blank
blank

Meme İmplantı Çeşitleri

Meme İmplantı Çeşitleri

Göğüslerin şeklini ve boyutunu değiştirmek isteyenlerin imdadına yetişen meme büyütme operasyonları, iki şekilde yapılmaktadır. Biri yağ transferi, diğeri ise meme implantlarıdır. Özellikle son dönemlerde zengin meme implantı çeşitleri ise meme büyütme operasyonlarında daha başarı sonuçlar vadeder. Çünkü herkesin meme şekli ve boyutu konusundaki tercihleri farklı farklıdır.

Bazıları dekolte kısmında tamamen, yani sanki sutyenden yukarı fırlamış gibi görünen göğüs görüntüsüne kavuşmak ister. Bazıları ise damla olarak anılan meme formunu tercih eder. Aynı şekilde büyüklükler konusundaki tercihler de farklı farklıdır. İşte bu etapta kişinin istediği göğüs görüntüsüne sahip olması için farklı meme protez çeşitleri kullanılmaktadır.

Meme İmplantı Nedir?  

Meme implantları; mastektomi veya meme büyütme operasyonları esnasında kullanılan içeriği silikon olan protezlerdir. Şekline, yapısına ve içeriğine göre çeşitleri bulunan bu protezler, farklı nedenlerle göğüs yapısından memnun olmayanlarda için uygulanan operasyonlarda kullanılır. Her ne kadar çeşitleri farklı olsa da silikon zarf tabaka olan dış tabakaları hepsinde aynıdır. Çeşidine göre içinde fizyolojik serum veya silikon jel olabilmektedir.

Bu protezler, halk arasında damla veya yuvarlak olarak bilinen şekilleri ile göğüs görünümünü istenilen forma kavuşturur. Bunun dışında dış yapısı süngerimsi, yumuşak ve pürtüklü olan çeşitleri de bulunmaktadır. Bu protezler; emzirme sonrası sarkan, küçülen veya doğuştan küçük göğüs yapısına sahip meme büyütme operasyonlarında dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca meme kanserinden kaynaklı göğsü alınan kadınlara uygulanan ameliyatlarda da yapay göğüs için uygulanmaktadır. Farklı çeşitlerinin olması ise istenilen göğüs görüntüsünü elde etme de büyük avantajlar sunar.

Meme İmplantı Çeşitleri Nelerdir?

Silikon maddesini içinde barındıran meme implantı çeşitleri kendi içinde farklı sınıflara ayrılmaktadır. Bu protezlerin gelişen teknoloji ile çeşitleri de artmıştır. Böylelikle yaygın bir cerrahi türü olan göğüs büyütme operasyonlarında istenen sonuçların alınma şansını artırmıştır. Bunun yanında farklı şekil ve ebat isteği olanlara alternatifler sunar. Ayrıca farklı yapıları ile daha doğal görünür. Sınıflarına göre meme protez çeşitleri şu şekildedir:

Kılıflarına Göre Meme İmplantı Çeşitleri

İlk çıktığı yıllarda pürüzsüz ve düz olan silikon kılıfı, günümüzde teknolojinin gelişmesi ile pürtüklü meme implantı çeşitleri olarak da tasarlanmıştır. Birkaç kat ilave edilerek yapılan bu kılıf ile amaç kapsül kontraktürü olarak adlandırılan koşulun ortadan kaldırılmasıdır. Silikonun çevresinde zamanla oluşan bu koşulu (kapsül kontraktürü) ortadan kaldıran ise pütürlü silikon kılıfıdır. Uzman tarafından kişinin vücut yapısına, göğüs hacmi ve yapısına göre meme estetiğinde kullanılıp kullanılmayacağına karar verilmektedir. Karar aşamasında ise önce deneme protezleri yapılır. Hasta ile karar verilen meme şeklinde daha sonra bazı modifikasyonlar yapılır.

İçeriklerine Göre Meme İmplantı Çeşitleri

Meme implantı çeşitleri içerik olarak ikiye ayrılır. Serum fizyolojik ve silikon içerikli bu protezlerin kendine has avantaj ve dezavantajları vardır. Serum fizyolojik meme protezleri koltukaltı veya göbek deliği çevresine yapılan küçük bir kesiden yerleştirilebilmektedir. Olası bir travma sonrası bu fizyolojik serum sızdırsa dahi meme dokusuna zararlı değildir. Bunun yanında ilerleyen zamanlarda değiştirilme olasılığı silikon olanlara göre çok daha yüksektir. Meme implantı çeşitleri arasında silikon olanlar ise silikon jelden oluşmuştur. Olası bir kırılma durumunda söz konusu bu jel kılıfın içinde kalır veya sızma yapmaz. Bundan dolayı periyodik aralıklarla uzmana kontrol ettirilmesinde yarar vardır.

Şekillerine Göre Meme İmplantı Çeşitleri

Damla (anotomik) ve yuvarlak (round) olarak ikiye ayrılan şekillerine göre meme implantı çeşitleri, göğse farklı formlar kazandırmak amacıyla türetilmiştir. Yarımküreyi andıran şekli ile yuvarlak meme protezleri orta et kalınlığın sahiptir. Yerine yerleştirildikten sonra göğsün süt bölgesine dolgun bir görünüm kazandırır. Damla silikonların alt kısmı üstüne göre daha geniş olarak tasarlanmıştır. Bu sayede yerleştirildikten sonra göğsün alt kısmı daha büyük görünür. Çoğunlukla emzirme veya yaştan kaynaklı meme sarkmasının tedavisinde uygulanır. Özetle meme dokusunun yetersiz olduğu meme tiplerinde istenilen görüntünün yakalanmasını sağlar.

Meme büyütme cerrahisi için bu ana sınıflandırmalardaki meme implantı çeşitleri arasından seçim yapılır. Bu protezler:

 • Dokulu meme implantları
 • Pürüzsüz meme implantları
 • Yuvarlak meme implantları
 • Form-stabil meme implantları
 • Silikon meme implantları
 • Yapılandırılmış salin meme implantları
 • Tuzlu meme implantları

Meme büyütme estetiğinde kullanılan meme protez çeşitleri içerisinde su ile dolu olanlar kıvam olarak daha serttir. Bunun yanında jele göre sızdırma ihtimali daha yüksektir. Ayrıca jel dolu olanlarda içeriğin kıvamına göre çeşitlendirilebilmektedir. Örneğin şeklini ve yumuşaklığını muhafaza eden cohesive, kılıf içerisinde yerçekiminin etkisi ile yer değiştirir. Dolayısıyla daha doğal bir görünüm sağlar.

Meme İmplantı Çeşitleri Arasında Nasıl Seçim Yapılır?  

Yağ transferi veya protezler ile yapılan meme büyütme operasyonları, son dönemlerin gözde estetik uygulamaları arasındadır. Gün geçtikçe zenginleşen meme implantı çeşitleri bu operasyonu olmak isteyenler için kafa karıştırıcı olabilmektedir. Ancak burada bilinmesi gereken bir nokta vardır. Silikon çeşitlerinden hangisinin uygun olacağı bir uzman tarafından belirlenmektedir. Belirleme yaparken ise şu kriterler ele alınır:

 • Operasyonu olmak isteyenin yaşı
 • Sağlık geçmişi
 • Daha önce meme implantı yaptırıp yaptırmadığı
 • Meme implantı operasyonuna engel bir sağlık durumu olup olmadığı
 • Bu operasyonun başka bir prosedür ile birleşip birleşmeyeceği
 • Bu uygulama için ayrılan bütçe
 • Riskleri tolere edip edemeyeceği
 • Hastanın cilt esnekliğinin durumu
 • İstenen göğüs görüntüsü

Tüm bu kriterler yanında her silikon çeşidi herkese uymaz. Çünkü yukarıdaki bu kriterlere göre seçim yapılmaktadır. Hastanın ihtiyaçlarına hangisinin cevap verebileceğine bakılmaktadır. Bunun yanında bazı silikon çeşitleri memenin birebir şeklini taklit eder özelliktedir. Bu yüzden göğüs şeklinin tamamının implanta bağlı olduğu durumlarda örneğin damla tarzı silikonlar seçilmesi şarttır.

Seçim Yaparken Diğer Kriterler

Göğüs büyütme cerrahisinde kullanılan silikonlar standart değildir. Aynı şekilde her kadının vücut yapısı, sağlık koşulları ve istekleri de bir değildir. Dolayısıyla meme implantı çeşitleri arasından kişinin durumuna ve beklentilerine en uygun olanı seçilmelidir. Bu sayede en doğal göğüs görüntüsüne kavuşmak mümkündür.

İstenen göğüs görüntüsü için farklı yüksekliklere sahip silikonlar seçilmesi gerekebilmektedir. Anatomik implantlar olarak geçen meme protez çeşitleri uzun, orta ve düşük yükseklik olarak farklı sınıflandırılmaktadır. İşte bireysel varyasyonları karşılamak için bu tür meme protezlerinin seçilmesi şarttır. Örneğin göğüs şekli uzun olan kadınlarda istenilen dolgunluğun verilmesine yönelik uzun bir anatomik silikon seçimi yapılmalıdır.  Yahut tam tersine göğüslerin köprücük kemiğine olan mesafesi kısa olan kadınlara ise istenen dolgu için düşük yükseklikte bir malzeme seçilmelidir.

Meme implantı çeşitleri arasından seçim yaparken bir faktörde silikonun hangi tip teknikle yerleştirileceğidir. Bu protezler pektoral kasın arkasına, önüne veya kısmen kasın arkasına yerleştirilebilmektedir. İşte kişinin durumuna ve beklentilerine yönelik belirlenen tekniğe göre de bir seçim yapılması gerekir.

Meme estetiği cerrahisinde kullanılan teknik ve silikon çeşidi her ne olursa olsun en temel kriter kalitedir. Estetik veya meme kanserinden kaynaklı göğsün alınmasının ardından rekonstrüktüf amaçlı yapılabilen meme silikonu kesinlikle FDA tarafından onaylanmış malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Bu sayede yaptıran kişiler için bir sağlık riski oluşturmaz. Etik değerlerde işlem yapan bir klinik meme protez çeşitleri arasından seçim yaparken ise kesinlikle bu sağlık kriterine riayet eder.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

 

blank

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Taktırmak

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Taktırmak Emzirme esnasında göğüsler, süt üretimi nedeni ile yoğunlaşır. Çünkü daha hamilelik sürecinde başlayan süt kanallarının artışı ve büyümesi anneyi emzirme

blank

Meme İmplantı Çeşitleri

Meme İmplantı Çeşitleri Göğüslerin şeklini ve boyutunu değiştirmek isteyenlerin imdadına yetişen meme büyütme operasyonları, iki şekilde yapılmaktadır. Biri yağ transferi, diğeri ise meme implantlarıdır. Özellikle

blank

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma Birçoğumuz çift çene olarak da anılan sarkık gıdı sorunundan mustaribiz. Gıdı genelde, bu bölgedeki derinin kolajen eksilmesi ve elastikiyetini

blank

Bichectomy

Bichectomy Küçük yaşlarda sıkılası tombul yanakların kaynağı olan yağlar, yaş ilerledikçe estetik bir sorun haline gelir. Bu durum ise kişilerin olduğundan kilolu ve yaşlı görünmesine

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button