blank

Estetik Operasyonları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Estetik Operasyonları Nelerdir? Nasıl Yapılır?

Güzellik algısı topluma ve döneme göre değişen bir şeydir. Kişinin kendi yaşayış, düşünce biçimine göre de değişim gösteren bu algı zaman ne kadar gelişirse gelişsin her zaman varlığını korudu. Her insan farklı bir fiziksel görünüme sahiptir. Ama herkes gözüktüğü biçimden hoşnut değildir. Bu yüzden estetik operasyonları ortaya çıkmıştır.

Estetik; insan bedenin üzerinde yapılan cerrahi müdahalenin toplandığı bir başlıktır. Kişinin vücudunda beğenmediği her noktaya uygulayacağı farklı estetik türleri mevcuttur. Bu türler kişinin bedeninde kusur olarak gördüğü özellikleri ortadan kaldırarak daha iyisine sahip olmasını sağlar.

Geçmişte estetiğe dair düşüncelerin birçoğu önyargıdan ibaretti. Estetiğin kalıcı özelliğe sahip olması bu önyargının oluşmasındaki en büyük sebepti. Kişinin bedenine işlenen değişikliklerin kalıcılığı estetiğin bir noktada ürkütücü hale gelmesine sebep olur. Ayrıca bazı estetik operasyonları esnasında yaşanan aksilikler de bu düşüncelerin artmasının nedenleri arasındadır.

Ancak bu düşünce zamanla seyrelmiş, azalmıştır. Teknolojinin gelişmesi bunda etkili bir role sahiptir. Estetikler de dahil birçok cerrahi operasyon teknolojik imkanlar sayesinde artık çok daha güvenlidir. Bu güvenin somutluğu ise estetik yöntemlerini kullanan kişi sayısının artmasıyla ortaya çıkar.

Estetikler ile ilgili önemli bir nokta ise isteyen herkesin bu tedavilerden faydalanma şansının olmasıdır. Kadın ya da erkek fark etmeksizin, herkes birçok yöntemden istediğini kullanma hakkına sahiptir. Bu yöntemlerin kullanımı esnasında ele alınan önemli şeylerden birisi ise kişinin beden yapısı ve sağlıdır.

Artık bir sağlık hizmeti olarak görülen estetik yöntemlerine başvuran bir kişinin sağlık açısından bir problemi olmaması gerekir. Çünkü güzellik sağlıktan önce gelir. Estetik yöntemlerinin bazıları sağlık ve güzelliği bir arada kişiye sunar. Ama bu durum kişinin başvurduğu estetik türüne göre değişir.

Bedendeki kusurlar kişinin hissettiği rahatsızlığa ve güzellik algısına göre değişiklik gösterir. Dolayısıyla da bu durum estetik türlerinin çeşitlenmesini sağlar. Farklı birçok tür sayesinde kişi bedenindeki birçok sıkıntıdan kurtulma imkanıyla tanışır.

Cerrahi müdahale olan estetik operasyonları yüz, gövde, bacak ve daha birçok noktada gerçekleşir. Bu işlemlerin daha derinine inildiğinde ise hakkında daha fazla şey keşfetmek mümkün olur.

Estetik Operasyonları Nasıl Yapılır?

Kişinin bedenindeki bütünlüğü bozan, psikolojik açıdan onu rahatsız eden ya da fiziksel olarak da ciddi sorunlara sebep olan bazı kusurlar estetik operasyonları sayesinde çözüme kavuşur. Beden üzerinde çoğunlukla kalıcı bir değişikliğe imza atan estetik yöntemleri kişinin kendisini daha rahat hissetmesi için yapılan işlemlerin hepsini kapsar.

İnsanlar bazen burunlarının biçiminden hoşlanmaz. Suratlarında burunlarının çok fazla büyük kaldığını ya da uzun durduğunu düşünür. Belki de burunlarının bu rahatsız edici biçimi yüzünden nefes almakta bile zorlanırlar. Ya da bazı kadınlar göğüslerinin boyutundan şikayetçidir. Çok fazla büyük ya da küçük olması kadının sosyal hayatını etkiler, fiziksel duruşunu bozar. Veya aşırı bir kilo kaybı sonrası sarkan deriler insanı rahatsız etmeye başlar. Bunlar ve bu gibi sorunların hepsi estetik yöntemleri ile çözülen sıkıntılardır.

Kişinin kendini özgüvensiz, rahatsız hissetmesine sebep olan her türlü beden bozukluğu estetik ile tedavi edilme şansına sahiptir. Tabi ki bunun için kişinin herhangi bir cerrahi müdahaleye karşı bir engelinin olmaması gerekir. Eğer kişi sağlıklı ise estetik ameliyatın gerçekleşmesinde bir sorun yoktur. Cerrahi bir müdahalenin ardından çözülecek olan problem kişinin hayatını daha mutlu yaşamasını sağlar. Çünkü fiziksel görünüm ve rahatlık ister istemez kişinin psikolojisini etkileyen bir durumdur. Ve gelişen teknolojinin imkanları ile bu problem daha pratik bir biçimde çözülür.

Ameliyat, estetik olsun ya da olmasın, çoğu insanı korkutan bir fikirdir. Artık çok daha güvenli olan cerrahi yöntemlerin bazıları teknoloji sayesinde ameliyatsız biçime de kavuşmuştur. Böylece estetik operasyonları ameliyatlı ve ameliyatsız olarak ikiye ayrılır. Her iki yöntemde içinde farklı türlerde hizmetler barındırır. Bedenin farklı kısımlarına uygulanan operasyonlardan bazıları için bıçak müdahalesi şart iken bazısı için değildir.

Ameliyat ile Yapılan Estetikler

Cerrahi müdahalenin gerekli olduğu estetik yöntemleri genel anestezi ile yapılır. Kişinin tamamen baygın halde olduğu bu ameliyatlar genellikle göğüs, burun, karın estetikleri gibi türleri içerir. Yoğun bir dikkatin ve ayrıntılı işlemlerin gerektiği bu ameliyatlarda hastaya istediği biçimde göğsü, burnu ya da karnı sunma amacı taşır.

Bu ameliyatlarda ele alınan organın şekli değiştirilir ancak yapısına dokunulmaz. Bunun sebebi bu organların çoğunun insan hayatı için önemli bir işleve sahip olmasıdır. Örneğin bir göğüs estetiği esnasında büyütme amacıyla göğse implant yerleştirirken cerrah göğüsteki süt kanallarına, kaslara dokunmaz. Böylece göğüs yalnızca boyut değiştirir ama yapısını da korur.

Ameliyat ile yapılan estetiklerin bazıları kendi içinde de çeşitlere ayrılır. Burun açık ya da kapalı yöntemler ile estetik işlemden faydalanır. Göğüs ise büyütme, dikleştirme, küçültme olarak farklı estetik hizmetlerinden yararlanma şansına sahiptir.

Cerrahi müdahale ile yapılan estetik operasyonları kalıcı olduğu için büyük bir artı taşır. Kişinin bedeninde kendisinden ya da dışarıdan bir faktör sebebiyle meydana gelen bir değişiklik olmadığı sürece bu operasyonun sonucu hayat boyu kendisini korur.

Ameliyatsız Estetikler

Estetik tedaviler uygulan bölgeye göre farklılık gösterir. Bazılarında şart olan ameliyat bazılarında değildir. Bir yöntemin ameliyat olmasındaki tek koşul cerrahi bir kesiğin uygulanması değildir. Hastanın tedaviden hemen sonra ayaklanıp eve gitmesi, müdahale esnasında uyanık olması gibi bazı durumlar da estetiğin ameliyat olup olmadığını belirler.

Dişler üzerinde gerçekleşen tedaviler, saç ekimi, yağ aldırma işlemleri gibi yöntemler ameliyatsız estetik operasyonları adı altına girer. Diş estetikleri sırasında hasta uyanıktır, yalnızca ağzı iğneler yardımıyla uyuşuk hale gelir. Ancak bazı diş tedavi yöntemlerinde tıpkı ameliyat gibi kesikler mevcuttur. Ama bunlar çok büyük değildir. İmplant için atılan kesikler diş yerine koyulan titanyum vidanın ölçüsündedir. Örneğin yağ aldırma işlemi sırasında da vakumun yağı çekeceği ölçüde atılan kesikler ufak tefektir. Bunlar dikiş gerektirmeyen, kişinin bedeninde kalıcı iz bırakmayan küçük dokunuşlardır.

Ameliyatsız estetik yöntemleri de biçim değiştirmeye yöneliktir. Dişin görünümü değişir. Yağların alınmasıyla kişi daha zayıf gözükür. Saç ekilmesiyle kişi daha gür saçlara kavuşur. Ama bu işlemlerin iyileşme süresi ya da tamamen gereken şekle bürünmesi çok fazla zaman almaz. Uygulandığı günün akşamı evine gitme imkanı olan hasta arzu ettiği görünüme çok daha hızlı ulaşır.

Ameliyatlı ya da ameliyatsız, estetik operasyonları insana hayal ettiği görünüme kavuşma şansı veren yöntemlerdir. Bu operasyonlardan bazıları kişinin daha rahat nefes almasını sağlar, bazısı daha sağlam dişlere sahip olmasına aracı olur. Kimisi kişinin daha rahat hareket etmesine imkan verir. Bazen de fazla kilolarından kurtularak daha sağlıklı yaşamasını sağlar.  Her şarta birçok estetik yöntemi güzel bir görünümle sağlığı kişiye beraber sunmayı başarır.

Üstelik estetik sayesinde kişi psikolojik açıdan da daha sağlıklı bir konuma ulaşır. Hoş bir görünümün sağladığı özgüven ve memnuniyet insanın ruh sağlığını besler. Sevmediği kusurlarından kurtulmasını sağlayan estetik yöntemleri sayesinde kişi mutlu bir hayata merhaba der.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Taktırmak

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Taktırmak Emzirme esnasında göğüsler, süt üretimi nedeni ile yoğunlaşır. Çünkü daha hamilelik sürecinde başlayan süt kanallarının artışı ve büyümesi anneyi emzirme

blank

Meme İmplantı Çeşitleri

Meme İmplantı Çeşitleri Göğüslerin şeklini ve boyutunu değiştirmek isteyenlerin imdadına yetişen meme büyütme operasyonları, iki şekilde yapılmaktadır. Biri yağ transferi, diğeri ise meme implantlarıdır. Özellikle

blank

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma Birçoğumuz çift çene olarak da anılan sarkık gıdı sorunundan mustaribiz. Gıdı genelde, bu bölgedeki derinin kolajen eksilmesi ve elastikiyetini

blank

Bichectomy

Bichectomy Küçük yaşlarda sıkılası tombul yanakların kaynağı olan yağlar, yaş ilerledikçe estetik bir sorun haline gelir. Bu durum ise kişilerin olduğundan kilolu ve yaşlı görünmesine

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button