blank
blank

Bichectomy

Bichectomy

Küçük yaşlarda sıkılası tombul yanakların kaynağı olan yağlar, yaş ilerledikçe estetik bir sorun haline gelir. Bu durum ise kişilerin olduğundan kilolu ve yaşlı görünmesine neden olur. Çünkü genelde ince yüz hatlarına sahip kişiler daha estetik olarak değerlendirilir. İşte yanaklarındaki fazlalık yağları sorun edenler için dilimize “bişektomi” olarak geçen bichectomy estetik müdahale devreye girer. Bir tür yanak estetiği olan bu işlem, rahatsız eden yanak yağlarından kurtulmayı sağlar. Peki bichectomy tam olarak nedir, neyi kapsar ve nasıl yapılır? Bu estetik ameliyat detaylarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Bichectomy Nedir?

Estetik cerrahinin en başarılı dallarından biri olan bichectomy, kalıcı ve pratik olmasıyla bilinir. Önceleri sadece Hollywood yıldızları tarafından yaptırılırken, günümüzde ise dünya genelinde pek çok kişi tarafından tercih edilir durumdadır. Bunun yanında bu cerrahinin bilinen diğer adı da “Hollywood estetiği” şeklindedir. Özellikle son yıllarda popüler olan bu işlem, genel itibari ile bir tür yanak estetiğidir. Yapılan işlemde yanak yağlarının alınması ile yüz hatlarının incelmesi sağlanır.

Bichectomy işleminde yanakta yapılan santimetrelik kesiden içerideki yağ dokusu alınır. Bu sayede yanak kısmında çökük oluşur. Böylelikle elmacık kemikleri ve çene hattı birbirinden ayrılmış olur. Yapılan bu işlem sayesinde yüz hatları belirginleşir. Ayrıca dolgun ve keskin hatlara sahip olunurken, bu daha genç bir görünüm sağlar. Dolayısıyla estetik açıdan beğenilen bir görünüm kazanılmış olur. Özetle yüz hatları daha tanımlı ve belirgin bir hâl alır.

Pratik bir cerrahi işlem olan bu yanak inceltme estetiği, erkeklerde keskin yüz hatlarına sahip olmayı sağlar. Kadınlarda ise yine aynı şekilde ters V şeklinde tanımlanan yüz hatlarını oluşturmaktadır. Bu estetiğin tercih edilmesi genellikle daha zayıf ve definasyonu güçlü bir yüz hattına sahip olmak içindir. Bu hedef, bu işlemi daha güçlü bir imaj çizmek için sıklıkla tercih edilen estetik operasyonların başında kılmaktadır. Özellikle son yıllarda yerli ve yabancı birçok sanatçı ve ünlü de bu operasyonun izlerini görmek mümkündür.

Bichectomy Kimlere Yapılır?

Genel anlamda zararsız bir estetik ameliyat olarak sınıflandırılan bichectomy buna rağmen herkese uygulanamaz. Çünkü bu estetiği yaptırmak isteyenlerin belirtilen kriterlere sahip olması gerekir. Bu kriterler kişinin genel sağlık durumdan yaşına, güncel sağlık ve yaşam koşullarına kadar pek çok faktör içerir. Aksi takdirde işlem başarısız olur. Bununla birlikte bazı komplikasyonlar oluşabilir ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Yanak inceltme estetiği yaptırmayı düşünenlerin sağlaması gereken kriterler temel anlamda şu şekildedir:

 • 18 yaşından büyükler olmalıdırlar.
 • Belirgin çene ve elmacık kemiklerine sahip olmak isteyen kişiler için uygundur.
 • Hamilelik ve emzirme gibi koşulları bulunmamalıdır.
 • Cerrahi işlem ve anesteziye uygun olmayan bir sağlık koşulu bulunmamalıdır.
 • Bu estetiğin yapılmasına engel teşkil edecek kronik bir hastalığı bulunmamalıdır.
 • Doğru karar vermesine engel olacak akıl ve ruh sağlığı sorunu olmamalıdır.
 • Kan ve kanama hastalığı bulunmamalıdır.

Bu estetik operasyon her ne kadar düşük riskli olsa bile, ancak yukarıdaki bu kriterlere sahip kişilerin bu operasyona girmesi önerilmektedir. İlk yapılan görüşmede estetik operasyon geçirecek olan kişinin tüm bu kriterleri sağlayıp sağlamadığı uzman tarafından sorulan soru veya testler ile belirlenir. Şayet aykırı bir durum yok ise belirlenen zamanda yanak inceltme cerrahisi için gün belirlenir.

Bichectomy Nasıl Yapılır?

Her cerrahi operasyon gibi bichectomy işleminin de kendine has riskleri, avantajları, dezavantajları, teknik ve püf noktaları vardır. Yanakların inceltilmesi olarak anıldığından ilk duyanlar tarafından çekinilen bu cerrahi aslında oldukça pratiktir. Diğer birçok estetik cerrahiye göre daha az risk içerir. Bunun yanında sonuçlarını oldukça kısa sürede görebilirsiniz. Ancak bir nokta vardır ki; bilinmesinde fayda var. Çok minik de olsa her cerrahide olduğu gibi bunda da komplikasyon gelişme riski her zaman vardır.

Yanak inceltme estetiği her ne kadar pratik ve kolay olsa da bazı işlem adımları ile ilerler. Yanak inceltme estetiğinin temel işlem adımları genelde şu şekildedir:

 • Hastaya önce lokal anestezi uygulanır.
 • Ağzının içine bir santimetrelik küçük bir kesi atılır.
 • Bu kesiden diseksiyon ile bichat yanak yağına ulaşılır. Bu süreçte başka kesi yapılmasına gerek yoktur.
 • Bu yağ kütlesine ulaşıldığında çoğunlukla fazlalık kısım bu kesiden kendini dışarı atmaktadır.
 • Yanak estetiğine giren kişinin istekleri ve beklentileri doğrultusunda yanak yağının bir kısmı veya tamamı çıkartılır. Böylelikle öngörülen yüz hattı da ortaya çıkmış olur.
 • Yağ alma işleminden sonra açılan kesiye dikiş atılmaktadır.
 • Son kontrol ile işlem sonlandırılmaktadır.

Bu estetik müdahalenin süresi oldukça kısadır. Hem işlemin kısa sürede yapılması hem de sonuçların kısa sürede alınması bichectomy estetiğinin özellikle son yıllarda bu kadar popüler olmasının ana nedenidir. Üstelik lokal anestezi ile olması günlük hayattan uzaklaşma süresinin de minimum olmasını sağlamaktadır. Bunun yanında yanaklardaki fazla yağ dokusu ilerideki yaşlarda sarkmalara neden olur. Oysa bu operasyonu sonrası yaşlanma belirtileri yani “buldog” denen görüntünün önüne geçilebilmektedir.

Bichectomy Öncesi ve Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk görüşte büyük etkiler yaratma kabiliyetine sahip olan yüz şekli, yanak inceltme işlemi sonrası daha da güçlü bir etki bırakır. Bunun yanında basit olsa bile bu operasyona girecek olan kişilerin ameliyat öncesi ve sonrasında bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Böylelikle işlem başarısı artarken iyileşme süreci de daha kısa sürer. Bichectomy öncesi ve sonrası dikkat dilmesi gerekenler genel anlamda şu şekildedir:

 • Şayet kullanılan kan sulandırıcı ilaç varsa, uzmanın tavsiye ettiği süre boyunca bırakılması gerekmektedir.
 • Bitki çayları ve gıda takviyelerini operasyondan 3 gün önce bırakmalısınız.
 • Operasyona anestezi türüne göre belirlenen şekilde aç veya tok gelmelisiniz.
 • İşlemden bir hafta önce sigara ve alkol kullanıyorsanız bırakmalısınız. Bu sayede iyileşme süresi daha hızlı olur.
 • Eğer mevcut sağlık sorunları kaynaklı ilaç kullanılıyorsa uzmanın belirttiği süre boyunca bırakılmalıdır.
 • Cerrahi işlem sonrası bölgeye kısa süreli buz uygulamalısınız.
 • Ameliyat sonrası en az 3-4 saat katı bir şey yememeye ve içmemeye özen gösterilmelidir.
 • Şayet ödem varsa uzmanın önerdiği şekilde buz uygulamasına devam edilmelidir.
 • Yanak inceltme operasyonu geçirildiği İlk hafta ağrı ve enfeksiyon riskini azaltmak için uzmanın tavsiye ettiği ilaçlar kullanılmalıdır.

Bichectomy öncesi ve sonrası bu hususlara dikkat edilmesi durumunda genelde komplikasyon yaşama riski çok azdır. Bu estetik işlemi yaptıranların çoğunlukla memnun kalması ise bu estetik cerrahi işleme olan ilgiyi artırmaktadır. Ayrıca operasyon sonucunda yeni yüz hatlarınız genelde 3. haftada oturmaya başlar. Nitekim bu süre diğer estetik müdahalelere göre sonuçların görünmesi açısından oldukça kısadır.

Bichectomy İyileşme Süreci

Yanak inceltme operasyonu sonrası geçen 6 ay ila 1 yıl arasından yüz hatları tamamen belirgin bir hâl alır. Ardından planlanan bir müdahale ile bu yüz hatlarının daha da kalıcı olması sağlanır. Eğer yüz güldüren sonuçlar elde etmek istiyorsanız müdahale öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gereken konulara azami özen göstermelisiniz. Bunun yanında sonucun başarısında hekimin alanında uzman olması da tartışılmazdır.

Siz de daha keskin yüz hatlarına sahip olmak ve her daim dinamik bir görünüm elde etmek mi istiyorsunuz? İşte size son zamanların estetik gücü olan bichectomy. Bu operasyonun yüz ifadenize sağlayacağı katkılar ise kesinlikle bir operasyon geçirmeye değer nitelikte. Ancak bu tabi ki alanında uzman birinden yardım almanız durumunda geçerlidir. Bu sayede yaşlanma belirtilerinin profilaktik olarak önüne geçerken ve bu belirtileri yüzünüzden uzun süreli olarak silebilirsiniz.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Taktırmak

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Taktırmak Emzirme esnasında göğüsler, süt üretimi nedeni ile yoğunlaşır. Çünkü daha hamilelik sürecinde başlayan süt kanallarının artışı ve büyümesi anneyi emzirme

blank

Meme İmplantı Çeşitleri

Meme İmplantı Çeşitleri Göğüslerin şeklini ve boyutunu değiştirmek isteyenlerin imdadına yetişen meme büyütme operasyonları, iki şekilde yapılmaktadır. Biri yağ transferi, diğeri ise meme implantlarıdır. Özellikle

blank

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma Birçoğumuz çift çene olarak da anılan sarkık gıdı sorunundan mustaribiz. Gıdı genelde, bu bölgedeki derinin kolajen eksilmesi ve elastikiyetini

blank

Bichectomy

Bichectomy Küçük yaşlarda sıkılası tombul yanakların kaynağı olan yağlar, yaş ilerledikçe estetik bir sorun haline gelir. Bu durum ise kişilerin olduğundan kilolu ve yaşlı görünmesine

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button