blank
blank

Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Saç Ekimi Sonrası Beslenme

En basit klinik müdahaleden sonra dahi beslenme düzeni değişir. Uygulanan müdahaleye göre yasaklanan besinler genel olarak yapılan işlemin iyileşme sürecini geciktirecek ya da ağızdan alınan besinler, işlem uygulanan bölgeyi kötü etkileyecektir. Bu sebepten dolayı her işlem sonrasında belirli beslenme şekilleri olur. Aynı şekilde bu durum saç ekim işlemlerinden sonra da geçerlidir. Bu yüzden saç ekimi sonrası beslenme düzeni hastaların daha hızlı iyileşmesi için dikkat etmeleri gereken bir konudur.

Yeme içme alışkanlıkları, kişinin iyileşme hızını büyük oranda etkiler. Bununla birlikte kişinin saç ekimi sonrası beslenme alışkanlıklarına dikkat etmesi gerekliliğinin altında başka sebepler de yatar. Örneğin bunlardan ilki sigara ve alkol alışkanlıklarının iyileşmeyi yavaşlatması ile operasyon alanını enfeksiyona açık hale getirmesidir. Bu sebepleri de göz önünde bulundurarak hastaların mutlaka doktorlarının tavsiye ettiği bir beslenme programına uymaları gerekmektedir.

 Saç Ekimi Sonrası Bizi Neler Bekler?

İşlem sonrasında genel olarak hastalara bilgi sağlanır. En nihayetinde saç ekim işlemi de vücutta bazı açıklıklar oluşturan bir işlemdir. Saç köklerinin hem vücuda hem de yeni yerleştirildikleri yerlere uyum sağlamaları için türlü çalışmalar uygulanır. Bu çalışmalar uzmanlar ve ekip tarafından işlem sırasında gerçekleştirilse de hastaya da büyük rol düşer. Çünkü asıl dikkat edilmesi gereken konu saç ekiminden sonraki aşamalarda başlar. Tıpkı bir ameliyat ya da diğer cerrahi işlemler gibi saç ekimi işleminden sonra da kontroller devam edecektir. Ancak kontroller dışında, kendinizin uygulaması gereken adımlar bulunur. Bu adımlardan en önemlisi beslenme konusu olmuştur. Yani saç ekimi sonrası beslenme önemli bir konudur.

Vücuda giren her besin, direkt olarak yeni işlem görmüş bölgeyi etkiler. Bu nedenle size uygun şekilde oluşturulan beslenme düzenine uymanız gerekir. Aksi takdirde beklenmeyen lezyonlar gözlemlenebilir. Saç ekiminden sonra uyulması gereken beslenme düzeni aslında açık şekilde belirtilmiştir. Bunun yanında, bireysel olarak düzenlemeler de doktorunuz tarafından yapılacaktır.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme

Yapılan işleme vücudun farklı tepkiler vermesi oldukça normal karşılanmıştır. Yalnız, bu tepkilerin kontrol altında tutulabilmesi için gerekli kurallara uymak gerekir. Saç ekimi sonrasında en önemli görülen aşamalardan biri de beslenme düzenidir. Bu düzene dikkat edildiği takdirde hem yeni ekilen saç kökleri vücuda daha hızlı uyum sağlayacaktır hem de kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Saç ekimi sonrası beslenme adımlarının size göre ayarlanabileceğini söylemiştik. Bunun yanında, bu düzende değişmeyecek belirli beslenme çeşitlerini şu şekilde görebiliriz:

 • Beslenmenin belirli bir düzene oturmasıyla birlikte vücut daha sağlıklı hale geleceği için kan dolaşımı ve vitamin mineral dağılımı daha sağlıklı olacaktır. Bundan dolayı da saç kökleri sağlıklı şekilde beslenerek daha hızlı kaynaşma gösterir. Bu sebeple temiz ve düzenli bir beslenmeye ihtiyacınız olacak.
 • Saç ekimi işlemi sonrasında doktorunuzun size belirttiği vitamin ve mineral takviyelerini kullanırken aynı zamanda bu destekleri besinlerden almanız da gerekir. Bu sebepten dolayı yiyecek ve içeceklerin içeriklerine dikkat ederek tüketmenizin daha sağlıklı olacağını belirtmeliyiz.
 • Günlük hayatta dahi saç dökülmesi dönemsel ya da farklı sebeplerden dolayı problem haline gelebilir. Sağlıklı saç köklerinde dahi görülen bu problem, işlem yapılan bölgede de sıkça rastlanan bir durumdur. Saç ekimi sonrası saç dökülmeleri normal karşılanmıştır. Bunun yanında, saç dökülmesi ne kadar normal karşılansa da beslenme şekline göre bu oranda gözle görülür azalma olacağı öngörülmektedir.
 • Saç ekimi sonrası dökülen saçların tümü yeni köklere sahip saçlar değil aynı zamanda var olan saçlar da olmaktadır. Bundan dolayı hem yeni saç köklerini hem de var olan saç köklerini besleyecek besinler tüketilmesi gerekir. Bu sayede yeni saç köklerinden dökülme yaşanma oranı ciddi şekilde düşer.
 • Sadece işlem sonrasında değil kendi saçlarınız için de vücut sağlığınız için de doğru beslenmek önemlidir. Vitamin ve mineral yönünden dengeli bir beslenme, işlem sonrası alışma sürecinde büyük fayda sağlayabileceği gibi devam eden süreçte saçların daha sağlıklı ve kalıcı olması için de çözüm olur.

Saç Ekimi Sonrası Beslenme Düzenine Neden Uymalıyız?

 • Doğru ve dengeli beslenme aynı zamanda hücre yenilenme sürecini hızlandırır. Bu sayede yeni ekim yapılan saç kökleri daha hızlı bir toparlanma sürecine girer. İyileşme ne kadar hızlı olursa o kadar hızlı şekilde özgürce saçlarınızı kullanabilirsiniz.
 • Beslenme düzeni sayesinde hücre yenilenme hızının artması, iyileşme hızını da oldukça artırır. Beslenme düzeninde uyguladığınız sıkı takip, iyileşme sürecinin oldukça kısa olmasıyla sizi mutlu edecektir.
 • Düzenli beslenirken az ve düzenli öğünler tüketmelisiniz. Asla çok yemek tüketmek gibi bir hata yapmamanız önerilmektedir. Çok yemek yediğiniz takdirde vücut bunu sindirmek için olağan üstü çaba sarf eder. Bu yüzden kan akışı düzensiz şekilde olacağı için bu durum saç kökleri için de olumlu sonuç vermez.
 • Çok yemek yemekten kaçınmanın yanında aynı zamanda kendinizi aç bırakmanız da önerilmez. Aç kaldığınız zaman kan dolaşımı düzensiz ilerler ve saç köklerinde yeterli dolaşım olmaması durumunda iyileşme çok geç gerçekleşir.
 • Bir diğer önemli konu da sigara ve alkol konusudur. Normal yaşantımızda dahi sigara ve alkol kullanımı vücudu oldukça yıpratır. Saç ekimi işlemi sonrasında sigara ve alkol tüketimi saç köklerinde bulunan kılcal damarlara zarar verdiğinden dolayı saç kökleri beslenemez. Bununla birlikte, sigara ve alkolden dolayı sağlıklı saçların dahi döküldüğünü biliyoruz. Bu sebepten dolayı ekim sonrası bu maddelerden kesinlikle uzak durulması önerilmiştir.
 • Beslenme düzeni diyoruz fakat tam bir düzenden bahsediyoruz. Saati saatine ve değer kontrolü yaparak beslenmek saç köklerinizi de güçlendirmektedir. Bu yeme saatlerine ve besin içeriklerine düzenli şekilde alışan yeni saç kökleri, hızlı iyileşme gösterir.

Saç Ekimi Sonrasında Kullanılması Gereken Vitamin ve Mineraller

Saçların çok büyük kısmı keratinden oluşur. Bu madde, vücuttan kullanılan vitamin ve minerallerden elde edildiği için saç uzaması gerçekleşir. Tıpkı sağlıklı saç uzaması için olduğu gibi saç ekimi sonrasında da bu vitamin ve minerallere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden saç ekimi sonrası beslenme programınıza vitamin ve mineral bakımından zengin gıdaları eklemenizi tavsiye ederiz.

Saçı beslemesi için önerilen vitaminler genel olarak günlük besinlerde bulunan fakat yeteri kadar karşılanamayan değerler olduğu görülmüştür. Bundan dolayı takviye olarak kullanılması önerilmiştir. Saç ekimi sonrasında kullanacağınız vitamin ve mineralleri hangi besinlerden karşılayabileceğinizi şöyle sıralayabiliriz:

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler Dış görünüşün en önemli parçalarından olan saçlar; stres, genetik faktörler, vitamin eksikliği gibi unsurlar karşısında dökülmelere maruz kalırlar. Kimi zaman kullanılan

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi Saç ekimi kadından erkeğe herkesin talep edebileceği bir operasyondur. Birçok farklı sebep dayanan dökülmelerinizin ardından doğal bir görüntüye kavuşmak istersiniz.

blank

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır? Ergenliğin belirtisi olan sakallar çıkmaya başladığı günden dökülmeye başladığı güne kadar erkekler için önemli bir meseledir. Cilt yapısı, hormonlar

blank

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi AIDS hastalığının en büyük tetikleyicisi olan HIV, bağışıklık sistemine de büyük oranda zarar veren bir virüstür. Çoğunlukla kan testlerinde ortaya

blank

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu?

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu? Öncesinde saç dökülme stresini yaşayıp ardından saç ekimi işlemi yaptırdığınızda yeniden bir dökülme yaşanır. Çünkü saç ekiminden sonra dökülme

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button