blank
blank

Six Pack Ameliyatı

Six Pack Ameliyatı

İdeal bir estetik görünümü sekteye uğratan karın bölgesindeki yağlanma, çoğu kişi için büyük bir sorundur. Bu sorundan genelde sıkı diyet ve egzersizler ile kurtulmaya çalışılır. Ancak bazı durumlarda karın bölgesindeki yağlanmayı eritmek için diyet ve spor yapmak yeterli olmaz. Çünkü genetik yapısından veya metabolizmasının işleyişinden kaynaklı bazıları, çok sıkı diyet ve egzersiz yaptıkları halde bile karın bölgesi yağlanmasından kurtulamazlar. İşte erkeklerdeki bu sorunda devreye six pack ameliyatı girer. Peki, bu karın estetiği cerrahisi tam olarak nedir, nasıl yapılır?

Six Pack Ameliyatı Nedir?

Genelde “baklava karın kası estetiği” olarak da anılan six pack ameliyatı, estetik bir cerrahidir. Göbek deliği ile göğüs bölgesi arasında yer alan karın kasları, bazı koşullarda aşırı düzeyde yağlanır. Bu kas grubu kadınların karın çizgisinin her iki yanında birer tane bulunurken, two back olarak adlandırılır. Erkeklerde ise karın kasları 6 adet olup baklava şekline benzemektedir; ismi ise six pack’dir. Bu kasın aşırı yağlanması fit görünümü bozar. İşte erkeklerin bu sorundan kurtulmak için tercih ettikleri estetik müdahaleye karın kasıyla aynı olan bu isim verilmektedir.

Erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen estetik operasyonların içinde yer alan six pack ameliyatı sonrası bölgede herhangi bir iz kalmaz. Çünkü yapılan işlemler tamamen estetik prensiplere uygun olarak gerçekleştirilir. Bu ameliyatın yapılma amacı ise özellikle daha fit ve genç bir görünüme kavuşmaktır. Böyle fit bir görünümü egzersiz veya diyetle elde edemeyenlerde, bu operasyon sayesinde karın bölgesinde belirgin ve kalıcı bir kontür oluşturulur. Ancak kalıcı olması için sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıklarını bırakmak gerekir. Aksi takdirde yapılan operasyon sonucu başarısız olup işlem kalıcı olmaz.

Six Pack Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Kaslı, atletik, dinamik ve fit bir görünüme kavuşmak isteyenler tarafından tercih edilen bu estetik operasyon herkese uygulanamaz. Çünkü uygulama yapılacak kişinin sağlaması gereken bazı kriterler vardır. Aksi takdirde operasyon sonrası bazı komplikasyonlar gelişebilir. Bunun yanında çok küçük de olsa her operasyonun komplikasyon geliştirme riski vardır. Ameliyat öncesi bu gerçeğin farkında olunması bilinçli bir süreç geçirmeye yardımcı olur. Kimlerin six pack ameliyatı yaptırabileceğini sıralayacak olursak:

 • Gelişimini tamamlamış 18 yaşından büyükler,
 • Sıkı egzersiz ve diyetlerle istediği karın kasına ulaşamayanlar,
 • Anestezi ve cerrahi uygulamaya uygun olmayan bir sağlık koşulu bulunmayanlar,
 • Kronik hastalığı olup doktor kontrolünden geçtikten sonra onay alanlar,
 • Kan ve kanama hastalığı bulunmayanlar bu işlemi yapabilirler.

Bu estetik ameliyatı yaptırmak isteyenlerin yukarıdaki şartları sağlayıp sağlamadığı kontrol edildikten sonra ameliyat onayı verilir. Gerekli muayene ve tetkiklerle bu sağlık koşullarını sağladığı da bazı durumlarda kontrol edilmelidir. 18 yaşından küçüklerde ise henüz gelişim tamamlanmadığı için böyle bir ameliyatın yapılması uygun değildir. Bunun yanında bu estetik ameliyatı geçirenlerin yaş ortalaması genelde 30 üstüdür. Çünkü bu yaş sonrası metabolizma yavaşlayarak karın bölgesi yağlanmaya başlar. Dolayısıyla kişinin yaşadığı yağlanma sorunu için bu işlem, cerrahi bir çözüm olur.

Six Pack Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ağrısız bir operasyon olan six pack ameliyatı, yağ alımı (liposuction) ve yağ ilave edilmesi işlemleri temeliyle yapılmaktadır. Bu cerrahi müdahalede protez veya implant kullanılmaz. Kişinin yağ fazlalığı olan bölgelerinden fazlalık yağlar çekilerek karın kaslarına enjekte edilmektedir. Böylelikle baklava karın kası görüntüsü elde edilir. Bunun yanında bazı durumlarda deri toplama veya karın germe operasyonları da ilave olarak uygulanabilmektedir.

Six pack ameliyatı esnasında bu yağ ekleme işlemi kasların şekline uygun olarak yapılmaktadır. Ekleme işlemi ise karın kaslarının genelde bombe yaptığı bölgelerine uygulanmaktadır. Genel veya lokal anestezi ile yapılabilen bu operasyon esnasında, ince kanüller ile cilt altına girildiği için herhangi bir kesi ve dikiş yapılmasına gerek yoktur. Dolayısıyla ameliyat sonrası herhangi biz iz de kalmaz. Operasyon sonrası etkilerini ise 3 ay ile 1 yıl arasında göstermeye başlar. Ancak bu süre kişiden kişiye değişir.

Six Pack Ameliyatı Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her cerrahi operasyon gibi six pack ameliyatı öncesi ve sonrası için yapılması ve dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunlara dikkat edilmesi olası bir komplikasyonun önüne geçer. Ameliyat sonrasında ayrıca daha çabuk iyileşme sağlar. Bunun yanında elde edilen sonucun başarılı olmasında da olumlu katkıları vardır. Dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şu şekildedir:

 • Operasyon öncesi kan sulandıran gıda ve ilaç alımından kaçınılmalıdır.
 • Anestezinin türüne göre ameliyattan önce doktorun tavsiye ettiği süre kadar aç kalınmalıdır.
 • Ameliyat sonrası belirlenen süre boyunca hastanede kontrol altında kalınması gerekmektedir.
 • Ameliyattan sonra uzmanın tavsiye ettiği şekilde ve sürede korse kullanılmalıdır.
 • Operasyon sonrası kilo alıp vermemeye özen gösterilmelidir.
 • Belirtilen süre boyunca ağır kaldırma ve zorlayıcı egzersizlerden kaçınılmalısınız. Bu süre genelde ilk 15 gündür.
 • Operasyon sonrası alkol ve sigara tüketiminden kaçınmalısınız. Çünkü nikotin iyileşme sürecini geciktirir. Alkol ise kanın doğal pıhtılaşma yeteneğini olumsuz yönde etkileyerek kanamalara neden olur.
 • İşlem sonrası uzmanın belirttiği süreden sonra gösterdiği şekilde egzersiz ve beslenme düzenine özen göstermelisiniz.
 • İyileşme süresince stres, üzüntü ve zorlayıcı psikolojik ve fiziksel şartlardan uzak durulmalıdır.
 • Enfeksiyon riski içeren ortamlardan kaçınılmalıdır.

Ameliyat öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken tüm bu hususlara özen göstermek operasyonun işlem başarısında önemli bir kriterdir. Ayrıca işlemin bu alanda uzman bir cerrah tarafından yapılması da belirleyici bir etmendir. Bunun yanında ameliyat sonrası ilk hafta şişlik ve ödem görülebilmektedir. Gerektiği takdirde uzmanın verdiği ilaçların tüketilmesi gerekir. Böylelikle operasyon sonrası olası şikayetleri kolayca aşabilirsiniz.

Six Pack Ameliyatı Etkisini Ne Zaman Gösterir?

Karın kası estetiğinin başarısı, işlemin alanında uzman bir estetik cerrah tarafından yapılması ile yakından alakalıdır. Çünkü operasyonun başarısında bu kilit değerdir. Bunun yanında iyileşme süresini ve sonuçlarını etkileyen başka faktörler de vardır. Mesela ameliyat olan bireyin yaşı, genel sağlık durumu, ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenlere gösterdiği titizlik derecesi de belirleyici kriterler arasındadır.

Bu estetik operasyon sonrası iyileşme süresi genelde çok hızlıdır. Karın bölgesine sarılan bandajın bu süreçteki rolü büyüktür. Bu yüzden korse veya bandajın uzmanın belirlediği süre ve şekilde kullanmanız gerekir. Ayrıca genelde 7-10 gün içerisinde hedeflenen fit vücut şekli oluşmaya başlar. Ancak kas görünümünü bozacak aktivitelerden ve kilo alıp vermekten kaçınmalısınız. Bunun yanında enfeksiyon oluşmaması adına uzman doktorun belirttiklerine dikkat etmelisiniz. Özellikle uzmanın tavsiye ettiği şekilde diyet ve egzersizler yapılırsa kısa bir zaman sonra hayal edilen baklava karın kasları oluşmaya başlar. Ancak tam istediğiniz görünüme ulaşmanız genelde 3 ayı bulur.

Özetle six pack ameliyatı; diyet ve egzersizler ile arzu ettiği fit görünüme ulaşamayan erkekler için bu hedefe ulaşmada alternatif ve pratik bir yoldur. Bazı kişiler ne kadar sıkı diyet uygulasa ne kadar egzersiz yapsa da yağ birikimini engelleyemez. İşte bu kişiler için bu operasyon kısa sürede sonuç veren bir ameliyattır. Üstelik dikiş ve kesi yapılmaması ile komplikasyon geliştirme riski de son derece azdır. Eğer siz de karın kaslarınızdaki baklava şeklini ortaya çıkarmak, fit ve sağlıklı görünmek istiyorsanız six pack ameliyatı hakkında bilgi toplayabilirsiniz. Bir uzmandan yardım alarak istediğiniz fit görünüme kavuşabilirsiniz.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Taktırmak

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Taktırmak Emzirme esnasında göğüsler, süt üretimi nedeni ile yoğunlaşır. Çünkü daha hamilelik sürecinde başlayan süt kanallarının artışı ve büyümesi anneyi emzirme

blank

Meme İmplantı Çeşitleri

Meme İmplantı Çeşitleri Göğüslerin şeklini ve boyutunu değiştirmek isteyenlerin imdadına yetişen meme büyütme operasyonları, iki şekilde yapılmaktadır. Biri yağ transferi, diğeri ise meme implantlarıdır. Özellikle

blank

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma Birçoğumuz çift çene olarak da anılan sarkık gıdı sorunundan mustaribiz. Gıdı genelde, bu bölgedeki derinin kolajen eksilmesi ve elastikiyetini

blank

Bichectomy

Bichectomy Küçük yaşlarda sıkılası tombul yanakların kaynağı olan yağlar, yaş ilerledikçe estetik bir sorun haline gelir. Bu durum ise kişilerin olduğundan kilolu ve yaşlı görünmesine

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button