blank

Burun Estetiği

Burun Estetiği

Estetik ameliyatları özellikle son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir. Tıpta teknolojinin de gelişmesiyle özellikle yüz bölgesinde dudak ve burun estetiğine önem verilmektedir.

Günümüzde güzel görünmek için birçok insan burun estetiği ameliyatı oluyor. Burun, kadın ve erkeklerin güzel gözükmek için önemsediği önemli organlardan birisidir. Kimi insanların burun, kıkırdak ve kemik yapısı ise biçimsizdir. Bu biçimsizlik kişinin kendisine itici gelebilir. Bu nedenle bazı insanlar burun estetiği ameliyatı olma ihtiyacı hissedebilirler.

Günümüzde birçok sebepten dolayı kadın yahut erkekler burun estetiği ameliyatı olmaktadır. İnsanlar genelde estetik kaygılarla ameliyat olma ihtiyacı hissederken bu durum bazen değişebiliyor. Pek çok kişi de sağlık sebeplerinden dolayı ameliyat olmaktadır. Bunun en önemli nedenler arasında burun etini söyleyebiliriz. Burun eti kişinin rahat nefes almasını engellemektedir. Bu da kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor doğal olarak. Bundan dolayı insanlar bazı durumlarda, zaruri sebeplerden dolayı da burun ameliyatı olabiliyorlar.

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği ameliyatı, burnun kemik ve kıkırdak dokusunun yeniden şekillendirilerek yeni bir görünüm kazanmasıdır. Bu ameliyat, tıp dilinde rinoplasti olarak da adlandırılmaktadır. Burada yapılan işlem görünüm ve işlev bozukluğunu düzeltmektedir. Bundan dolayı bu ameliyat sadece bir görünüm bozukluğu tedavisi değildir. Aynı zaman da burnun kendi işlevlerinin yerine getirecek bir duruma getirilmesidir.

Burun eti, kişinin rahat nefes almasını engellemekte, bu da kişinin yaşam kalitesini bozmaktadır. Bu nedenle burun estetiği ameliyatı solunum güçlüklerinin yaşandığı durumlarda etkili bir yöntemdir.

Burun estetiği ameliyatı doğumdan gelen bazı kusurların düzeltilmesi şeklinde de karşımıza çıkıyor. Yine bireyler, yaşanan bir kaza neticesinde burunda ortaya çıkan kırıklık ve şekil bozukluğu nedeniyle de ameliyat olmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Neden Yapılır?

Aslında insanlar estetik ameliyatları birçok sebepten dolayı olmaktadır. Estetik deyince birçok insanın aklına sadece görünüm gelmektedir. Halbuki estetik ameliyatlar birçok sağlık problemlerini de gidermektedir. Yani insanlar burun estetiği ameliyatlarını tercih nedeniyle yapabilecekleri gibi zorunlu sebeplerden dolayı da yapabilirler.

Birden fazla sebebe dayanarak bu ameliyatı olabilirsiniz. Bunları kısaca şöyle sıralayabiliriz:

Doğumdan Kaynaklı Sebepler

İnsanların doğumdan gelen bazı fiziksel özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler kişinin hayatını olumsuz etkileyebilir. Burun kemik eğriliği, burunda et toplanması gibi sorunları bu başlık altında toplayabiliriz.  Bu yapısal sorunlar, estetik kaygıları meydana getirdiği gibi sağlık problemlerine de neden olmaktadır.

Dışsal Etkenler

Trafik kazası veya düşme sonucunda oluşan doku hasarları ve kemik kırılması dışsal etkenlerdir. Yaşanan talihsiz olaylar sonucunda burun kemiğinde hasarlar ve eğrilikler meydana gelmektedir. Bu şekil bozuklukları nedeniyle insanlar burun estetiği ameliyatı olmak isteyebilirler.

Burundaki Yapısal Bozukluklar

Burunda sonradan kemik eğriliği gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı burunda et toplanması veya horlama gibi sorunlar yaşamanız muhtemel. Özellikle uyurken horlama problemi yaşayan kişiler estetik ameliyatı olmayı sıklıkla tercih ederler. Çünkü horlama kişinin uyku kalitesini olumsuz etkilemekte, bu da solunum zorluğu çekme gibi fiziksel sağlık sorunlarına yol açmaktadır.

Estetik Kaygılar

Bazı insanlar fiziksel özelliklerinden memnun olmayarak ameliyat olmak istemektedir. Bunlar arasında burun estetiği ameliyatı bulunmaktadır. Burnunun şeklinden memnun olmayan insanlar estetik kaygılarla ameliyat olmak isteyebilirler. Bu şekil bozuklukları burun kemik eğriliği, burnun sivri olması, yassı burun yapısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Burun Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Burun bölgesi, kişinin yüz görünümünü çoğunlukla etkileyen önemli bir bölgedir. Burada yapılacak operasyonlar estetik görünüm açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle bu ameliyatı işinin ehli olan uzman cerrahlar yapmalıdır.

Burun ameliyatında bireyin doktora ne istediğini net olarak ifade etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişinin istenmeyen sonuçlarla karşılaşması muhtemel sorunlar arasında yer alır.

Yine bu ameliyatlarda yan etkilerin çok iyi hesap edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hoş olmayan sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle bireyler, ameliyat öncesi genel uygunluk kontrollerini mutlaka yaptırmalıdır.

Yine bu ameliyatlarda doktorlar genel anestezi yöntemi uygulamaktadır. Çok nadiren lokal anesteziyi de uygulamaktadır. Burun ameliyatları genelde iki türlüdür:

Açık Ameliyat

Açık burun ameliyatında genelde iki burun deliği arasında kesi açılmaktadır. Burada burnun iç yapılarının daha rahat gözlenmesi amaçlanmıştır. Bu ameliyatlar genelde geniş çaplı şekil bozuklarını düzeltmek için bireylerce tercih edilmektedir. Sonuç olarak kalıcı ve doğru sonuçlar elde edilmesi açısından bu ameliyat türü oldukça önemlidir. Bu tür ameliyatlarda kesiler derin olduğu için iyileşme süreci uzundur. İyileşme sürecini en sağlıklı şekilde atlatmak için mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine dikkat etmelisiniz.

Kapalı Ameliyat

Kapalı ameliyatlar genelde yüzeysel yapılan ve iyileşme süresi kısa olan ameliyatlardır. Bu tür ameliyatlarda, burunda ufak değişiklikler yapılmaktadır. Bu sayede basit şekil bozuklukları giderilmektedir. Bu kapalı yöntemde burun dokusu daha hızlı tedavi edilmektedir. Bu yöntem diğerine göre enfeksiyon riski daha az olduğu için sıklıkla tercih edilmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatının Olası Riskleri

Burun ameliyatının faydaları olduğu gibi bazı riskleri de bulunmaktadır. Bu riskler nefes almada zorluk, burunda hissizlik, ameliyat sonrası ağrı, şişlik ve yara izidir.

Burun estetiği ameliyatı olmadan önce olası riskler doktor ve hasta tarafından masaya yatırılmalıdır. Bu ameliyat ile ilgili bazı ön testler yapılmalıdır. Her operasyon bir risk barındırdığı gibi burun ameliyatlarının da olası riskleri bulunmaktadır.

Yine kabuklanma, kanama, kuruluk ve renk değişimi de olası riskler arasında sayılmaktadır. Bireyler ameliyat olmadan önce bu riskleri gözden geçirmelidir. Kişi bu riskleri göz önüne alarak son kararını vermelidir. Elbette bu risklerin ortaya çıkma oranı oldukça düşüktür. Özellikle uzman doktor kontrolünde yapacağınız işlemler ile süreci en iyi şekilde atlatabilirsiniz.

Ameliyat Öncesi Yapmanız Gerekenler

Ameliyattan önce bireyin bir uzman hekim tarafından geçmiş sağlık problemleri mutlaka araştırılmalıdır. Birey, bu ameliyat konusunda istekli midir? Yoksa birilerinin baskısı ile mi bu kararı vermiştir? Ameliyatı yapacak doktor, hastanın bu konudaki düşüncelerini mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Dolayısıyla uzman doktor, bireyi bu ameliyata iten motivasyon unsurlarını tespit etmelidir.

Sonrasında kişi, bu ameliyattan beklentilerini analiz etmelidir. Bu beklentilerini doktor ile paylaşmalıdır. Sonuç olarak doktor da bu beklentiler doğrultusunda aksiyon alacaktır.

Yine burada doktor, hastaya bu ameliyattan sonraki kazanım ve kayıplarını anlatmalıdır. Kişi bunu göze alarak ameliyat olmalıdır.

Yine ameliyat öncesinde doktor, hastaya birçok laboratuvar testi yapmalıdır. Bununla birlikte hastanın burnunun yapısal olarak ameliyata uygun olup olmadığı da analiz etmelidir.

Ameliyat Sonrası Yapmanız Gerekenler

Kişiler burun estetiği yaptırdıktan sonra gerekli sağlık tedbirlerini almalıdır. Ameliyat öncesi alınan aksiyonlar ne kadar önemliyse ameliyat sonrası da önemlidir.

Ameliyattan sonra iyileşme süresi 7 güne kadar sürmektedir. Doktor eğer gerek duyarsa burna atel bantlayabilir. Ameliyat sonrası kişi, baş göğüsten yukarıda olacak şekilde dinlenmelidir. Bu sayede kanama ve şişlik ile karşılaşmazsınız. Ayrıca olası kanamayı durdurmak için bir gazlı bez parçası burna bantla hafifçe tutturulmalıdır.

Bunun dışında kişi, ani hareketler yapmaktan kaçınmalıdır. Belli bir süre spor yapmamalıdır. Kişi belli bir süre banyo yapmaktan ve ani yüz hareketlerinden kaçınmalıdır. Dişler fırçalanırken yumuşak hareketler tercih edilmelidir. Yine kişi, ameliyat sonrasında gözlük kullanımından kaçınmalıdır. Burnuna buz torbası koymamalıdır ve en az 1 hafta boyunca dinlenmelidir.

Sonuç olarak kişi, burun estetiği ameliyatını faydalarını ve risklerini de göz önüne alarak olmalıdır. Ameliyat öncesi gereklilikler ve tedbirler uzman bir doktor tarafından iyi analiz edilmelidir.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Taktırmak

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Taktırmak Emzirme esnasında göğüsler, süt üretimi nedeni ile yoğunlaşır. Çünkü daha hamilelik sürecinde başlayan süt kanallarının artışı ve büyümesi anneyi emzirme

blank

Meme İmplantı Çeşitleri

Meme İmplantı Çeşitleri Göğüslerin şeklini ve boyutunu değiştirmek isteyenlerin imdadına yetişen meme büyütme operasyonları, iki şekilde yapılmaktadır. Biri yağ transferi, diğeri ise meme implantlarıdır. Özellikle

blank

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma Birçoğumuz çift çene olarak da anılan sarkık gıdı sorunundan mustaribiz. Gıdı genelde, bu bölgedeki derinin kolajen eksilmesi ve elastikiyetini

blank

Bichectomy

Bichectomy Küçük yaşlarda sıkılası tombul yanakların kaynağı olan yağlar, yaş ilerledikçe estetik bir sorun haline gelir. Bu durum ise kişilerin olduğundan kilolu ve yaşlı görünmesine

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button