blank

Obezite

blank

Sık Sorulan Sorular

Her şeyden önce ilk adım, ücretsiz online konsültasyon için bizimle iletişime geçmenizdir.  BMI indeksinize göre obezite ameliyatı için uygun bir hasta olup olmadığınızı uzman hekimlerimizle görüştükten sonra ameliyatınızla ilgili sizinle detaylı bir görüşme yaparız. Ardından, cerrah randevunuzu ve İstanbul’daki seyahatinizi planlamak için İstanbul’a geliş-dönüş tarihlerinizi planlamanız gerekir.
Türkiye sağlık turizmi ile ünlüdür ancak seçeceğiniz hastaneden ve alanında uzman hekiminizden emin olmalısınız. Bunu bilerek, şu önerilere uymanızı öneririz: Cerrahınızın diplomalarını ve mesleki profilini istemelisiniz, işleminizin sertifikalı bir hastanede yapıldığından emin olmalısınız, bu işlemi yaptırmak için tercih ettiğiniz sağlık ve turizm şirketinin kayıtlı bir şirket olduğuna dikkat etmelisiniz, diğer hastaların öncesi/sonra görüntülerini talep edebilirsiniz. Ayrıca Facebook, Instagram ve YouTube gibi sosyal ağlardaki paylaşımları da işlemin yapılacağı merkez hakkında size fikir verecektir.
Hayır, refakatçi getirmek gerekli değildir ancak tavsiye ederiz. Size hayatınızda önemli değişiklikler getirecek büyük bir ameliyat olduğu için genel olarak hastalarımız birisiyle birlikte gelir.  Ancak yalnız gelmek istediğinizde de Dr. Can Estetik ekibi olarak buradaki tüm ihtiyaçlarınızı karşılar sizi ameliyat sonrası sürecinizde de destekleriz. Tüm tıbbi hizmetler ve randevuların yanı sıra, varışınızdan ayrılışınıza kadar konaklama ve ulaşım gibi burada bulunduğunuz süredeki hizmetleri de organize ediyoruz.
Ameliyatınızdan sonra, izlemeniz gereken diyeti size tam olarak açıklayacak bir beslenme uzmanı ile hastanede doğrudan görüşeceksiniz. Diyetinizi aldığınız ve ülkenize döndüğünüz andan itibaren, sürecinizin online beslenme takibiyle hep takip ediyor olacağız. Uygun gördüğünüz her an hattımızla iletişime geçebilirsiniz.
Bariatrik ameliyatlar ciddi invaziv ameliyatlar olmadığı için yaşanabilecek en olası komplikasyonlar batın içi kaçaklarıdır. Bu acil kaçaklar ilk 48 saat içinde oluşabilmektedir, doku skarlaşmasına bağlı bir komplikasyon türüdür. Bu süre zarfında hala İstanbul’da olacaksınız ve sağlık ekibimiz birebir sizinle ilgilenecektir. Öte yandan, ülkenize döndüğünüzde bile 7/24 destek hattımızdan bize ulaşabileceğinizi unutmayın.
İstanbul’a gelmeden önce tahmini seyahat tarihlerinizden 2-3 hafta önce ücretsiz online konsültasyon hattımızla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu, Dr. Can Estetik ekibi olarak ekibimizin ve doktorlarımızın müsait olma durumunu kontrol etmemize, randevunuzun ve tıbbi seyahat planınızın planlamasına olanak tanır. İstanbul’da en az 6 gün- 5 gece kalmalısınız. Ancak Dr. Can Estetik ekibi olarak mümkün ise hastalarımıza her zaman 1-2 gün daha eklemelerini öneriyoruz.
blank

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide Ameliyatı)

Tüp mide ameliyatı obezite hastalarına uygulanan cerrahi operasyonlardan biridir. Popüler bir zayıflama cerrahisi prosedürü olan Sleeve Gastrektomi, diyabet cerrahisinde de kullanılabilir. Midenin yaklaşık %80’i çıkarılır ve hastanın beslenmeye devam edebilmesi için küçük bir mide alanı bırakılır. Seeleve Gastrektomi (Mide Tüpü) yöntemi, BMI değeri yüksek obez ve morbid obez hastalarda da tercih edilebilir. Ancak cerrahi işlemin kararı doktor ve uzman ekibe aittir.

Transit Bipartisyon

Transit bipartisyon ameliyatı obezite hastalarının midelerinin %70’e varan kısmının alınmasının yanı sıra şeker ve hormonların emilimini salgılayan bağırsağın ilgili bölümlerinin çıkarılması operasyonuna verilen isimdir. İlk olarak 2012 yılında yapılmaya başlanan bu ameliyat Santoro tarafından denenmiş ve başarılı olmuştur. Metabolik sendromu düzenlemek ve kilo vermeye yardımcı olmak için yapılan bu cerrahi işlem, kısıtlayıcı ve kısıtlayıcı (malabsorbtif) bir etki mekanizmasına sahiptir ve popüler bir cerrahi yöntemdir.

blank
blank

Loop Bipartisyon

Loop Bipartisyon, kilo verme ameliyatından ziyade tip 2 diyabet hastalığı olan obezite hastalarında tercih edilen bir metabolik cerrahi yöntemidir. Loop Bipartisyon, Gastrik Bypass, Sleeve Gastrektomi, Transit Bipartisyon, cerrahi işlemlerin etkili yönlerini birleştiren bir ameliyat yöntemidir. Loop bipartisyon ameliyatından sonra ameliyat sonrası tüketilen gıdaların sadece üçte biri ilerler ve normal şekilde sindirilir ve midenin %70’i çıkarılır.

Duodenal Switch

Gastrik Bypass ve Sleeve Gastrektomi yöntemlerinin birleştirilmesiyle oluşturulan bir ameliyat yöntemi olan Duodenal Switch, midenin %80’inin alındığı bir ameliyat türüdür. Ameliyattan sonra sadece 1 – 2 litre mide odası kalır. %70 ve üzeri kilo kaybı sağlayan bu cerrahi işlem vücut kitle indeksi yüksek olan diyabet hastalarına uygulanır.

blank
blank

Mini Gastric Bypass

Obezite ameliyatı olarak da bilinen, kilo verme cerrahisinin önemli yöntemlerinden birisi olan ameliyat tiplerinden en kısa ve en kolay uygulananlarından birisi Mini Gastric Bypass’tır. Bu yöntemin en önemli artısı hem zamandan tasarruf sağlaması hem de ekonomik olmasıdır.
Mini Gastric Bypass ameliyatı; tip 2 diyabet, hiper tansiyon, hiperlipidemi gibi metabolik rahatsızlıkların tedavisinde büyük oranda kontrol sağlamaktadır. Operasyon süresi kısa süren ve diğer kilo verme cerrahisi yöntemlerine göre daha ekonomik bir kilo verme cerrahisi yöntemi olan Mini Gastric Bypass ameliyatında hem mide küçültülür, hem de ince bağırsağın gıda emilimini gerçekleştiren kısmı alınır.

SADI – S

SADI – S ameliyatı hem kilo verme cerrahisi hem de diyabet hastaları için tercih edilen cerrahi yöntemlerden bir tanesidir. Bu ameliyat iki yönlüdür ve hem kilo verme cerrahisi hem de metabolik cerrahi yöntemlerinin beraber kullanılmasıyla gerçekleştirilir. SADI – S ameliyatı, laparoskopik cerrahi ile de gerçekleştirilebilir. Diyabet, hiperlipidemi, hipertansiyon gibi obezite hastalığına eşlik eden sorunların çözümü için tercih edilen SADI – S ameliyatı aynı zamanda hastanın sonrasında gerçekleştireceği diyetin daha sorunsuz olarak sürdürülmesini sağlar.

blank
blank

Gastric Balloon

Mini gastrik balon, özellikle obezite hastalarına uygulanan en basit kilo verme cerrahisi yöntemlerinden birisidir. Cerrahi müdahale 15 – 20 dakika kadar sürer ve ameliyat sonrasında hasta aynı gün içerisinde gündelik hayatına geri döner. Mini gastrik balon ameliyatında, hastanın mide hacmi önemli oranda düştüğü için gıda alımı engellenmiş olur. Böylece hasta çok daha rahat bir şekilde kilo verebilir. Gastrik balon ameliyatı sonrasında hasta 6 – 8 kilo kaybeder. Basit bir cerrahi yöntemle hastanın midesine yerleştirilen balon 6 – 12 ay arasında hastanın midesinde kalır ve sonrasında hastanın midesinden yaklaşık 10 dakika içerisinde çıkartılır.

RnY Gastric Bypass

RnY Gastric Bypass ameliyatı tıpkı SADI – S cerrahisinde olduğu gibi hem obezite cerrahisi hem de metabolik cerrahi yöntemlerinin birlikte kullanıldığı cerrahi yöntemlerinden bir tanesidir. ABD ve Avrupa’da en çok kullanılan ameliyat türlerinden bir tanesi olan RnY Gastric Bypass ameliyatı, hastanın ameliyat sonrasında küçük porsiyonlarla dahi doymasını sağlar. Ayrıca gıdaların emilimi de önemli ölçüde azalır. Hastanın RnY Gastrik Bypass ameliyatı sonrasında hormonları da dengeye girer ve iştah da önemli ölçüde azalır.

blank
Blog
blank

Gastric Balon Nedir?

Gastric Balon Nedir? Gastric balon veya bir diğer adıyla zayıflatıcı mide balonu, obezite ve şişmanlık tedavisinde kullanılmaktadır. Şişmanlığın riskli noktaya gelmesi, egzersiz yapmayı engeller. Egzersiz

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button