blank

Saç Ekimi Neden Bir Doktor Tarafından Yapılmalıdır?

Saç Ekimi Neden Bir Doktor Tarafından Yapılmalıdır?

Yıllarca pek çok insanı mustarip eden saçsızlık, artık günümüz tıbbının geldiği noktada tedavi edilebiliyor. Temelleri yarım asırdan fazla zaman önce atılmış olan saç ekimi teknikleri, günümüzde modern tıbbın harikalar yarattığı bir hale gelmiştir.

Elbette bu ilerleme, bir tesadüf değildir. Bilimin ve araştırmanın getirdiği teknikler ile artık çoğu insan bu sorundan kurtulabilmektedir. Bu da bu konuda uzmanlaşan, tecrübe kazanan doktorlar sayesinde olmuştur.

Operasyonda modern teknikler kullanılıyor. Bu teknikler ile artık bu operasyona saç nakli demek daha doğru bir tanım olacaktır. Dolayısıyla nakil işlemi, cerrahi bir müdahaledir ve bir doktor tarafından yapılması zorunludur.

Saçlar Neden Dökülür?

Doğrudan bir sağlık sorunu olmasa da insanlık, saç dökülmesi ile yüzlerce yıldır ilgilenmektedir. Saç dökülmesinin birden fazla nedeni olabileceği ortaya çıkmıştır. Bu nedenlerin en başında genetik faktörler gelmektedir.

Ailede saç kaybı kalıtımsal ise nesiller boyu devam ettiği tespit edilmiştir. Bunun dışında yaşam şartlarına bağlı olarak stres ve psikolojik bozukluklar saç dökülmesine neden olmuştur. Ayrıca kimyasallara maruz kalmak, ilaç kullanımı, kronik hastalıklar, kıl ile ilgili rahatsızlıklar saç dökülmesinin başlıca nedenleri olarak sıralanmaktadır.

Geçmiş yıllarda estetik dışında bir sağlık sorunu yaşatmadığından dökülme normal kabul edilmekteydi. Pek çok insan, saçsızlığa bir kader olarak bakmaktaydı. Çünkü saçların dökülmesindeki asıl neden olarak genetik faktörler bulunmaktaydı.

Bu faktörler değiştirilemiyor ve saçsızlığa peruk gibi başka şekillerde çözüm aranmaktaydı. Bu sorundan daha çok erkekler mustariptir. Ancak kadınlarda da azımsanmayacak kadar sıklıkla görülmektedir. Ancak her iki cinsiyet için saçsızlık artık tedavi edilebiliyor. Bunun yolu da uzman ellerde saç ekimi olarak göze çarpmaktadır.

Saç Dökülmesinde Ne Yapılmalıdır?

Vücutta saçta başlayan, kirpik, kaş ve sakal dökülmesi gibi kıl kayıpları günümüzde görülebilen durumlardandır. Genetiğe bağlı durumlarda 18 yaşından itibaren kayıplar görülebilmektedir. Pek çok sebebe bağlı olarak görülebilen dökülme çoğu zaman durdurulamaz.

Yavaşlatmanın yolları olsa da çoğu zaman dökülme yaş ilerledikçe artmaktadır. Bu durumda uygulanması gereken en sağlıklı çözüm doktora başvurmaktır. Çünkü dökülme başka sebeplerden de kaynaklanabilmektedir. Hekim muayenesi dökülmenin asıl sebebinin belirlenmesi açısından son derece önemlidir.

Saç Dökülmesinde En Doğru Sonuç Nasıl Alınır?

Saç, insan vücudunun bir parçası olduğundan uzmanlık almış doktorların yetki alanında olan bir konudur. En doğru sonucu almak, ancak doktor muayenesi ile ortaya çıkmaktadır. Anatominin bir parçası olan saçın neden döküldüğü öncelikle tespit edilmektedir.

Ardından uygulanacak tedaviler yine uzmanlık sayesinde belirlenmektedir. Bu bağlamda dökülmenin devam edip etmeyeceği, kişinin saç ekimi için uygun olup olmadığı yine muayene ve testler sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Herkes Saç Ektirebilir Mi?

Saç nakli için öncelikle vücut gelişiminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Eğer saçlar dökülmeye devam ediyorsa uzman hekim uygulama yapmayabilir. Gelişimin bittiği, dökülmenin tamamlandığı durumlarda nakil işlemi yapılabilmektedir.

Bu yöntemle alın ve tepe bölgesi açıklığı tamamen giderilebilmektedir. Saç ekimi için en önemli şart da verici (donör) bölgenin elverişli olmasıdır. Ense bölgesinde sağlıklı saç köklerinin bulunması gerekmektedir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Son 20 yıldır hızla artan bir ivme ile saç nakli işlemleri mükemmel sonuçlar getirmektedir. Hızla değişen tıp teknolojileri sayesinde naklin sağlıklı ve doğal olması sağlanabilmiştir. Bunun için öncelik uzman hekimin muayenesindedir.

Uzman doktor, öncelikle dökülen bölgenin analizini yapmakta, ardından verici bölgeyi incelemektedir. Erkeklik hormonunun sebep olduğu dökülmede alın ve tepe bölgesi açılmaktadır. Ancak ense bölgesi sağlıklı bir şekilde uzamaya devam etmektedir. Saç ekimi isteyen kişinin uygun olup olmadığı ancak incelemeler sonucunda belirlenmektedir.

İnceleme tamamlandığında uzman hekim, bir yol haritası belirlemektedir. Bu harita kişinin yeniden sağlıklı saçlara kavuşması yolunda önemli bir anahtardır. Günümüzde yaygın olarak FUE yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntem, en son teknolojik aletler kullanılarak ama en önemlisi tecrübe ile mükemmel uygulanmaktadır. Yöntem kabaca şöyle uygulanmaktadır:

Saçsız bölge ile verici bölge analizi yapılmaktadır. Hekimin belirlediği saçsız bölgelere kanallar açılmaktadır.  Ardından ense bölgesinden folikül ismi verilen 3’erli, 4’erli sağlıklı saç kökleri alınmaktadır.  Açılan kanallara tek tek nakledilmektedir. İşlem, bir nakış gibi ince ince işlemeyi gerektirdiğinden uzun süren bir operasyondur. Bu nedenle hasta, operasyon boyunca lokal anestezi altında tutulmaktadır.

Yine gelişen teknolojinin bir tezahürü olan DHI saç ekim yöntemi de son yıllarda kendini göstermiştir. Burada da önceki yönteme benzeyen yollar izlenmektedir. Ancak bu yöntemde kanal açılmamaktadır. Verici bölgeden alınan foliküller doğrudan nakledilmektedir. Bu da işlem süresini kısaltmaktadır. Her iki uygulamada da etkili sonuçlar alınmaktadır.

Saç Ekiminde Doğallığın Önemi

Saç ekimi konusunun bir doktor tarafından yapılması gerekliliğinin en önemli göstergesi ise doğallıktır. Çünkü saç naklindeki başarı kadar doğal görünüm de son derece önemlidir. Uzman hekimler, bu konunun eğitimini aldığından en önemli adrestir.

Bir saçın doğal gibi durması ve ekilmemiş gibi görünmesi önemlidir. Bunu da ancak uzmanlığını bu alanda kazanmış doktorlarla mümkün olmaktadır. Bu konuda tecrübe en önemli etkendir. İkincisi ise teknolojiyi doğru şekilde kullanmaktır. Uzman doktorlar bu ikisini birleştirerek saç ekimi işlemini sanki hiç dökülmemiş gibi yapabilmektedir.

Saç Ekimi Cerrahi Müdahaledir

Yukarıda saydığımız tüm işlemler tıbbi bir süreci işaret etmektedir. Dolayısıyla işlem için tecrübeli doktorlar ve donanımlı merkezler tercih edilmelidir. Operasyonda deriye kesiler atılmakta, kanallar açılmakta ve nakil gerçekleştirilmektedir. Tüm bu işlemler de lokal anestezi altında gerçekleşmektedir. Bu durum steril, güvenilir ve doğru kliniklerde yapılmasını zorunlu kılmaktadır. Saç ekimi sonrası ciddi bir yan etkisi görülmemiştir. Çünkü işlemin doktor tarafından yapılması, oluşabilecek zararların da önceden tespit edilmesi anlamını taşımaktadır.

Saç Ekimi Uğruna Sağlığınızdan Olmayın

Teknolojinin gelişimi, doktorların tecrübesi, operasyonu kolay uygulanabilir hale gelmiştir. Ancak bu, onun cerrahi bir müdahale olmadığı anlamını taşımaz. Günümüzün en çok talep gören estetik operasyonlarından biridir. Saç ekimi konusundaki talep fazlalığı, her kaliteden merkezin açılmasına da neden olmaktadır.

Bu nedenle ekimden önceki en önemli şey, araştırma yapmaktır. Karar verildikten sonra kliniğin referansları incelenmelidir. Hekimle bire bir görüşme esnasında uygulayacağı yöntem ve riskler hakkında bilgi alınmalıdır. Sonuçta sağlığı ilgilendiren bu operasyon için tüm bilgiler eksiksiz edinilmelidir. Kliniğin yetkinliği, cerrahi müdahale bölümlerinin uygunluğu sorgulanmalıdır.

Ekim Sonrası Saçların Dökülmesi

Saç ekimi yıllardan bu yana milyonlarca kez uygulanmıştır. Operasyonun doğal süreçlerinden biri de saç dökülmelidir. Bu konuda uzman hekimler ekim öncesi gerekli uyarıları yapmaktadır. Belli sürelerde belli miktarda dökülme doğaldır. Bu konuda endişeye kapılmamak gereklidir.

Ancak uygulama sonrası istenmeyen dökülmeler görünmemesi için kişi kendini uzman hekimlere teslim etmelidir.  Çünkü bu tür operasyonlarda, fiyattan ziyade uzmanlık önemlidir. Uzman bir hekim tecrübesi ile ne yaptığının bilincindedir.

Sonuç olarak, saç ekimi farklılıklar gösterse de tıpkı burun estetiği gibi ciddi bir operasyon gerektirir. Sadece ekim değil, sonrasında takibi ve muayene süreçleri de önemlidir. Bu süreçteki dökülmeler ve gelişmeler uzman hekim tarafından günbegün kontrol edilmektedir. Dolayısıyla operasyonun başından sonuna kadar yetkin bir klinikte, uzman bir hekim tarafından yapılması hayati önem taşımaktadır.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler Dış görünüşün en önemli parçalarından olan saçlar; stres, genetik faktörler, vitamin eksikliği gibi unsurlar karşısında dökülmelere maruz kalırlar. Kimi zaman kullanılan

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi Saç ekimi kadından erkeğe herkesin talep edebileceği bir operasyondur. Birçok farklı sebep dayanan dökülmelerinizin ardından doğal bir görüntüye kavuşmak istersiniz.

blank

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır? Ergenliğin belirtisi olan sakallar çıkmaya başladığı günden dökülmeye başladığı güne kadar erkekler için önemli bir meseledir. Cilt yapısı, hormonlar

blank

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi AIDS hastalığının en büyük tetikleyicisi olan HIV, bağışıklık sistemine de büyük oranda zarar veren bir virüstür. Çoğunlukla kan testlerinde ortaya

blank

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu?

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu? Öncesinde saç dökülme stresini yaşayıp ardından saç ekimi işlemi yaptırdığınızda yeniden bir dökülme yaşanır. Çünkü saç ekiminden sonra dökülme

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button