blank
blank

FUE ve DHI Teknikleri Arasındaki Farklar

FUE ve DHI Teknikleri Arasındaki Farklar

Saç dökülmesi problemi hem erkekler hem de kadınlar da karşılaşılan problemlerden biridir. Saç dökülmesinin tek bir sebebi yoktur. Genetik faktörler, dış etkenler, vitamin ya da mineral eksiklikleri, yanlış saç bakımı gibi sebepleri göz önüne serilmiştir. Ancak sebep her ne olursa olsun sonuç olarak saç kaybı yaşanır. Tüm etmenlerin yanında FUE ve DHI teknikleri arasındaki farklar göz önünde bulundurulmaktadır. Bu sayede saç dökülmesi yaşanan bölgeye uygulanacak işlem hakkında karar verilmektedir. Saç dökülmesi sorunu, kadınlarda da görülmesine rağmen erkeklerde oran olarak çok daha fazla olmasıyla günlük hayatta daha çok göze çarpan sonuçlar oluşturur.

Erkeklerin saç köklerinde görülen dağılıma göre şakak bölgesi ve saçlı kısmın tepe noktası hormon değişimine, strese, dış etkenlere ve diğer dökülme sebeplerine oldukça duyarlıdır. Bunun yanında ense kısmındaki saçlı bölge alım yapılan köklere sahiptir. Bu bilgilerin ışığında uygulanan yöntemlerin neye göre karar verildiğini öğrenmeye geçebiliriz.

FUE Yöntemi Mi Daha İyidir DHI Yöntemi Mi?

Saç ekim yöntemleri arasında en iyi ya da en kötü kıyası yapmak doğru olmayacaktır. Her saç ekim işlemi bireysel özellikler göz önünde bulundurularak uygulanır. Kişiye göre farklılık gösteren işlemler, bireyler farklı yapılarda olduğu için uygulama biçiminde ve seçilen yöntemde de değişiklikler gösterir. Bu sebepten dolayı en iyi yöntem ya da en kötü yöntem diye adlandırmak doğru değildir.

Kişinin saçlarında ne tip dökülmeler olduğu, dökülmelerin en çok hangi bölgelerde gerçekleştiği, saç dökülme sebepleri ve dahası, işlemin hangi teknik ile yapılacağını belirler. Dolayısıyla iyi ve donanımlı bir kontrolden geçmedikçe nasıl bir yöntem kullanılacağı hakkında kesin bir bilgi vermek de doğru değildir.

Saç dökülmesi sorununun herkeste farklılık göstermesinden dolayı farklı şekilde uygulanan işlemler, uzmanlar ve uzman ekibi tarafından karar verilerek hayata geçirilmektedir. FUE ve DHI teknikleri arasındaki farklar hakkında net karar verebilmek için öncelikle bilgi toplanmalıdır. Bu tekniklerin ne olduğunu ve nasıl uygulandığı hakkında araştırmalar gereklidir.

FUE Yöntemi Nedir?

FUE saç ekim yöntemi, saçın dökülme şekli ve dökülme alanına göre karar verilebilecek bir saç ekim tekniği olarak belirlenmiştir. Bu teknik uygulanırken, greft denilen saç foliküllerinin donör alanından toplanarak, saç ekimi yapılacak bölgedeki kanallara yerleştirilmesiyle işlem uygulanmaktadır.

Alınan donörlerin kök kısmında hala canlı doku parçaları bulundurulur. Bu greftlerde sadece tek saç teli değil aynı alanda 3- 4 saç teli görülebilir. Greftler dikkatli şekilde donör alandan alındıktan sonra üzerlerinde hala canlı doku parçaları olduğu için korunması gerekmektedir. Greftler, ekim için hazırlanan alana yerleştirilene kadar özel sıvılar içinde ve uygun sıcaklık altında bekletilir. Bu sayede greftler canlılığını yitirmez. Sağlıklı bir işlem için tüm adımlar en hijyenik şekilde izlenmelidir. İşlemin hassas şekilde ve hijyenik olması, iyileşme sürecinde de ilerleyen süreçlerde de hastayı memnun eder.

DHI Yöntemi Nedir?

DHI yönteminin açılımı, Direct Hair Implant olarak bilinmektedir. Bunun Türkçe karşılığı ise doğrudan Saç ekimi yöntemidir. DHI saç ekimi yönteminin greft ve donör kısımları tamamen aynı şekilde ilerler. Aynı adımlar izlenmektedir. Ancak ekim kısmı farklıdır. FUE ve DHI teknikleri arasındaki farklar da burada başlar. DHI yönteminde greftler, choi kalemi adı verilen bir cihaz yardımı ile kanallara yerleştirilmektedir. Bu kalemin özelliği ise FUE yönteminin aksine, kanal açma işlemini ekim anında yapmasıdır. Yani kalem önden kanalı açarken aynı anda greftlerin yerleşimi sağlanır.

FUE ve DHI Teknikleri Arasındaki İşlem Farkları Nelerdir?

Saç ekim yöntemlerinde farklı tekniklerin kullanılmasının sebebi ilk olarak hastanın hangi yöntem ile daha kesin sonuç alacağı ile ilişkili görülmüştür. İşlemler arasındaki farklar göz önünde bulundurularak kişilere özel hale getirilmektedir. Bu ayrım, işlem öncesindeki kontroller sırasında yapılmaktadır. Dökülmenin hangi bölgelerde gerçekleştiği ve hangi koşullarda oluştuğu konusunda araştırmalar yapılmaktadır. Bu belirlemeler, kontrol aşamasında uzman tarafından göz önünde bulundurulmaktadır. FUE ve DHI teknikleri arasındaki farklar da bu aşamada göz önünde bulundurularak hastaya uygun şekilde seçim yapılmaktadır. İki teknik arasındaki farkları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ekim Alanı: Daha kısıtlı ve küçük alanlarda genel olarak DHI yöntemi uygun görülmektedir. Bu yöntem, greftlerin yerleştirildiği anda kök yuvaların açılmasından dolayı tüm saç derisine değil daha belirli alanlara uygulanmaktadır. Bu yöntem genel olarak küçük saç açılmaları, yara, kaza sonrası bölgesel dökülmeler, stres, saç kıran gibi durumlarda küçük alanlarda gerçekleştirilmektedir. FUE tekniği ise tüm saç derisi ya da DHI tekniğine göre daha geniş alanlarda işlem yapılması gerektiğinde tercih edilen bir yöntemdir.
  • Greft Sayısı: Bu sayı tekniğe göre farklılık gösterir. Uygulanan alan çok daha büyük olduğu için FUE yönteminde 4000-5000 kadar greft sayısı bulunmaktadır. Uygulanan alanın küçüklüğü sebebiyle DHI yönteminde ise 2500- 3500 civarında greft kullanılmaktadır. Tabii bu sayılar hastanın saç derisine göre de değişkenlik göstermektedir.

FUE ve DHI Teknikleri Arasındaki Merak Edilen Farklar Nelerdir?

Hastalar, işlem sırasındaki adımları merak ettiği kadar işlem hakkında diğer detayları da öğrenmek ister. Bundan dolayı FUE ve DHI teknikleri arasındaki farklar hakkında merak edilen diğer konuları şöyle açıklayabiliriz:

  • Maliyet: Hastaların öncelikli olarak göz önünde bulundurduğu kriter genel olarak maliyettir. FUE tekniğinde de DHI tekniğinde de hastaya göre yeni ekipman açıldığı ve hemen hemen aynı adımlar izlendiği için maliyet farklı olmaz. Bunun yanında, iki saç ekim tekniği de aynı biçimlere denk geldiği için maliyet konusunda ciddi bir fark oluşmaz.
  • Operasyon Süresi: DHI işlemi daha kısıtlı alanlara uygulandığı için operasyon süresi kısadır. Yaklaşık olarak 6- 8 saat arasında gerçekleşir. FUE yöntemi, adımları gereği ve ekim alanının büyüklüğü göz bulundurularak daha uzun saatler alır.
  • Operasyon Süreci Sonrası: İki yöntemde de operasyon sonrasında uzman kontrolleri gerekir. İki teknik sonrasında da beslenme düzenine ve gerekli hijyen kurallarına tam uyulması tavsiye edilmiştir. Bunun yanında, DHI tekniği daha küçük alanlarda etkili olduğu ve ekim olarak farklı yöntem kullanıldığı için kanama daha azdır. Bu sayede iyileşme süresi de oldukça hızlıdır. FUE yönteminde daha geniş alanlar hedef alınmaktadır. Kanallar  önceden açıldığı için kanama daha fazla olmaktadır. İyileşme süresi de aynı şekilde daha uzundur.

FUE Tekniği ve DHI Tekniği Birlikte Nasıl Kullanılmaktadır?

Saç ekimi için başvuran erkek bir hasta düşünelim. Alın ve şakak bölgelerinde açılma ya da saçkıran, bölgesel dökülme gibi problemler var. Ancak tepe kısmından ense kısmına kadar da dökülme problemi mevcut olduğunu düşünelim. Arada kalan kısım saçlı kısım olduğu için hastanın bu kısma ekim yapılmasını istemeyeceğini varsayalım. Bu durumda ön kısımlarda küçük alan kaplayan açıklıklara DHI yöntemi kullanılarak saç ekimi işlemi uygun görülmektedir. Ancak arka kısım genişi alana sahip bir dökülme yaşadığı için arka kısma DHI uygulanamaz. Bundan dolayı da FUE yöntemine başvurulmaktadır. Erkek tipi saç dökülmelerinde çoğunlukla bu şekilde parçalı dökülmeler görülmemektedir. Fakat istisnai durumlarda birlikte kullanılması söz konusudur. Elbette bu noktada FUE ve DHI teknikleri arasındaki farklar göz önünde bulundurulmaktadır. Bu sayede aynı işlemde 2 farklı teknik kullanması uygun olabilir. Bundan dolayı hastanın saç derisinde görülen saç dökülme alanlarına göre kararlar, net olarak tek bir teknik kullanılacağı yönünde verilmemiştir. Bu gibi istisnai bir durumda birden fazla teknik kullanılması uzmanlar tarafından uygun görülmüştür.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler Dış görünüşün en önemli parçalarından olan saçlar; stres, genetik faktörler, vitamin eksikliği gibi unsurlar karşısında dökülmelere maruz kalırlar. Kimi zaman kullanılan

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi Saç ekimi kadından erkeğe herkesin talep edebileceği bir operasyondur. Birçok farklı sebep dayanan dökülmelerinizin ardından doğal bir görüntüye kavuşmak istersiniz.

blank

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır? Ergenliğin belirtisi olan sakallar çıkmaya başladığı günden dökülmeye başladığı güne kadar erkekler için önemli bir meseledir. Cilt yapısı, hormonlar

blank

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi AIDS hastalığının en büyük tetikleyicisi olan HIV, bağışıklık sistemine de büyük oranda zarar veren bir virüstür. Çoğunlukla kan testlerinde ortaya

blank

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu?

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu? Öncesinde saç dökülme stresini yaşayıp ardından saç ekimi işlemi yaptırdığınızda yeniden bir dökülme yaşanır. Çünkü saç ekiminden sonra dökülme

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button