blank

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ergenliğin belirtisi olan sakallar çıkmaya başladığı günden dökülmeye başladığı güne kadar erkekler için önemli bir meseledir. Cilt yapısı, hormonlar ve genetik faktörler gibi unsurlar karşısında kimi erkeklerin yüzlerinde sakalların seyrek olduğu ya da hiç çıkmadığı görülmektedir. Bu durum halk arasında köselik olarak da yerini alır. Bu durumdan şikayet edenlerin endişe etmesine gerek yoktur. İlerleyen tıbbi gelişmeler neticesinde de köseliğin önüne sakal ekimi ile geçebilirsiniz.

Ekim işlemini yaptırmak isteyenlerin aklında nasıl yapılacağına ya da herhangi bir tehlikesi olup olmadığına dair sorular oluşur. Genel bir araştırma sonucunda tüm bu soru işaretlerinden kurtulmanız mümkündür. Önemli olan operasyon yaptırmadan önce durumunuzun farkına varmanızdır. Sakallarınızın ne deneli uzunluğa sahip olmasını istiyorsunuz veya yüzünün hangi bölgelerinden şikayetçisiniz bilmelisiniz. Çünkü kimi erkeklerin yüzlerinde hiç sakal çıkmazken kimi erkeklerin de belli bölgelerinde seyrelmeler vardır. Bu nedenle yaptırmayı düşündüğünüz operasyon için ne istediğinizden emin olmalısınız. Diğer yandan sakal ekimi için tercih edebileceğiniz ve kendinize uygun gördüğünüz birçok alternatif vardır.

Sakal Ekimi Nedir?

Cilt yüzeyinde görülen kıl seyrekliğini azaltmak için enseden alınan kıl köklerinin bu bölgelere nakledilmesine sakal ekimi denir. Yapılan bu operasyon popüler olan saç, bıyık ve kaş gibi ekimlere benzer yapıdadır. Diğer bir ifade şekli ile sakal seyrekliği olan bölgeye yine aynı kişiden alınan kıl köklerinin transfer edilmesidir. İşlem yapılacak olan kişi ile kıl kökleri alınan kişilerin aynı olması önemlidir. Çünkü doku uyuşması nakil için birinci derece başarı gösteren bir unsurdur. Farklı kişilerden alınan kıl köklerinin uyum sağlaması da çok düşük bir ihtimaldir. Diğer yandan sakal yapısı kişilerin cilt yapısı ile de bağlantılı olduğu için başka birinden alınan nakiller tutmaz.

Yaralanmalar, dökülmeler, hastalıklar ve hiç kıl görülmemesi gibi unsurlar operasyonun yapılma sebeplerindendir. Hangi ihtiyacınız doğrultusunda bu işlemi uygulamak istiyorsanız ona göre bir alternatif seçmelisiniz. Örneğin küçük bir yüzey için yapılan operasyon ile tüm yüzeye yapılan operasyon farklıdır. Aynı zamanda kişilerin bünyesi de dikkate alınarak uygulanacak işlemin adımları takip edilmektedir. Bunun için operasyon öncesinde doktorunuz birlikte istişare yapmalı ve uygulamanın türüne karar vermelisiniz. Daha sonrasında doktorunuzun öncülüğünde operasyon öncesi ve sonrası yapmanız gerekenlere dikkat etmelisiniz.

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır? Yöntemleri Nelerdir?

Birey sakallarının nasıl bir görünüme kavuşmasını istiyorsa, doktoruna ifade eder. Bu istekler tek bir bölge ile sınırlı da olabilir, hiç kıl görülmeyen yüzeye de dağılabilir. Veyahut birey, önceki haline dönüş olan doğal bir izlenim bırakması da talep edebilir. Tüm bunlar işlemin gidişatını belirler. Geçmişe göre daha da gelişen yöntemler olmakla birlikte günümüzde  de birçok sakal ekimi operasyonu uygulanmaktadır.

 • Fue /Sut Yöntemleri: daha çok saç ekiminde popülerlik kazanan ancak sakal ve bıyık ekiminde nadir de olsa tercih edilen bir uygulamadır. Yüzde iz bırakmaması ve ağrı yapmaması tercih sebeplerindendir. İz bırakmaması iyileşme sürecini de hızlandırır. Dezavantajlarının başında ise kıllar arasında sıklık oluşturmaması gelir. Daha yoğun bir görsellik vermediği için de doğal görüntüyü yakalayamaz.  Bu sebepten dolayı daha çok bölgesel ekim işlemlerinde kullanılmaktadır.
 • Fut Yöntemi: Nakledilecek kıl kökleri 2 cm kalınlığında şeritler halinde anestezi yardımıyla kişiden alınmaktadır. Daha sonra ekim yapılması gerekilen yere dik açıyla nakli gerçekleşir. Ancak kıl kökünün alınma şekli derin bir işlem olduğundan iz bırakma ihtimali de yüksektir. Aynı zamanda kılların nakledilme aşaması dik gerçekleştiğinden de uzaması doğal bir görüntü vermez. Tüm bunların yanında tercih edilmesi derin bir işlem olduğu için gruplar halinde çıkan saçların yoğun olmasından kaynaklıdır.
 • MicroGraft Yöntemi: Günümüzde kullanılan en yeni sakal ekimi yöntemidir. Eskideki çoğu olumsuzlukları beraberinde getirmez. Öncelikle bireyin kulak arkasından hiçbir ağrı sızı ve acı yaşatmadan kıl köklerini alılar. Daha sonra kıl köklerindeki güçlü ve dayanıklı hücreleri regenera activa sistemi ile özel bir yapıya getirirler. Son olarak hücrenin zarar görmeden dönüştürüldüğü süspansiyonlar bölgeye nakledilmektedir. Doğrudan kişinin saçından hazırlanmış doğal bir süreçtir. Ayrıca çok zamanınızı almadan tek seansta biter ve bölge operasyona çok hızlı uyum sağlar.

Tüm operasyonlar ister tek seansta ister birkaç seansta bitsin genel olarak seansalar 3 saati aşmamaktadır. Kişinin bünyesi ve istekleri göz önüne alınarak hangi uygulamanın yapılacağına karar verilmektedir.

Sakal Ekiminin Aşamaları

Bireyin isteğine göre yapılan ekim için farklı alternatifler mevcuttur. Ancak bu işlemde önemli olan bireyin istekleridir. Çünkü bir sağlık ihtiyacından daha çok dış görüşün tamamlanması için yapılan bir işlem niteliğindedir. En uygun görülen sakal ekimi konusunda karar verildikten sonra operasyonu yaptırmak isteyenler uygulama aşamalarını merak eder.  Her ne kadar büyük bir sağlık sorunu olmasa da ekim işleminde anestezi yapılacak olması bireyleri endişeye götürür. Ayrıca dış görünüşü etkilediği için de yine çoğunluk tedirgin olur. Ancak tüm bunlar doğru yöntemi  seçmekle ve uygulamanın nasıl gerçekleşeceğini bilmekle aşılmaktadır.

 • İlk olarak istediğiniz ekim bölgesi için uzman bir doktora muayene olmalısınız. Çünkü ekim yaptırmak isteyen birey ile doktor burada tanışır ve yapılacak tüm işlemlerin kararı bu muayene ortamında kesinleşir.
 • Daha sonra kontrol edilen bölgeye ne kadar kıl kökü nakli gerektiği belirlenerek nakil alınacak bölgeye de karar verilmektedir.
 • Uzman doktor operasyon için uygun bir tarih ve saat oluşturur.
 • Operasyonun yapılacağı gün ise ilk olarak bölgesel anestezi gerçekleşmiş olur.
 • Uyuşturulan bölgeden kıl köklerini toplayarak uygulanacak yöntem için hazır hale getirirler.
 • Son olarak uzmanlar, nakil için hazırlanmış olan kıl kökü hücrelerini belirlenen bölgeye ekerler.

Tüm bu işlemler endişe edilmeyecek kadar kısa süre içerisinde, hijyenik ortamlarda profesyonelce gerçekleşir. Ancak hijyen ve profesyonelliği elde etmek için işin uzman doktorlarına müracaat etmelisiniz.  Ucuzluğuna ya da popülerliğine aldandığınız uzman olmayan ve denetlenmemiş yerlerde yapılan operasyonlar sağlığınız için tehlikelidir.

Sakal Ekiminin Öncesi ve Sonrası

Her ne kadar sakal ekimini başkası gerçekleştirecek olsa da sağlığınız ve başarılı bir operasyon için sizin de yapmanız gerekenler vardır.  Dikkat etmeniz gereken unsurları öncesi ve sonrası olarak belirlerseniz, sizin için takip etmesi ve de uygulaması daha kolay olur. İlk olarak operasyona başlamadan önce:

 • Öncelikle isteğinizi belirlemeli ve bu iş için en uygun uzmanı bulmalısınız. Ardından doktorunuzun muayenesinden sonra uygun gördüğü adımları takip etmelisiniz.
 • Operasyona gelmeden önce genel bir hijyen temizliğini (Banyo) yapmalısınız.
 • Bünyenizin durumuna göre anesteziyi destekleyecek vitaminleri almalısınız. Kanamayı artıracak beslenmelerden de uzak durmalısınız.
 • Günlük hayatta kullandığınız ilaçları ise doktor kontrolünde uygulamayı unutmayın.

Öncesinde dikkat ettiğiniz unsurlar ameliyatın başarılı geçmesini sağlar. Diğer yandan sonrasında yapacaklarınız da işlemin olumlu tepki vermesini gerçekleştirir.

 • Ekilen bölgeye zarar vermemesi için yüzüstü yatmaktan uzak durun ve bölgeye baskı yapmayın.
 • Sadece doktorunuzun belirlediği krem veya jelleri bölgeye uygulayın.
 • İlk 5 gün bölgeyi yıkamayın, nemli tutmayın . 5 günden sonra uygun bir sabun ve bol suyla yıkayın.
 • Diğer yandan bölgenin hijyenini koruyun. Aksi takdirde açılan kıl kökleri olduğu için enfeksiyon kapar.
 • En az iki hafta sonra sakallarınız tıraş edebilirsiniz.

Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler Dış görünüşün en önemli parçalarından olan saçlar; stres, genetik faktörler, vitamin eksikliği gibi unsurlar karşısında dökülmelere maruz kalırlar. Kimi zaman kullanılan

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi Saç ekimi kadından erkeğe herkesin talep edebileceği bir operasyondur. Birçok farklı sebep dayanan dökülmelerinizin ardından doğal bir görüntüye kavuşmak istersiniz.

blank

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır? Ergenliğin belirtisi olan sakallar çıkmaya başladığı günden dökülmeye başladığı güne kadar erkekler için önemli bir meseledir. Cilt yapısı, hormonlar

blank

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi AIDS hastalığının en büyük tetikleyicisi olan HIV, bağışıklık sistemine de büyük oranda zarar veren bir virüstür. Çoğunlukla kan testlerinde ortaya

blank

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu?

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu? Öncesinde saç dökülme stresini yaşayıp ardından saç ekimi işlemi yaptırdığınızda yeniden bir dökülme yaşanır. Çünkü saç ekiminden sonra dökülme

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button