blank
blank

Saç Ekimi Sonrası Şapka ve Bere Kullanımı Nasıl Olmalı?

Saç Ekimi Sonrası Şapka ve Bere Kullanımı Nasıl Olmalı?

Fazla sıcak veya soğuktan koruduğumuz, güneş ışınlarına maruz bırakmadığımız operasyonlu bölgemizde saç ekimi sonrası şapka ve bere kullanmak ne kadar doğru?

Saç ekim işlemi açık görülen bir alan üzerinden yapıldığı için korumak oldukça zordur. Kafa derisi üzerinde saç çıkan alandan saç çıkmayan alana kadar geniş bir bölgeniz operasyon içerisine dâhil edilmektedir. Uzmanlar saçın çıktığı alanlardan nakil saç köklerini alarak saç çıkmayan bölgede açılmış kıl kökü kanallarına bağlar. Durum böyle iken bu alan için şapka ve bere tarzı eşyaların kullanılması kafaları karıştırır.

Saç köklerini korumak, operasyon sonrası en hassasiyet gösterilmesi gereken konudur. Çünkü köklerin ya da iyileşme sürecindeki kanalların alacağı en ufak zarar, saçların tutunmasına engel olur. Bu nedenle bu bölge için herhangi bir enfeksiyon ya da virüs etkisinde olunacak davranışlardan kaçınmak lazımdır. Şapka ve bereler:

 • İşlem görmüş alanın hava almasını engelleyerek açılan kanalların kabuk bağlayamamasını dolaylı olarak da iyileşmemesine neden olur.
 • 10 gün sonrasında çıkmaya başlayan saçların kanal içerisinde kalmasına, zarar görmesine ve büyümemesine sebebiyet verir.
 • Temastan uzak durması gereken bölgeye sürtünme uyguladığı için kafa derisini zedeler.
 • Uzmanların saçların çıkış yönüne uygun nakil ettiği saç köklerinin yanlış çıkmasına sebebiyet verir.

Tüm bu olumsuzluklar neticesinde şapka ve bere kullanımında uzman doktorların uyarılarını dikkate almalısınız. Şapka, bere tarzı bir eşya kullanmak zorunda olan bireyler ise bu durumu doktorlarının yönlendirmesiyle uygulamalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Süreç

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Şapka Takabilirim?

Saç ekimi sonrası şapka kullanımı tavsiye edilmese de belli bir süreden sonra günlük rutine geri dönmek gerekmektedir. Günlük rutinler içerisinde de en çok merak edilen konu ise ne zaman şapka takmaya başlanılacağıdır. İlk üç gün saç ekilen bölge için koruma önemlidir. Isı derecesinden darbe ihtimaline kadar her şekilde kontrollü yaklaşılması lazım. Bu nedenle uzmanlar, saç ekimi sonrası ilk üç gün hatta ilerleyen hafta içerisinde şapka takılmasını tavsiye etmemektedir.

Bu konuda aceleci olan bireyler için 1 hafta şapka takılabilmesi adına verilen en düşük süredir. Bu sürecin normali ise 1 ayı kapsar. Ancak kişiler saç ekimi yaptırdığını gizlemek, operasyon izlerini gizlemek gibi birçok özel sebepten dolayı şapka veya bere takma ihtiyacı duyar. Mahremiyet hassasiyetiniz yüksek olabilir ancak şapka kullanımınızla yaşadığınız operasyonun başarı seviyesini düşürdüğünü unutmayınız.

Saç Ekimi Sonrası 10. Gün Kabuk Dökme Yıkaması

Saç Ekiminde 10 Gün Sonra Şapka Takılabilir Mi?

Uzman doktorlar, ilk üç gün saç ekilen bölgenin kapatılmasına şiddetle karşı çıkarlar. Kamufle etmek için de saç ekiminden sonra 10 gün sonra şapka kullanabilirsiniz. Ancak bu kullanım zorunlu olmadığı takdir de önerilmemektedir. Çünkü şapka kullanımının yapılan operasyona birçok olumsuzluğu mevcuttur.

Saç ekimi sonrası 10-15 gün arasında bölgede oluşan şişlik ve kızarıkların şapka ile kapatılması ağrılara sebebiyet verir. Kızarıklar bölgede iyileşmeyi işaret ettiği gibi şapka kullanımı tedavinin gerilemesine neden olur. Aynı zamanda şişkinliklerin üzerine şapka yoluyla yapılan baskıların kişiye korkunç ağrılarla dönüşü olur. Tüm bu olumsuzluklar neticesinde ilk ekimden 10 gün sonra şapka takılabilineceği söylense de uzak durulmasında da fayda vardır.

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi yaptırmadan önce bireyler nitelikli bir araştırma yaparak, süreç hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Ancak öncesi kadar sonrasında da dikkat etmesi gereken unsurlar vardır. Saç ekimi sonrasında dikkatli olmanız halinde arzu ettiğiniz ideal saç beklentinize de karşılık alırsınız. Aksi takdirde operasyon için harcadığınız süreden yaşadığınız strese kadar birçok çabanız verimli olmayacaktır. İşlem sonrası belli zaman aralıklarıyla dikkat etmeniz gereken durumlar mevcuttur. İlk 3 gün yapmanız gerekenler:

 • Sakinliğinizi koruyarak stresten uzak durmanız ilk yapacağınız davranış biçimi olmalıdır. Bu süreçte belli aralıklarla saçlarınızın döküleceğini bilmeli ve sakin kalmalısınız.
 • İlk üç gün beslenmenize özen göstermeli ve kahve, çay, sigara, alkol dörtlüsünden uzak durmalısınız.
 • Başınızı çarpabileceğiniz, bilincinizi kaybedebileceğiniz fiziksel açıdan ağır aktivitelere dâhil olmamalısınız.
 • Yaralarınızın kabuk bağladığını ve bunun kıl kökü hücrelerini dış etkilerden koruduğunu bilmeli kesinlikle kaşımamalısınız.
 • Uyku pozisyonlarınızda da yine saç ekiminin yapıldığı bölgelere herhangi bir cismin temas etmesini engellemelisiniz. Yatış pozisyonunuzun işlem görmüş bölgenin darbe almayacağı açıda olmasına da özen göstermelisiniz.
 • Güneş ışınlarının yoğun olduğu zamanlarda dışarıya çıkmamalı ve derinizi güneş ışınlarına karşı korumalısınız.
 • Son olarak ilk 3 gün saçınızı sakın yıkamayınız. Yıkadığınız takdirde nakledilmiş saç köklerine ve açılan kanallara ciddi zarar vermiş olursunuz. Saç Ekimi Sonrasında İlk Saç Yıkaması

İlk 3 gün dikkat edeceğiniz bu unsurlar iyileşme sürecini ve saçların tutunma ile çıkma aşamasıyla yakından ilgilidir. İlerleyen günlerde ilk 3 günün yoğunluğu kadar olmasa da dikkatli olmanızda fayda vardır.

 • Ne sıcak ne de soğuk duş almaktan bir süre uzak durarak ılık duşları tercih etmelisiniz.
 • Güneş ışınlarına karşı korumaya devam etmeli hatta yağmur altında da kalmamalısınız.
 • Doktorunuzun saç ekimi sonrası belirlediği reçeteyi eksiksiz takip etmeli ve uygulamalısınız. Özellikle bünyenize uygun özel bir ilaç, solüsyon verilmiş ise aksatmamanızı öneririz.
 • Yaklaşık 15 gün havuza ve denize girmekten kaçınınız.
 • Beslenme alışkanlıklarınız da saç köklerinize iyi gelecek, operasyon sonrası vücudunuzu destekleyecek besinler üzerinden olmalıdır.

Saç Ekimi Sonrasında İlk Saç Yıkaması

Saç Ekimi Sonrası Uzayan Saçlar İçin Kullanılacak Şampuan

Uygulanan Saç Ekimi Tekniğine Göre Nasıl Davranmalı?

Öncelikle operasyona karar vermeden saçlarınızı neden kaybettiğinizi bulmalısınız. Biyolojik faktörler, bakım ürünleri, psikolojik sebepler, beslenme alışkanlıkları ve dış etmenler gibi birçok sebebi vardır. Bu sebepleri bilmek daha sonrasında operasyon için yapacağınız araştırmada size rehberlik edecektir. Çünkü saçları kaybetmenizin sebebi yaşayacağınız operasyonun seyrini de belirler.

Saçlarınızı neden kaybettiğinizin sebebini bilmek görüşeceğiniz uzman doktor ile iletişiminizi de kuvvetlendirir.  Doktorunuzun hangi tekniğin size uygun olduğunu söylemesi için kullandığınız ilaç varsa belirtmeniz de önemlidir. Çünkü yapılacak anesteziyi bünyenizin kaldırması için vücudunuzun aşina olduğu alışkanlıkların bilinmesi gereklidir.

Bunların yanında yaşayacağınız operasyonun tekniği için sosyal yaşantınıza ya da çalışma şartlarına olan uyumuna da bakmalısınız. Çünkü her tekniğin kendine göre bir iyileşme süreci vardır. Bunlar genel bir araştırma ve uzmanıyla karşılıklı konuşmayla mümkün olur.  Operasyon sonrasında ise aldığınız lokal anesteziye uyum sağlanmalısınız. Ayrıca doktorunuzun belirttiği davranış biçimlerinden beslenme alışkanlıklarına kadar takip etmelisiniz.

Saç Ekim Teknikleri

Saç Ekimi Sonrası Günlük Yaşam

Kadın ya da erkek hangi cinsiyet grubunda yer aldığınız fark etmeksizin toplum saçlarınızı sizin yansımanız kabul eder. Saçların şeklinden, renginden, boyutuna kadar birçok unsur, toplum içerisindeki statünüzü dahi belirler. Sadece toplumun değil özgüveninizin yansımasında da büyük rolü vardır. Bu nedenle saçlarınızı günlük hayatta beden dilinde çok sık kullanırsınız. Saç ekim işlemi sonrası günlük yaşam da kaldığı yerden devam eder.

 • Banyo yapmamak
 • Havuza, denize girmemek
 • Duş almamak
 • Güneşe çıkmamak
 • Yağmurdan uzak durmak
 • Şapka ve bere tarzı eşyalar kullanmamak
 • Çay, kahve, sigara ve alkolden uzak durmak

Yukarıda yer alan durumlardan uzak durmanız gerekir. Ancak bu sürecin geçici olduğunu dikkate almalısınız. Daha sonrasında saçlarınızın eksikliğinden oluşan sosyal hayatınızdaki boşluklar bu süreçle birlikte tamamlanacaktır.

Saç ekimi sonrası ilk 15 gün operasyon geçirdiğiniz bölgeyi korumak için günlük yaşantınızı aksatmış olacaksınız. Ancak başarılı bir operasyon geçirmek ve işlemden başarı almak için bir süre dikkatli olmanız gerekir.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler Dış görünüşün en önemli parçalarından olan saçlar; stres, genetik faktörler, vitamin eksikliği gibi unsurlar karşısında dökülmelere maruz kalırlar. Kimi zaman kullanılan

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi Saç ekimi kadından erkeğe herkesin talep edebileceği bir operasyondur. Birçok farklı sebep dayanan dökülmelerinizin ardından doğal bir görüntüye kavuşmak istersiniz.

blank

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır? Ergenliğin belirtisi olan sakallar çıkmaya başladığı günden dökülmeye başladığı güne kadar erkekler için önemli bir meseledir. Cilt yapısı, hormonlar

blank

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi AIDS hastalığının en büyük tetikleyicisi olan HIV, bağışıklık sistemine de büyük oranda zarar veren bir virüstür. Çoğunlukla kan testlerinde ortaya

blank

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu?

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu? Öncesinde saç dökülme stresini yaşayıp ardından saç ekimi işlemi yaptırdığınızda yeniden bir dökülme yaşanır. Çünkü saç ekiminden sonra dökülme

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button