blank
blank

Saç Ekimi Sonrasında İlk Saç Yıkaması

Saç Ekimi Sonrasında İlk Saç Yıkaması

Ekim işlemi ağrısız ve acısız olarak saç derisine uygulanmaktadır. Lokal anestezi ile yapılan bu işlem sonrasında hastalar yaklaşık 1 yıl sürecek süreç sonrasında istedikleri sonuca ulaşabilmektedirler. Saç ekiminden hemen sonra sosyal hayatlarına devam edebilmektedirler. Fakat saç ekimi yaptırdıktan sonra deri üzerinde bazı değişiklikler gözlemlenebilmektedir. Bu değişiklikler sizi korkutmamalıdır. Oluşan şişlikler ve kabuklanmalar zamanla geçecektir. Doktorunuzun sizlere saç ekimi sonrasında vereceği talimatlara uyarak bu dönemi en rahat şekilde atlatabilirsiniz. En fazla merak edilen sorulardan birisi ise saç ekimi sonrasında ilk saç yıkaması olmaktadır. Bu detay oldukça önemlidir. Çünkü saç derisinin enfeksiyon kapmaması için özen gösterilmesi gerekmektedir. Yazımızda işlem sonrasında geçen süreç ve ilk yıkama hakkında en doğru bilgileri sizler için hazırladık.

Saç Ekimi Sonrası İlk Yıkama

Operasyon tamamlandıktan sonraki süreçte saç derisinin steril tutulması gerekmektedir. Saç ekimi işlemi bittikten sonra dikkat edilmesi gerekenin başında gelen yıkama işlemi kritik önem taşımaktadır. Bu noktada ilk yıkamanın, tedavi uygulanan klinik ortamında yapılması önerilmektedir. Ancak hijyen açısından gerekli koşullar sağlanıyorsa ev ortamında da bu işlem yapılabilir. Saç ekimi, öncesinde ve sonrasında oldukça dikkatli hareket edilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla saç ekimi sonrasında ilk saç yıkaması da bu tedavinin önemli aşamalarından birini oluşturmaktadır. Yıkama yapmadan önce ve yıkama esnasında titiz davranmak gerekmektedir. Hastaların bu hassasiyet doğrultusunda hareket etmesi oldukça önemlidir.

Saç Ekimi Sonrasında İlk Saç Yıkaması İçin Önemli Ayrıntılar

Tedaviyi izleyen 1. ya da 2. gün sonunda ilk saç yıkama işleminin yapılması önerilmektedir. Bu esnada dikkate alınması gereken birçok detay vardır. Bu detayları maddeler halinde sizlere hazırladık.

  • Saç ekimi sonrasında ilk saç yıkamasında dikkat edilmesi gerekenlerin başında ekimi yeni yapılan saç köklerine zarar verilmemesi gelmektedir. Aslında genel olarak bakıldığında bu detay uygulanan tüm faaliyetlerde göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Deride yapılacak yıkamanın aslında temel amacı belli olmaktadır. Operasyon sırasında oluşan kan pıhtısına ve yaralı bölgedeki doku oluşumunu tetikleyen vücut sıvısına bağlı kabuklanmalar oluşur. Tamda burada amacımız kabukların temizlenmesi ile saç köklerinin beslenerek güçlenmesine yardımcı olmaktır.
  • Saçları yıkama ve kurutma işlemini yaparken hassas davranılması gerekmektedir. Sürtme veya baskı uygulamaktan kaçınılmalıdır. Saç köklerini tahriş edecek ve zarara sebep olacak ürünlerden uzak durulması gerekmektedir.
  • Yıkama işlemi sonrasında saç köklerinin iyice kuruması sağlanmalıdır. Kesinlikle ıslak kalmaması gerekmektedir. Çok yumuşak bir havlu yardımı ile kurutma işlemi yapılabilmektedir.

Yıkama işlemi hakkında dikkat edilmesi gereken bazı detayları ifade ettik. Bu sürecin ilerlemesinde hassas davranılması gerektiğini ve talimatlara uyulduğunda iyileşme sürecinin de hızlı ilerlediğini ek olarak belirtmek mümkün olmaktadır.

Saç Ekimi Sonrasında İlk Saç Yıkamasında Şampuan Seçimi

Hastalara saç ekiminden sonraki yıkama aşamaları hakkında bazı detayları yukarıda yer verdik. Ancak dikkat edilmesi gereken detaylar yalnızca bunlarla sınırlandırılmamaktadır. Günümüzde hepimizin saç tipine uygun tercih ettiği onlarca farklı şampuan ve losyon çeşitleri mevcuttur. Kimi kokusu kimi verdiği yumuşaklık ile bizleri cezbeder. Ancak atladığımız en önemli detay kullanılan bu ürünlerin saçlarımızın sağlığı için gerekli vitamin ve mineralleri barındırmasıdır. Özellikle saç derisinde rahatsızlık yaşayan kişiler için bu konu büyük önem taşımaktadır. Saç ekimi yaptıran kişiler de aslında bu durumda ilk sırada gelmektedir. Çünkü ekim işlemi yaptırıldıktan sonra kullanılacak şampuanın paraben içermeyen, doğal ve besleyici özellikte olması çok önemlidir. Bu noktada iyileştirme süreci üzerinde olumlu etkisi daha büyük olacak şampuanlar da bulunmaktadır. Saç derinizdeki yağ miktarı ile saç ekiminin bıraktığı hasar önemlidir. Dolayısıyla şampuanların asitliğine göre en uygun şampuan doktor tarafından reçete edilecektir. Önerilen bu şampuanları hekim tavsiyesi doğrultusunda temin ederek kullanmak gerekir.

Peki, kullanılacak en doğru losyonu nasıl seçebiliriz? Saç ekimi sonrasında oluşan kabukların giderilmesinde losyon kullanmak gerekmektedir. Çünkü losyonlar kabukları yumuşatma amacıyla daha kullanışlı ürünler arasında yer almaktadır. Yıkama öncesinde losyon saç ekimi yapılan bölgeye uygulanarak köklere zarar vermeden tüm yüzeye sürülmelidir. Bu işlem yapılırken yumuşak dokulara zarar vermekten kaçınılması gerekmektedir. Sürtme ve baskı hareketlerinden kaçınılmalıdır. Losyonu yeterli miktarda uygulamak çok önemlidir.

Saç ekimi sonrasında ilk saç yıkamasında dikkat edilmesi gereken son detay ise suyun sıcaklığı ve şiddeti olmaktadır. Çünkü saç derisi operasyon sonrasında oldukça hassas hale gelmektedir. Tahriş etmemek adına saçı tazyiksiz ve ılık su ile yıkamak gerekmektedir.

Saç Ekimi Sonrası Süreçte Yıkama Periyodu

Operasyon sonrasındaki ilk yıkama işlemi hakkında detaylar ile yardımcı olmaya amaçladık. Fakat ilk yıkama sonrasında uygulanacak yıkama sıklığına da değinmek gerekmektedir. Yıkama işlemi saç köklerinin nefes almasını ve iyileşme sürecindeki etkisi nedeniyle çok önemlidir. Sonrasında da dikkat edilmesi gereken yıkama sıklığını öğrenerek de sorunsuz şekilde tedavi sürecinizi tamamlama şansı bulabilirsiniz.

Saç ekimi operasyonundan sonraki 1. ya da 2. Gün ilk yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İlk 5 güne kadar günde en az 1 kez saç yıkanması tavsiye edilmektedir. Daha sonraki süreçlerde öncelikle uzman tavsiyelerine bağlı hareket edilmesi gerekmektedir.

Kısacası saç ekimi sonrasında ilk saç yıkaması ve ardından gelen 15 günlük periyot iyileşme sürecinde büyük rol oynamaktadır. Sonrasında gelen süreçler de dikkate alındığında iyileşmede yıkamanın doğru yapılmasının büyük etkisi olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Saç ekimi tedavisi sonrasındaki normal yıkama sürecinde de ilk yıkama gibi hassas davranmaya devam etmek gerekmektedir. Saç köklerine hassas davranarak, masaj yapar gibi nazikçe yıkanması gerekir. Besleyici şampuanların kullanılması önem taşımaktadır. En doğru şampuan ve losyonu kullanmak için uzmanınızın tavsiyesini mutlaka almanız gerekmektedir. Yıkama işlemi başta olmak üzere, saç ekimi sonrasında yapılacak tüm işlemlerde dikkatli davranmanız gerekmektedir. Bu hassasiyetin saç köklerini rahatlatmak ve iyileştirme sürecinizi hızlandırmak için gerekli olduğunu unutmamalısınız. Süreç boyunca uzmanınız ile sürekli iletişim halinde kalmanız en iyi çözüme ulaşmanız için zemini sağlamlaştıracaktır.

Saç ekimi yapıldıktan sonraki yıkama sürecinin sonlanması, hastaların fizyolojik yapısına ve işlem tekniğine göre değişkenlik göstermektedir. Genel itibariyle gözlemlendiğinde yaklaşık 6-8 aylık bir periyot sonunda saç köklerinin yerine oturmaktadır. Bu durum hastanın saç derisinin tam anlamıyla normalleşme sürecine girdiğini göstermektedir.

Saç Ekimi Sonrası Saç Yıkanmasında Son Olarak

Sizlere yukarıda da belirttiğimiz gibi yıkama işlemini bu maddelere dikkat ederek ev ortamında da yapabilirsiniz. Ancak saç ekimi sonrasında ilk saç yıkaması çok önemli olduğundan uzman gözetiminde yapılması daha doğru olacaktır. Şayet ev ortamında yapmak isteyen hastalar talimatlara uyarak bu süreci en doğru ve bilgili şekilde tamamlamalıdır. Titizlik ve dikkat isteyen bu süreçte tedaviyi uygulayan doktorunuz ile uyumunuz çok önemlidir. Verilen talimatlara ve reçeteye uyum sağlayarak iyileşme sürecinizi hızlandırarak en iyi sonuca ulaşabilirsiniz. Uzmanınıza uyduğunuz takdirde sonuç tam da sizin istediğiniz gibi olacaktır.

 

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler Dış görünüşün en önemli parçalarından olan saçlar; stres, genetik faktörler, vitamin eksikliği gibi unsurlar karşısında dökülmelere maruz kalırlar. Kimi zaman kullanılan

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi Saç ekimi kadından erkeğe herkesin talep edebileceği bir operasyondur. Birçok farklı sebep dayanan dökülmelerinizin ardından doğal bir görüntüye kavuşmak istersiniz.

blank

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır? Ergenliğin belirtisi olan sakallar çıkmaya başladığı günden dökülmeye başladığı güne kadar erkekler için önemli bir meseledir. Cilt yapısı, hormonlar

blank

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi AIDS hastalığının en büyük tetikleyicisi olan HIV, bağışıklık sistemine de büyük oranda zarar veren bir virüstür. Çoğunlukla kan testlerinde ortaya

blank

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu?

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu? Öncesinde saç dökülme stresini yaşayıp ardından saç ekimi işlemi yaptırdığınızda yeniden bir dökülme yaşanır. Çünkü saç ekiminden sonra dökülme

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button