutlaka korunmalıdır. Vücut bu proteini korumak için her kıl folikülünün yanına bir yağ bezesi koymuştur. Bu yağ bezesi saç kılının dış kısmını yağlar.

Yağ, su ve havayı geçirmeyen bir moleküldür. Dış kısmı yağlanan saç kılları, çevresel etmenler olan toz, egzoz dumanları gibi birçok zararlıya karşı korunur. Bu dış zararlı etmenler yağ tabakasına yapışarak protein yapının zarar görmesi engellenir.

Şampuanlar ise birer yağ çözücüdür. Şampuanla pirzola pişirdiğiniz bir tavayı yıkayabilirsiniz. Bu yağ çözücü etkisiyle saç kılının üzerindeki koruyucu yağ tabakayı çözerek protein tabakayı savunmasız bırakır. Şampuan bu yağ tabakayı çözerek yağın üzerine yapışmış zararlı çevresel etmenleri de saçın üzerinden temizler.

SAÇ EKİMİ SONRASI KULLANILACAK ŞAMPUANIN KULLANIM MİKTARI VE SIKLIĞI

Eğer saç ekimden 3 ay sonra isteğe ve ihtiyaca göre belirlenen şampuanla uzayan saçlar her gün ve sabahları yıkanırsa, bu yağ tabakası oluşmadığı için çevresel zararlı etmenler protein tabakaya zarar verecek ve saçın yıpranmasına neden olacaktır. Bu durum kişilerin saçlarını daha sık yıkamasına yol açacaktır.

Yol açtığı bu kısır döngü istenilen sağlıklı saçlara sahip olunmasını engeller. Bizim önerimiz saç ekimi sonrasında uzayan saçları 3 günde bir yıkanmasıdır. (kişi vücudunu her gün yıkayabilir).

Saçlar akşamları yatmadan önce yıkanmalıdır. Bu sayede yağ tabakadan temizlenen saç kılı sabah saatlerine kadar tekrar yağlanarak savunmasını tekrar kazanacaktır. Saç ekimi sonrası uzayan saçların korunması kullanılan şampuan miktarı ve sıklığıyla desteklenmesi oldukça önemlidir.

Yıkama esnasında 1 doz şampuan kullanılmalıdır. 3 günde bir yıkamaya başlanan saçlar ilk 3 hafta yağ bezeleri büyümüş ve çok fazla yağ ürettiği için kişi kirlilik ve rahatsızlık hissi yaşatacaktır. Fakat 3 hafta sonra yağ bezeleri normal fizyolojik büyüklüklerine geri dönecek ve yoğun yağlanma- kirlilik hissi ortadan kalkacaktır. Tozlu işlerde çalışanlarda 2 günde bir saçların yıkanmasını öneriyoruz.

 Saç ekimi sonrası uzayan saçların her gün yıkanması ayrıca yağ üreten yağ bezesinin çok daha fazla çalışmasına ve büyümesine yol açacak buda saçın gereksiz yağlanmasına ve kişinin saçlarım çok yağlanıyor diye kirlilik hissi duymasına, rahatsız olmasına ve daha sık yıkamasına yol açacaktır.

 SAÇ EKİMİ SONRASI UZAYAN SAÇ İÇİN KULLANILACAK ŞAMPUANIN İÇERİĞİ

Kapitalist Kozmetik firmaları önce insanlara ucuz olan şampuanları satarlar. Daha sonra yağ dengesi bozulan korumasız kalan saçlara çok çok daha pahalı olan saç bakım ürünleri satarak daha çok para kazanırlar. Bu yüzden saç ekimi sonrası uzayan saçlarınız için kullanılacak şampuan seçerken içerik konusunda dikkat edilmesi gerekenler;

  • Zararsız gibi piyasa sürülen şampuanların içeriklerini etiklerinden kontrol edebilirsiniz.
  • İhtiyacınıza dair şampuan seçmek, saç ekimi sonrası uzayan saçlarınızın sağlığını korumasına yardımcı olur.
  • Genellikle ilk 3 aydan sonra uzayan saçlar için istenilen şampuan kullanılabilir. Bu aşamada kullanılan şampuanın markası değil içeriği ve kullanım sıklığı önemlidir.
  • Saç ekimi sonrası uzayan saçlar için kullanılacak şampuanın içeriğinde paraben, sls gibi maddeler olmamalıdır.
  • Paraben saç derisine kolaylıkla işleyebilen bir ürün olduğu için saç derisinde tahriş, kuruluk gibi yan etkiler yaparak sağlıklı saçlarınızı istenmeyen yönde etkileyebilir.
  • Saçın kurumasına sebep olan bir diğer madde araştırmalarca kanıtlanan Sls maddesidir. Sls maddesi saçlarda kuruluğa neden olarak hem saç derisini hem saç tellerini yıpratır.

SON OLARAK

Saç ekimi sonrası uzayan saçlar için kullanılacak şampuan belirlemede isteğinize ve etiketlerinden takip edebileceğiniz içeriklerini dikkate alarak saçlarınızın sağlıkla uzamasını sağlayabilirsiniz.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler Dış görünüşün en önemli parçalarından olan saçlar; stres, genetik faktörler, vitamin eksikliği gibi unsurlar karşısında dökülmelere maruz kalırlar. Kimi zaman kullanılan

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi Saç ekimi kadından erkeğe herkesin talep edebileceği bir operasyondur. Birçok farklı sebep dayanan dökülmelerinizin ardından doğal bir görüntüye kavuşmak istersiniz.

blank

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır? Ergenliğin belirtisi olan sakallar çıkmaya başladığı günden dökülmeye başladığı güne kadar erkekler için önemli bir meseledir. Cilt yapısı, hormonlar

blank

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi AIDS hastalığının en büyük tetikleyicisi olan HIV, bağışıklık sistemine de büyük oranda zarar veren bir virüstür. Çoğunlukla kan testlerinde ortaya

blank

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu?

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu? Öncesinde saç dökülme stresini yaşayıp ardından saç ekimi işlemi yaptırdığınızda yeniden bir dökülme yaşanır. Çünkü saç ekiminden sonra dökülme

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button