blank

DHI Kalem Ekiminde Hijyenik Malzeme Kullanmanın Önemi

DHI Kalem Ekiminde Hijyenik Malzeme Kullanmanın Önemi

Hijyen, hayatımızın her alanında sağlığa açılan bir kapıdır. Özellikle alan estetik veya cerrahi müdahale olunca hijyen, kesinlikle sağlanması gereken daha da önemli bir koşul haline gelir. “Doğrudan saç ekimi” anlamına gelen DHI kalem ekiminde hijyenik malzeme kullanmanın önemi ise tartışılmazdır. Çünkü işlem, choi adlı medikal kalem sayesinde donör bölgedeki kafa derisinde yapılır. Dolayısıyla işlem yapılan alanda kullanılacak malzemelerin hijyenik olmaması büyük sağlık sorunlarına neden olabilir. Peki, DHI nedir, nasıl yapılır? DHI kalem ekiminde hijyenik malzeme kullanılmasını bu kadar önemli kılan faktörler nelerdir?

Neden DHI Kalem Ekiminde Hijyenik Malzeme Seçmelisiniz?

DHI kalem yöntemi ile yapılan saç ekim işlemlerinde, hijyenin önemi tartışılmazdır. Bu yöntem 1992 yılında Güney Kore’deki Kyungpook Ulusal Üniversitesi’nde geliştirilmiştir. Choi kalemi adı verilen bir araçla yapılırken bu sayede daha doğal bir görünüm ve hassas bir ekim amaçlanmıştır. Bu teknik ile ekim yapmanın sayısız faydası vardır. Özellikle nakil sırasında enfeksiyon riskinin az olması ile öne çıkmaktadır. Çünkü ekim için kanal açmaya gerek yoktur. Bu durum, DHI kalem ekiminde hijyenik malzeme kullanmanın önemini vurgular niteliktedir.

Choi olarak anılan bu araca kalem denmesinin nedeni ise kaleme benzemesinden dolayıdır. Ön kısmında sivri bir uç, arka kısmında ise mikromotor bulunmaktadır. Bu sayede çok kısa sürede çok sayıda saç kökünü ekim yapar. Böylelikle enfeksiyon riski mübadil saç ekim tekniklerine göre çok daha azdır. Kısaca bu teknik, el değmeye gerek olmadan yapılan bir saç tekniğidir. Dolayısıyla daha az risk içermekte ve iyileşme süresi de azalmaktadır.

DHI Kalem Ekimi Nedir?

Günümüzde en sık kullanılan saç ekim teknikleri FUE ve DHI’dir. FUE saç ekiminden DHI kalem ekimini farklı kılan öncelikle teknik ve malzemelerdir. FUE saç ekim tekniğinde saç kökleri donör bölgeden toplandıktan sonra nakil yapılacak bölgede açılan deliklere ekilir. Tek tek transfer edilen saç kökleri çelik uçlu aletler ile aktarılır. Yaklaşık olarak bu saç tekniği ile yapılan işlem 7-8 saat kadar sürmektedir. DHI kalem ekiminde ise donör bölgeden alınan saç folikülleri choi pen adı verilen bir kalem yardımıyla aktarılmaktadır. Ancak aktarma esnasında saç köklerinin yerleştirileceği deliklerin önceden ayrı bir işlemle yapılmasına gerek yoktur. Çünkü bu kalem hem delik açma hem de kökü yerleştirme işlemini tek seferde yapar. Dolayısıyla DHI kalem ekiminde hijyenik malzeme kullanımı azami düzeyde titizlik gösterilmesi gereken bir durumdur.

Aynı zamanda “choi tekniği” olarak da anılan DHI kalem ekim işleminde başrolü kullanılan kalem benzeri araç üstlenmektedir. Keskin uçlu, silindirik ve ince olan bu kalem aynı bir saç folikülü kanalı şeklinde tasarlanmıştır. Bu sayede saç kökleri, kanal boyunca ilerletildiğinde iğneye yerleşir. Ardından ekim yapılacak alana tek hamlede hem delik açılır hem de bu foliküller yerleştirilir.  Böylelikle FUE tekniğine göre daha kısa sürede işlem yapılır ve daha az komplikasyon riski içerir.

DHİ Kalem Ekiminin Avantajları

Yenilikçi bir saç ekim tekniği olan DHI kalem ekimi, son dönemlerde yükselişe geçen bir uygulamadır. Öncelikle bu teknik diğer saç ekimi uygulamalarına nispeten daha kısa sürede tamamlanır. Bunun yanında bu tekniği bu kadar popüler kılan saç foliküllerinin doku dışarısında kalma süresinin minimal düzeyde olmasıdır. Dolayısıyla ekildiği bölgeye tutunma şansı artar, yani işlem başarısını artırır.

Saç ekim işleminin sonucunu etkileyen bir sürü kriter vardır. Ancak bir tanesi vardır ki en önemlisidir diyebiliriz. Bu da DHI kalem ekiminde hijyenik malzeme kullanılmasıdır. Bu sayede risksiz, doğal görünümlü ve başarı oranı yüksek saç ekimleri yapılabilmektedir. Ayrıca DHI kalem ekimini diğerlerinden ayıran birçok avantaj vardır. Bunların bilinmesi ise neden tercih edildiğini anlamak için faydalı bir yaklaşımdır. İşte DHI kalem ekiminin sunduğu avantajlar:

 • DHI kaleminin ince ucu sayesinde yapılan nakil işlemi daha hızlı ve yoğun olarak gerçekleştirilmektedir.
 • Saçın doğal çıkış yönü bu kalem sayesinde belirlenerek ekim yapılır.
 • Saç ekimi yapılacak bölgede bu kalem sayesinde bir kesi yapılması gerekmez. Dolayısıyla yapılan saç ekimi sonrası dikiş atılması da gerekmemektedir.
 • Kesi ve dikiş söz konusu olmadığı için ekim yapılan saç bölgesinde iyileşme süreci daha kısadır. Ancak bu noktada DHI kalem ekiminde hijyenik malzeme kullanımı çok önem arz eder.
 • Saç ekim yapılan bölgeye aktarılan foliküllerin tutunma oranı diğer tekniklere göre çok daha fazladır.
 • Saç folikülleri delik açmak için bekletilmediğinden hücre bölünmesine kaldığı yerden devam eder. Bu açıdan da tutunma yüzdesi yine artar.
 • Ekim yapılan bölgede herhangi bir kesi ve dikiş yapılmadığı için iyileşme sürecinde daha az acı ve sancı hissedilmektedir. Ayrıca kalıcı ve görünür izler oluşmaz.
 • İşlemin pratik olması sayesinde lokal anestezi ile uygulanır. Dolayısıyla genel anestezi kaynaklı şikayetler ve günlük yaşamda aksamalar yaşanmamaktadır.
 • Ekim yapılan kişinin ön saç yoğunluğu ve çizgisi kişiye özel daha rahat tasarlanabilmektedir. Bu da doğal görünümün artması demektir.
 • Tıraşsız ekim yapılabilmektedir.

Bahsi geçen bu DHI kalem ekimi avantajları ancak uzman bir uygulayıcı tarafından sağlanır. Çünkü bu alanda uzman bir uygulayıcı bu tekniğin tüm detaylarına vakıftır. Ayrıca bu alanda uzman kişiler, DHI kalem ekiminde hijyenik malzeme kullanımı konusunda azami titizlik gösterir. Malzemelerin hijyeninin sağlanmadığı durumlarda hem kendi imajına hem de ekim yaptıranın sağlığına büyük riskler teşkil edeceğini de bilir.

DHI Kalem Ekiminin Dezavantajları

Her uygulama ve tekniğin kendine has avantaj ve dezavantajları vardır. Özellikle yeni teknikler ilk zamanlarda detaylarına vakıf olmayanlar tarafından uygulandığında ciddi düzeyde dezavantajlar sunar. Ancak uygulamanın yaygınlaşması ve uygulayıcıların tecrübesinin artışı ile genelde bu dezavantajlar avantaja dönüşür. Bunun yanında bir tekniğin seçiminde artı ve eksilerin karşılaştırılması ve şayet avantajları fazla ise yaptırılması genelde tercih edilmektedir.

DHI kalem ekiminde hijyenik malzeme kullanıldığı takdirde genelde risk ve komplikasyon riski azdır. Ancak bu demek değildir ki hiç yoktur. Bilindiği gibi her uygulama az da olsa çeşitli riskler içerir. DHI kalem ekiminin bilinen dezavantajları şunlardır:

 • Öncelikle diğer tekniklere göre yeni olmasından dolayı bu alanda profesyonel bir uzman ve ekip sayısı azdır.
 • Diğer tekniklere göre daha masraflıdır.
 • Bu yöntemle saç ekimi yapacak kişilerin daha dikkatli olması gerekmektedir.
 • Özellikle DHI kalem ekiminde hijyenik malzeme kullanılmasına azami titizlik gösterilmesi gerekir. Aksi halde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkar.
 • Yeterli tecrübeye sahip olmayan kişiler tarafından uygulandığında DHI kalem uçlarının diğer saç köklerine zarar verme riski yüksektir.
 • Çok kıvırcık saçlar için uygun değildir.
 • Sadece 3500-4000 kadar belli bir miktar greft alınır.

Söz konusu bu DHI kalem ekim dezavantajları, işinin ehli bir uzman tarafından minimize edilebilmektedir. Bunun yanında masrafının yüksek olması ilk olarak karar verecekler açısından caydırıcı olsa da dar bir açıdan bakılmamalıdır. Komplikasyon riskinin düşük olması, hızlı işlem yapılması, iyileşme sürecinin çok kısa olması işlemi günümüzde birçok kişinin tercih etmesini sağlamıştır. Bunun yanında saç foliküllerinin tutunma şansını artırması da dezavantajlarını siler mahiyettedir. İşte siz de saç ekimi yaptırmak istiyorsanız DHI kalem ekiminde hijyenik malzeme kullanmanın önemine vakıf bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Böylelikle istediğiniz görünüme minimum risk ile ulaşabilirsiniz.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler Dış görünüşün en önemli parçalarından olan saçlar; stres, genetik faktörler, vitamin eksikliği gibi unsurlar karşısında dökülmelere maruz kalırlar. Kimi zaman kullanılan

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi Saç ekimi kadından erkeğe herkesin talep edebileceği bir operasyondur. Birçok farklı sebep dayanan dökülmelerinizin ardından doğal bir görüntüye kavuşmak istersiniz.

blank

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır? Ergenliğin belirtisi olan sakallar çıkmaya başladığı günden dökülmeye başladığı güne kadar erkekler için önemli bir meseledir. Cilt yapısı, hormonlar

blank

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi AIDS hastalığının en büyük tetikleyicisi olan HIV, bağışıklık sistemine de büyük oranda zarar veren bir virüstür. Çoğunlukla kan testlerinde ortaya

blank

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu?

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu? Öncesinde saç dökülme stresini yaşayıp ardından saç ekimi işlemi yaptırdığınızda yeniden bir dökülme yaşanır. Çünkü saç ekiminden sonra dökülme

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button