blank
blank

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma

Birçoğumuz çift çene olarak da anılan sarkık gıdı sorunundan mustaribiz. Gıdı genelde, bu bölgedeki derinin kolajen eksilmesi ve elastikiyetini kaybetmesi nedeniyle sarkar. Elbette bu sarkmada yer çekiminin de etkisi büyüktür. Ayrıca kilo alıp vermeye ve yaşlılığa bağlı olarak da bu problem meydana gelebilir. Aynı zamanda bunun en büyük nedenlerinden biri yağ dokusunun artmasıdır. Yaşanılan bu sorunun nedeni her ne ise bilinmelidir ki çözümsüz değildir. Chin fat removal (gıdı alma) ameliyatı ile kısa sürede ve pratikçe çözülebilmektedir. Peki, gıdı alma nedir? Nasıl yapılır ve sonrasında nelere dikkat edilmesi gerekir?

Chin Fat Removal (Gıdı Alma) Nedir?

Submental bölge olarak da anılan çene altı bölgesindeki fazla yağ dokusunun çıkarılma işlemine chin fat removal (gıdı alma) denir. “Gıdı aldırma“ veya “çene yağ aldırma” olarak da geçen bu estetik müdahale, cerrahi veya cerrahisiz olarak yapılabilmektedir. Kişinin tercihine göre teknik belirlenirken, fiziksel özellikleri ve işlem sonrası beklentiler de belirleyici kriterlerdir. Yapılacak bu estetik müdahalede amaç, yüz ve dekolte bölgesindeki sorunları ortadan kaldırmak ve kişinin yaşam kalitesinin artırmaktır.

Çene yağ aldırma, bu bölgedeki sarkmaları yok eder. Böylelikle makyaj ile kapatılması zor olan estetik sorunları ortadan kaldırır. Hangi tekniğin seçileceği ise uzman hekimin ilk muayenesinden sonra kişinin beklentileri doğrultusunda ortak bir karar ile belirlenmektedir. Kişinin kriterine, beklentilerine ve yağlanmanın durumuna göre doğru teknik seçilir. Bazı durumlarda gerekiyorsa birkaç teknik aynı anda uygulanır. Mesela fazla yağ çıkartma, sarkık derinin alınması ve gerdirme işlemi ile yapılabilmektedir.

Chin Fat Removal (Gıdı Alma) Kimlere Uygulanır?

Çene ve boyun arasındaki alanın kişinin yüz çizgisiyle uyumlu hâle getirilmesini amaçlayan chin fat removal (gıdı alma) genelde az riskli bir müdahale olarak sınıflandırılmaktadır. Bu estetik müdahale ne kadar basit olsa da yaptırmayı düşünenlerin bazı kriterleri karşılaması gerekir. Aksi takdirde bazı komplikasyonlar gelişebilmektedir. Gıdı alma işlemi yaptırmayı düşünenlerin sahip olması gereken kriterlerden bazıları şunlardır:

 • 18 yaşından büyük olmalısınız.
 • Gıdı bölgesinde sarkma, buruşukluk ve aşırı yağlanma olmalıdır.
 • Hamilelik ve emzirme gibi bir koşulu olmamalıdır.
 • Anesteziye ve seçilen tekniğe uygun olmayan bir sağlık koşulu bulunmamalıdır.
 • Seçilen tekniğin yapılmasına engel teşkil edecek kronik bir hastalık olmamalıdır
 • Kan ve kanama hastalığı olmamalıdır.

Öncelikle gıdının durumuna ve şikayetlerine göre seçilecek olan tekniğin kişiye uygun olup olmadığına bakılır. Yukarıda belirtilen kriterlere sahip olup olmadığı sorgulanırken şüpheli durumlarda testlerle doğrulanması da gerekir. Eğer kişinin durumu uygunsa ve onay veriliyorsa chin fat removal (gıdı alma) işlemi için bir tarih belirlenir. Şayet aykırı bir durum yok ise belirlenen zamanda yanak inceltme cerrahisi yapılır.

Chin Fat Removal (Gıdı Alma) Nasıl ve Hangi Tekniklerle Yapılır?

Bu estetik cerrahi, gıdı bölgesinde yağlanma, buruşukluk ve sarkma olan bireyler için kurtarıcı bu müdahale olarak tanımlanır. Ancak yaş gruplarına göre hangi tekniğin kullanılacağı değişiklik gösterir. Mesela genç yaşlarda estetik kaygı ile sadece yağ aldırılmaktadır. İleri ve orta yaşlarda ise cilt esnekliğini kaybettiği için beraberinde yüz germe işlemi de gerekebilmektedir. Çene yağ aldırma estetiği içerisindeki farklı bazı prosedürler ise şu şekildedir:

Platysmaplasti

Boynun ön kısmındaki cilt altında bulunan kas, platysma olarak adlandırılmaktadır. Bir cerrahi yöntem olan platysmaplasti ise bu ince kasın gerdirilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Bu yöntem sayesinde, boyun bölgesi ve çene altındaki bantlar, çizgiler, yağlı gıdılar, gevşek veya sarkık derilerin görünümü iyileştirilmektedir.

Kybella Enjeksiyonu

Bu estetik müdahale yağ hücrelerini etkileme mantığı üzerine tasarlanmıştır. Bu sayede gıdı bölgesindeki yağ depolanması önlenirken kişiyi gıdı sorunundan kurtarır. Ameliyatsız bir teknik olmasıyla komplikasyon riski azdır.

Botoks

Ameliyatsız bir teknik olan botoks, sorunlu bölgeye botolinum toksini enjekte edilerek yapılmaktadır. Doku içine enjekte edilen bu madde, böylelikle bölgedeki kas-sinir iletimini etkiler. Yaşlanma belirtilerini azaltır ve yok eder.

Liposuction

Gıdı alma estetiğinde en fazla tercih edilen yöntemlerden biri olan liposuction, fazla yağ dokusunun çıkarılması mantığına dayanır. Farklı tekniklerle kombine olarak kullanılmaktadır. Uzun yıllardır kullanılan bu teknik ayrıca birçok estetik müdahaleye uygundur.

Servikoplasti

Genellikle platysmaplasti ile uygulanan servikoplasti, boyun kısmındaki fazla deri alınarak uygulanan bir cerrahi operasyondur. Bu yöntemle boyun ve çene bölgesindeki hem fazla derinin hem de fazla yağın alınması sayesinde boyun genç bir görüme kavuşturulmaktadır.

Diğer Teknikler

Çene yağ aldırma estetiğinde yukarıda belirttiğimiz prosedürler dışında lazer, ultrason ve farklı enerji dalgaları da kullanılmaktadır. Bu teknikler ile gıdı bölgesi istenilen görünüme kavuşturulur. Aynı zamanda düz bir görünüme sahip olması sağlanır.

Boyun bölgenize estetik bir görünüm kazandırmak için chin fat removal (gıdı alma) operasyonu adeta biçilmiş bir kaftan gibidir. Ancak sizin için hangi tekniğin en doğru karar olduğuna dair çelişkiye düşebilirsiniz. İşte bu noktada uzman bir hekim ile görüşerek, hangi yöntemin sizin için en uygun olduğunu belirleyebilirsiniz.

Chin Fat Removal (Gıdı Alma) Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

20 dakika – 1 saat arasında süren gıdı alma işlemi, çoğunlukla genel veya lokal anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla her cerrahi operasyonda olduğu gibi bu prosedür öncesi ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Doktorunuzun tavsiyelerine uyduğunuz takdirde hem ameliyat anını hem de iyileşme sürecini daha konforlu geçirirsiniz.

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken durumlar şu şekildedir:

 • Kullanılan bir ilaç, herhangi bir alerji veya sağlık problemi varsa uzmana bildirilmelidir.
 • Gerekli olan her test muhakkak yaptırılmalıdır.
 • Uzman bilgisi dışında ilaç kullanılmamalıdır.
 • Sigara gibi tütün ürünleri ve alkol kullanılıyorsa ara verilmesi gerekir.
 • Kan sulandırıcı ilaçların, E vitamini içeren ürünlerin ve takviye gıdaların tüketimine ara verilmelidir.

Operasyondan sonra dikkat edilmesi gerekenler:

 • İşlem sonrası baş bandajı bir kaç gün boyunca takılmalıdır.
 • Operasyon bölgesinin hijyenine ve olası darbelere karşı dikkatli olunmalıdır.
 • Ani hareketlerden kaçınılmalıdır.
 • Uzman tarafından verilen tavsiyelere uyulmalı ve ilaçlar reçete edildiği şekilde kullanılmalıdır.
 • İlk 1-2 hafta yoğun fiziksel aktivite ve egzersizler yapılmamalıdır.
 • Ameliyat bölgesine zarar veren kimyasal ürünlerden kaçınılmalıdır.
 • Sigara, tütün ürünleri ve alkol tüketimini sonlandırmalısınız.
 • Doktorun önerdiği güneş koruyucu ürünler kullanmaya özen gösterin.

Gıdı alma estetiği basit bir prosedürdür ve hasta çoğunlukla 2 hafta içerisinde normal hayatına döner. Bunun yanında yukarıda belirttiğimiz gibi alınması gereken tedbirlere dikkat ederseniz, iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Böylelikle daha kısa sürede iyileşerek istediğiniz gibi estetik bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Chin Fat Removal (Gıdı Alma) Sonrası İyileşme Süreci

Kalıcı bir gençleşme sağlayan chin fat removal (gıdı alma) iyileşme süreci, ortalama 8 -10 günü bulur. Uzmanın önerilerine uyulduğu takdirde kısa süre içerisinde daha konforlu bir iyileşme süreci geçirmek mümkündür. Operasyondan sonra 4-5 gün boyunca baş ve çene bölgesini çerçeveleyen bir bandaj kullanılması gerekir. Korseyi düzenli takmak, gıdının yeni şeklini kolaylıkla alması ve bölgenin çabuk iyileşmesi açısından oldukça önemlidir. Bununla birlikte ilk bir hafta istirahat edilmelidir.

Ameliyattan sonra şişlik, morarma ve nadir olarak da ağrı oluşabilmektedir. Her cerrahi uygulamanın sonucunda olduğu gibi bu sorunlar, iyileşme döneminin bir parçasıdır. Doktorun önerdiği ilaçlar ve tavsiyeleriyle birlikte kısa süre içerisinde şikayetler kendiliğinden geçer, bu nedenle endişelenmenize gerek yoktur. Bununla birlikte operasyon bölgesindeki cerrahi iz, oldukça silik olup dışardan görünmeyecek formadadır. Bu yüzden cerrahi iz için endişelenmenize gere yoktur.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Taktırmak

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Taktırmak Emzirme esnasında göğüsler, süt üretimi nedeni ile yoğunlaşır. Çünkü daha hamilelik sürecinde başlayan süt kanallarının artışı ve büyümesi anneyi emzirme

blank

Meme İmplantı Çeşitleri

Meme İmplantı Çeşitleri Göğüslerin şeklini ve boyutunu değiştirmek isteyenlerin imdadına yetişen meme büyütme operasyonları, iki şekilde yapılmaktadır. Biri yağ transferi, diğeri ise meme implantlarıdır. Özellikle

blank

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma Birçoğumuz çift çene olarak da anılan sarkık gıdı sorunundan mustaribiz. Gıdı genelde, bu bölgedeki derinin kolajen eksilmesi ve elastikiyetini

blank

Bichectomy

Bichectomy Küçük yaşlarda sıkılası tombul yanakların kaynağı olan yağlar, yaş ilerledikçe estetik bir sorun haline gelir. Bu durum ise kişilerin olduğundan kilolu ve yaşlı görünmesine

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button