blank
blank

Liposuction

Liposuction Nedir?

Fazla yağ dokusunun ameliyat yöntemi ile alınması sürecine liposuction denmektedir. Zayıflama konusunda zorluk çeken çok fazla kişi vardır. Bu yöntem de bölgesel kilolarından geleneksel zayıflama yöntemleri ile kurtulamayan kişilere uygulanmaktadır.

Cerrahi bir yöntem olan bu ameliyat aynı zamanda en çok uygulanan estetik operasyonlardan biridir. Açılan kesiler yardımı ve uzun kanüller ile yağ dokusu vakumlanarak vücuttan alınır.

Bu işlem bir zayıflama yöntemi olarak görülmemesi gerekir. Vücut ağırlığı dikkate alınarak ortalama %6 ile %8 arasında bir yağ almak mümkündür. Bu oran kişinin kilosuna ve vücut yapısına göre değişim gösterir. Vücudun orantılı bir şekle girmesi ve bölgesel yağlardan kurtulmak için tercih edilen bir estetik müdahaledir. Bu yöntemi tercih eden kesim genellikle 20 ile 40 yaş arasındaki kişilerdir.

Liposuction Ameliyatı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bölgesel olarak yapılan bir işlemdir ve vücudun belli bölgelerinde yağların özel bir vakum ve kanüller yardımıyla çekilmesidir. Bir enjektör kullanılarak yağlar vücuttan ayrılır. Cerrahi bir yöntemdir. Zayıflamak amacıyla yapılmamaktadır. Ameliyat sonrası herhangi bir kilo kaybı yaşanmaz. Yalnızca vücudun belli bölgelerine şekil verme ve bölgesel yağların alınması işlemidir.

Liposuction ameliyatında yağ alınacak bölge özel bir sıvı ile şişirilir ve o bölgeye 1-2 mm uzunluğunda kesi yapılır. Hastanın yağ oranına göre 2 ile 6 mm çapındaki kanüller kullanılarak derinin altına sokulur. İşlemin devamında hortumlar yardımıyla vakum işlemi yapılır ve yağ dokusu uzaklaştırılır. Gerekli yağ dokusu çekilene dek işleme devam edilir. İşlem sırasında 4 litreye kadar yağ vücuttan alınır. Buna rağmen herhangi bir kilo kaybı gibi bir değişiklik meydana gelmez. İşlem sonrası dikkat edilmez ise yağ dokusu tekrar geri döner ve vücut şekli bozulabilir.

Liposuction Kimlere Uygulanabilir?

Bir cerrahi operasyon olduğu göz önünde bulundurularak uzman bir doktor görüşü ile karar verilmesi gereken bir süreçtir. Liposuction ameliyatının bir zayıflama yöntemi değil yalnızca vücut şekillendirme yöntemi olduğu unutulmamalıdır. Özellikle bölgesel kilosu olan ve dirençli yağ dokusuna sahip kişilere uygulanan bu ameliyat sağlık problemi olmayan herkese uygulanabilmektedir. Fakat kalp hastalığı, diyabet ve yeni doğum yapmış kişilere uygulanması tavsiye edilmemektedir. 18 yaşına geçmiş yetişkin olan her yaş grubuna rahatlıkla uygulanabilmesine rağmen elastikiyet problemi yaşayabilecek kişilere uygulanmamaktadır.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanır?

Geleneksel spor ve diyet yöntemleri ile kilo ve yağ probleminin çözülmediği her bölgeye uygulanması mümkündür. Oldukça popüler olacak liposuction ameliyatında en sık tercih edilen bölgeler şunlardır:

 • Boyun
 • Yanak
 • Karın
 • Kol
 • Basen

Yalnızca kadınlar değil erkeklerin de sıklıkla tercih ettiği operasyonlardan biridir. Erkek hastaların genellikle karın bölgesinde yağları aldırmak için başvurduğu bilinmektedir. Ameliyat sonrasında yağ hücrelerinde bir azalma meydana gelir fakat dikkat edilmediği taktirde yağ hücreleri tekrar genişleyerek kilo alımına sebep olur. Fakat kilo alınsa dahi yağ hücreleri ilk haline dönmez ve diğer bölgelere kıyasla daha az yağlanma gerçekleşir.

Liposuction Uygulanması Kimler İçin Risklidir?

Bir zayıflama tedavisi değildir. Cerrahi yöntemler içerdiği için kişinin sağlık problemlerinin olmaması gerekir. Bunun nedeni ameliyat sırasında veya sonrasında herhangi bir sorunun ortaya çıkmasını engellemektir. Kalp rahatsızlıkları, diyabet hastalığı ve böbrek rahatsızlıkları gibi sistematik ve kronik rahatsızlığı bulunan kişilere anestezi doktorunun ve konsültan hekimlerinin kararıyla liposuction uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca henüz ergenlik döneminde çıkmamış kişilere de yapılması tavsiye edilmez. Ergenlik döneminde yağ hücreleri sürekli artış göstermeye devam etmektedir ve sabit bir yağ hücreleri bulunmamaktadır. Bu nedenle yağ alma işlemi yağ hücrelerinin sabitlendiği yetişkin kişilere yapılmaktadır.

Liposuction Sonrası İyileşme Dönemi

Cerrahi bir operasyon içerdiği için ameliyat sonrası belli bir iyileşme süreci yaşanacaktır. Genellikle işlemden sonraki 1 gün hastanede kalınması tavsiye edilmektedir. Fakat bu hastanın durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Ameliyat sonrasında muhakkak uyulması gereken birkaç kural bulunmaktadır. Bunlardan biri korse kullanımıdır. Özel olarak üretilen korseler 4 ila 8 hafta arasında kullanılmaktadır.  Ödem ve morluk gibi durumlar yaşanabilir fakat bunlar geçici problemlerdir. Liposuction sonrası ilk birkaç hafta zorlu geçen bir dönemdir. Buna rağmen kişi 1 ila 3 hafta arasında günlük hayat rutinine dönebilir. Vücudun tam olarak yeni şeklini alması 1 ay gibi bir süreci kapsayacağından sabırlı olunması gereklidir. İyileşme sürecinde sağlıklı beslenmek ve dikişlerin alınması sonrasında doktor izni ile spora başlamak bu süreçten alınan verimi arttıracaktır.

Liposuction Ameliyatı Hangi Durumlarda İşe Yaramaz?

İşlem sonrasında yağ hacminde küçülme ve bölgesel olarak bir incelme görülmektedir. Fakat bu tekrar kilo alıp yağ hücrelerinin artmayacağı anlamına gelmez. Liposuction ameliyatı sonrasında doktorun önerdikleri ek olarak spor ve dengeli beslenmeye uyulmazsa tekrar kilo alıp yağ dokusunun artması kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda ameliyat ve sonrasındaki süreç başarısız olarak nitelendirilir. Bu ameliyatın yalnızca yağ dokusuna uygulandığı unutulmamalıdır. Selülit, deri sarkmaları, karın duvarı sarkmaları gibi problemlerde kullanılmamaktadır.

Liposuction Sonuçları Kalıcı Mıdır?

Yağ hücrelerinin ameliyat sonrasında kalıcı olarak alınması bölgesel bir incelme sağlar. Fakat beslenmeye dikkat edilmediği süreçte kilo alınır ve yağ dokusunun geri geldiği gözlemlenir. Liposuction ameliyatı kilo verme yöntemi değildir. Daha çok bir vücut şekillendirme ameliyatıdır. Bu yöntem ile şekillenen vücudun korunması için doktorun önerileri dikkate alınmalıdır. Doktor önerilerinin haricinde yaşam şekline spor girip; şeker ve hamur işi içeren yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Tüm bunlara ek olarak; bu sürecin kalıcı olması isteniyorsa uygulanması gereken bazı unsurlar vardır:

 • Su tüketimi, ameliyat sonrası önemlidir. Bol su tüketimi ve bitki çayı tüketebilirsiniz. Özellikle iyileşme sürecinde sıvı alımı süreci daha rahat ve az ödemle geçirmenizi sağlayacaktır.
 • Şeker, hamur işi gibi zararlı gıdalar yerine taze sebze tüketimini artırmanız gereklidir.
 • Meyve tüketimi insan vücudu için oldukça önemlidir. Fakat meyvenin içerisinde şeker olduğunu unutmamalı ve porsiyonlarınızı buna göre ayarlamanız gerekir.
 • Balık, ceviz gibi içerisinde omega-3 asitleri bulunan gıdaları tercih edebilirsiniz.
 • Kuruyemiş ve baklagiller tüketimini artırabilirsiniz.
 • Tam tahıllı beslenme rutini oluşturabilirsiniz. Bu şekilde ameliyat sonrası sürecini daha rahat geçirirsiniz.

Liposuction Ameliyatında Anestezi Kullanılır Mı?

Bir ameliyat süreci olduğu için anestezi uzmanı gözetimi muhakkak gereklidir. Liposuction ameliyatı genellikle genel anestezi ile yapılmaktadır. Alınacak yağ oranı ve hastanın durumuna ve kombine bir ameliyat olup olmayacağına göre bu işlem 2 saat veya daha uzun sürebilir.

Liposuction Ameliyat Fiyatları

Uygulamanın yapıldığı tekniklere ve bölgeye göre değişen bir fiyat skalası bulunmaktadır. İşlemden önce yağ çıkarılacak bölgenin analizi yapılır. Kaç bölgeye işlem yapılacağı ve hangi teknikler kullanılarak işlemin gerçekleştirileceği bu konuda önemlidir. Yağ alma sonrası başka işlemlere ihtiyaç duyulup duyulmadığı ve çoklu bir ameliyatın gerekli olup olmadığı da fiyat değişimine neden olur. Son olarak yağ alma işleminin hangi bölgeye uygulanacağı önemli bir kriterdir. Liposuction fiyatları yüz bölgesi, sırt bölgesi, kol bölgesi veya göbek bölgesine göre değişiklikler göstermektedir. Tüm yapılan bu işlemler ve işlem sonucu göz önüne alındığında bu uygulama için belirlenen fiyatlar neredeyse önemsiz kalmaktadır.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Taktırmak

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Taktırmak Emzirme esnasında göğüsler, süt üretimi nedeni ile yoğunlaşır. Çünkü daha hamilelik sürecinde başlayan süt kanallarının artışı ve büyümesi anneyi emzirme

blank

Meme İmplantı Çeşitleri

Meme İmplantı Çeşitleri Göğüslerin şeklini ve boyutunu değiştirmek isteyenlerin imdadına yetişen meme büyütme operasyonları, iki şekilde yapılmaktadır. Biri yağ transferi, diğeri ise meme implantlarıdır. Özellikle

blank

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma Birçoğumuz çift çene olarak da anılan sarkık gıdı sorunundan mustaribiz. Gıdı genelde, bu bölgedeki derinin kolajen eksilmesi ve elastikiyetini

blank

Bichectomy

Bichectomy Küçük yaşlarda sıkılası tombul yanakların kaynağı olan yağlar, yaş ilerledikçe estetik bir sorun haline gelir. Bu durum ise kişilerin olduğundan kilolu ve yaşlı görünmesine

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button