blank

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Saç ekimi kadından erkeğe herkesin talep edebileceği bir operasyondur. Birçok farklı sebep dayanan dökülmelerinizin ardından doğal bir görüntüye kavuşmak istersiniz. Vitaminler, kremler, losyonlar ve ilaçlar kullanılsa da kimi zaman tek çözüm kökten işlem yaptırmak olur. Kıl köklerinizi kendiliğinden tekrardan oluşturmakta başarılı olamadığınızda da ekim yaptırmak en mantıklısıdır. Ancak saçların geri gelmesi için yapılan ekim işlemi çoğu zaman kişileri endişelendirir. Pek çok nedenden kaynaklı endişe oluşsa da çoğunluğun ortak korkusu acı hissidir. Geniş çaplı bir ameliyatın yerini alan kısa süreli bu küçük operasyon, kişilerde bıçak altına yatma algısı yaratır. Durum böyleyken acı hissinden uzak durmak için farklı alternatifleri değerlendirirler. Özellikle sedasyonlu saç ekimi son zamanlarda popüler kazanmış durumdadır.

Sizler de ekim işlemi yaptırmayı düşünüyorsanız ve etrafınızdan sedasyon uygulamasını duyduysanız genel bir araştırma yapmalısınız. Merak ettiğiniz bu uygulamanın ne olduğuna ve nasıl yapıldığına dair tüm bilgilerin yer aldığı içerikleri alt başlıklarda mevcuttur. Bu konuda bilgili olmanız yaşayacağınız süreci de yakından takip etmenizi sağlar.

Sedasyonlu Saç Ekimi Nedir?

Uyutularak yapılan sedasyon işlemi ekim yaptırmak isteyen ancak iğne ve bıçak korkusu olan kişiler için ideal bir alternatiftir.  Operasyon sırasında bilincinizin kapalı olduğu bu işlem sizlere oldukça konforlu bir deneyim sunar. Acı konusunda hassassanız ve operasyona açık bilinçle şahit olmaktan korkuyorsanız tercih edebileceğiniz bir yöntemdir.  Anestezi uzmanları, sedatif ilaç kullanarak kişiyi uyku haline getirir. Elbette bu doğrudan tüm bedeni çalışmaz hale getirmek değildir. Sedasyonlu uyutma sırasında reflekslerin kontrolü korunmaktadır ve uykunun derinliği kontrol altındadır.

Diğer yandan gerçekleşen operasyonda stres, iyileşme sürecine kadar durumu olumsuz etkiler bırakır. Var olan iğne, ameliyat, bıçak kan korkusu ve acı endişesi de stresi oldukça etiler. Kelime anlamı sakinleştirmek olan sedasyonlu saç ekimi de tüm bu stres unsurlarını kişinin bünyesinden uzaklaştırır. Böylelikle çok daha güvenli ve başarılı bir operasyon sağlanmış olur. Ayrıca işlem sonrasında iyileşme için ihtiyaç duyulan bekleme süresinde de operasyondan kalma hiçbir stres belirtisi yoktur. Böylece sedasyonlu işlem yaptıran kişiler çok daha sabırlı ve sakin bir biçimde bu süreci atlatırlar.

Saç Ekimi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sedasyonlu Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Huzurlu ve verimli bir saç ekimi yaptırmak isteyenlerin seçimi olan sedasyonlu operasyon oldukça kolay bir biçimde uygulanmaktadır.

 • Öncelikle ekim yaptırmak isteyen kişiler, bu alanda başarılarını ispatlamış ve müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir merkez bulmalıdır. Gerekli tüm hijyen koşullarına sahip olan bu ekim merkezinde uzman doktor muayenesi ile operasyonun ilk adımı atılmış olur.
 • Uzman doktor saçınızın hangi bölgesine ekim yapılacaksa onunla ilgilenir. Sedasyonlu işlem uygulatmak için ayrıca anestezi uzmanına danışmalısınız.
 • Anestezi doktoru muayene yaptıktan sonra vücudunuzun sedasyonlu işleme uygun olup olmadığı belirtir. Uygunluğuna karar verdikten sonra da uzman doktor ile birlikte operasyon için gün belirler.
 • Operasyon başlamadan önce anestezi uzmanı , rahatlatıcı ve ağrı kesicilerden oluşan bir karışımı kişinin damar yolundan vücuduna gönderir.
 • Çok kısa sürede etkisini gösteren karışım, kişiyi sakinleştirir.
 • Sakinleşmeyle birlikte açık bilinçli uyku hali oluşur. Sonuç olarak sedasyon uygulanan kişi yapılan ekim operasyonuna hazır hale gelir.
 • Saçın hangi bölgesine yapıldığı, ne taraftan kıl köklerinin alındığı fark etmeksizin yapılan bölgesel anestezi iğneleri hissedilmemektedir. Böylece açılan kanallar ve alınan kıl kökleri kişinin vücudunda acı hissi oluşturmaz.
 • Operasyondan sonraki 10 dakika içerisinde kişinin uykulu hali geçemeye başlar. Tüm işlemler tamamlandığında kişi gün ortasındaki uykusundan uyanmış hissi yaşar.

Saç Ekimi Neden Bir Doktor Tarafından Yapılmalıdır?

Sedasyonlu Saç Ekimi Kimler İçin Uygundur?

Herkes saç ekimi için sedasyonlu uyutulmayı tercih edebilmekdir. Bunun için herhangi bir sınırlama yoktur ve herkese uygundur. Diğer yandan özellikle tavsiye edilecek kullanılması uygun görülen kişiler vardır. Bu kişilerin genellikle ortak birkaç özelliği mevcuttur.

 • Operasyonun kendisinden, bıçak altı algısından korkanlar,
 • İğneden korkanlar,
 • Kan kokusuna ya da görüntüsüne dayanamayanlar,
 • Acı yaşamaktan çekinen ve eşiği düşük olanlar,
 • Operasyon öncesinde çokça stres yaşayanlar,
 • Anksiyeteve panik atak gibi sendromları bulunanlar,
 • Kaygı bozukluğu içerisinde olanlar,
 • Kalp rahatsızlığı yaşayanlar,
 • Operasyondan endişe eden ve çok kısa sürede tamamlanmasını isteyenler,
 • Tansiyon düşüklüğü veya yüksekliği gibi rahatsızlıkları bulunanlar,
 • Ya da hiçbir korkusu ve rahatsızlığı olmayan ancak operasyonun gerginliğini yaşamak istemeyenler için zararsız ve konforlu bir alternatiftir.

Sedasyonlu Saç Ekiminin Avantaları Nelerdir?

Yapılan sedasyonlu saç ekimi, tamamen kişilerin tercihi olmakla birlikte uzman doktor tavsiyesi de olur. Oldukça rahatlık sağlayan ve son zamanlarda tercih edilmesi artan bu uygulamanın bilinmeyen birçok avantajı da mevcuttur.

 • En büyük avantajının aynı zamanda en çok tercih edilme sebebiyle aynı olduğunu söyleyebiliriz. Kişilerin her türlü korkusunu ortadan kaldırarak streslerini en düşük seviyede tutar.
 • Operasyon boyunca kişileri uyku halinde tuttuğu için çok daha kısa sürede bitti hissi oluşturur.
 • İşlem sırasında bir daralma ve gerginlik yaşatmaz. Böylelikle tüm süreç oldukça konforlu geçer.
 • Sedasyonu tercih ettiğinizde tedirginlik yaşamazsınız. Bu nedenle de tüm stres hormonları, tansiyon ve kalp ritmi gibi unsurlar tehlikeye girmez.
 • Vücudun anlık reflekslerle tepki vermesi de sınırlandırıldığı için operasyon sırasında olumsuzluklar yaşanmaz. Ayrıca bölgesel anestezi de kolayca uygulanmakta olur.
 • İkinci bir seansın ihtiyaç duyulmasında da kişi önceki işlemi konforlu yaşadığı için hızlıca uyum sağlar.

Sedasyonlu Saç Ekiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç ekiminin diğer alternatiflerinde dikkat edilecek unsurlar sedasyonlu uygulama için de geçerlidir. Yani uygulama yapılacak bölgenin temizlenerek operasyona gelinmesi ve beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi öncesinde yapılan unsurlardır. Operasyon sonrasında ise bölgenin güneşten, darbelerden ve nemden korunması da sonrasında dikkat edilecek durumlardır. Diğer yandan sadece sedasyonlu uygulamada dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır.

 • Öncelikle yanınızda bir refakatçi bulundurmalısınız. Çünkü uyutulma işleminden sonra kendinize gelene kadar toparlanmanıza yardımcı olunmalıdır.
 • Diğer yandan operasyon öncesinde de vücudunuza aldıklarınıza dikkat etmelisiniz. Alkol, sigara ve uyuşturma etkisi bulunduran her türlü üründen uzak durmalısınız.  Aksi takdirde vücudunuza enjekte edilecek ilaç karışımının bir etkisi olmaz.
 • Operasyon sonrasında ise uyku halinizden tamamen ayılana kadar araba kullanmak gibi davranışları gerçekleştirmeyin. Diğer türlü tam uyanık hali isteyen davranışlar açık bilince kavuşmadan yapıldığında tehlikeli olur.

Türkiye’de Sedasyonlu Saç Ekimi

Ülkemizde saç ekimi tıbbi alanda ileri seviye gelişim göstermiş durumdadır. Sadece ülke sınırlarına hizmet vermekten daha fazlası olarak yurt dışından da talep görür. Başta yavru vatan Kıbrıs olmak üzere özellikle Arap ülkelerinden ve Avrupa’dan çokça müşterisi vardır. Sedasyonlu uygulama isteyenlerden,  HIV teşhisli bireylere kadar geniş bir müşteri yelpazesi mevcuttur. Yurt dışından gelen birçok müşterinin ortak memnuniyeti ise verilen hizmettir. Sağlık koşulları ve uzman doktorları sayesinde ekim operasyonunda  birçok ülkeyi geride bırakmaktadır. Alanında bu kadar saygı kazanmasının bir diğer sebebi de her müşterinin hizmetini karşılayan uygulama çeşitliliğidir. Aklınıza takılan her soruya ve endişeye karşılık gelen bir uygulama yöntemiyle hizmet alırsınız. Ancak Türkiye’de yapılan her operasyon iyidir demek  doğru olmaz. Tercih ettiğiniz kurumun sağlık bakanlığından alınan belgelerinin tam olduğuna ve operasyonu yapan kişilerin alanındaki uzmanlığına bakmalısınız.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler Dış görünüşün en önemli parçalarından olan saçlar; stres, genetik faktörler, vitamin eksikliği gibi unsurlar karşısında dökülmelere maruz kalırlar. Kimi zaman kullanılan

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi Saç ekimi kadından erkeğe herkesin talep edebileceği bir operasyondur. Birçok farklı sebep dayanan dökülmelerinizin ardından doğal bir görüntüye kavuşmak istersiniz.

blank

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır? Ergenliğin belirtisi olan sakallar çıkmaya başladığı günden dökülmeye başladığı güne kadar erkekler için önemli bir meseledir. Cilt yapısı, hormonlar

blank

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi AIDS hastalığının en büyük tetikleyicisi olan HIV, bağışıklık sistemine de büyük oranda zarar veren bir virüstür. Çoğunlukla kan testlerinde ortaya

blank

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu?

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu? Öncesinde saç dökülme stresini yaşayıp ardından saç ekimi işlemi yaptırdığınızda yeniden bir dökülme yaşanır. Çünkü saç ekiminden sonra dökülme

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button