blank
blank

Yasal Olmayan Yollarla Yapılan Saç Ekimlerinden Nasıl Kaçınabilirsiniz?

Yasal Olmayan Yollarla Yapılan Saç Ekimlerinden Nasıl Kaçınabilirsiniz? Bu Konuda Bilmemiz Gerekenler Nelerdir?

Yasal olmayan yollarla yapılan saç ekimleri kişilere çok büyük sorunlar yaratmaktadır. Günümüz dünyasında estetik kaygı git giderek daha çok artmaktadır. Bu durum saç dökülmesi gibi durumlarla mücadele edenleri de etkilemektedir. Bu yüzden saç dökülmesi gibi saç sorunları ile yüzleşen kişiler saç ektirmeye karar verir. Ancak bu konuda dikkatli adımlar atmak gerekir. Yapılan yanlış seçimler sizleri büyük bir sorun ile karşı karşıya bırakabilir. Bu yüzden dikkat etmeniz gereken en önemli nokta saç ekimi işleminden önce geniş çaplı bir araştırma yapmak.

Saç ekiminin ne olduğunu araştırmak kadar saç ekimi yapan merkezler ve doktorlar da araştırılmalıdır. Çevrenizde bulunan her kişiye bu konuda hemen güvenmemelisiniz. Çünkü yanlış yönlendirmelere maruz kalabilirsiniz. Bu da çok ciddi sorunlara yol açar. Örneğin farkında bile olmadan yasal olmayan yollarla yapılan saç ekimleri yöntemleriyle karşılaşabilirsiniz. Peki, Yapılan yanlış tedaviler ve yasal olmayan durumlar nelerdir?

Yanlış Saç Ekimi Tedavisi Nasıl Fark Edilir?

Yasal olmayan tedavi merkezlerinde ya da doktor olmayan kişiler tarafından yanlış bir tedaviye maruz kalmış olabilirsiniz. Ancak yapılan bu durumun sonuçlarını anlamanız için birçok durum mevcuttur. Bu durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Dik saçlar ile karşı karşıya kaldıysanız büyük ihtimal saç ekimi tedavisi uygulanırken kanal açma işleminde eğim derecesi iyi ayarlanmamıştır.
 • Yanlış tedavi yöntemi olarak; işlem alın çizgisinin çok geriden ayarlanmıştır.
 • Donör alanı gereğinden fazla seyreltilmiştir. Bunun yanında ihtiyaç olmayan alanlardan da kök alımı uygulanmış olması yanlış tedaviyi işaret eder.
 • FUT tekniğinde maruz kalınan yanlış tedavi sonrası ense bölgesinde kalıcı izlere maruz kalırsınız.
 • Yanlış yöntemle saç ekildikten sonra saçlar uyumsuz bir şekilde uzar. Çıkan saç tellerinin ayrı yönlere yönelmesi durumunda dağınık bir görüntü oluşur.
 • Saç ekimi sırasında saç köklerinin düzensiz ekilmesi en yanlış yöntemdir. Bunun sonucunda saçlarınızda kötü bir görünüm ortaya çıkar.

Bu olumsuz durumlar yasal olmayan yollarla yapılan saç ekimleri sonrasında karşılaşabileceğiniz belirli durumlardır.

Yasal Olmayan Saç Ekimi Tedavisinin Olumsuz Sonuçları

Yapılan yanlış tedaviler olumsuz sonuçlar doğurur. Alanında uzman olmayan saç ekimi merkezleri ve lisanssız şirketler yüzünden bu duruma maruz kalabilirsiniz. Bu yüzden bu duruma son derece dikkat etmeniz gerekir. Peki, bu yanlış tedaviler sizleri hangi durumlara maruz bırakır?

 • Ödem: Ödem normal bir durumdur ve normal olarak karşılanmaktadır. 3-4 gün içerisinde ağrısız bir şekilde kaybolur. Ancak doktorunuzun yanlış tedavisinden dolayı ciddi bir durum alabilir. Anestezi ilaçlarının dozunun fazla kaçması ya da ekim yapılan alana yanlış miktarda ilaç kullanılması da ödem oluşumunu tetikler.
 • Donör Bölgede İz Oluşumu: Yasal olmayan yollarla yapılan saç ekimleri sonuçlardan birisi de iz oluşumudur. Yanlış bir tedavi sonucunda saçlarınızda görmek istemediğiniz çizgiler ile karşılaşabilirsiniz.
 • Epidermal Kist Oluşumu: Normalde saç ekimi yapılan yerlerde düşük bir ihtimal de olsa kist oluşma ihtimali vardır. Ancak yapılan yanlış tedaviler sonucunda bu kistler 2-3 mm çaplarına kadar ulaşabilmektedir.
 • Kanama: Doktorun yanlış tedavisi sonucunda normalden fazla bir kanama riski ile karşı karşılaşabilirsiniz. Ciddi bir sorun olan kanama sağlığınızı kötü etkileyebilir.

Yeteri kadar araştırma yapmadığınızda siz de bu durumlardan birine ya da birkaçına maruz kalabilirsiniz. Yasal olmayan yollarla yapılan saç ekimleri sonucunda daha kötü durumların da ortaya çıkma ihtimali vardır. O yüzden doktor ve saç ekimi merkezine e son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Yapılacak olan bir hata gerek estetik görünüm açısından gerek de sağlık açısından büyük sorunlara yol açabilir.

Yasal Olmayan Tedavi Yöntemlerinden Nasıl Uzak Durulur?

Günümüzde saç ekimi konusunda birçok merkez açılmakta ve bu merkezlerin yasal olup olmadığı bazı durumlarda anlaşılmamaktadır. Bu yüzden tedavi olmadan önce bu durumları dikkatli bir şekilde araştırmanız gerekmektedir. Bunun için belli başlı durumlar mevcuttur. Siz de dikkatli bir şekilde bu durumlara uyarak ciddi sorunlardan kurtulabilirsiniz. Yasal olmayan yöntemlerden şu şekilde uzak durabilirsiniz:

 • Saç ekimi merkezinin yeterlilik durumuna bakmanız gerekmektedir. Gerekli donanım ve teknolojiye sahip olup olmadığını anladığınızda tercihinizi yapabilirsiniz.
 • İşlemi uygulayacak olan doktorun tecrübe ve eğitim seviyesini sorun.
 • Herhangi bir bilgi ve donanımı olmayan kişilerin tavsiyelerinden kaçının.
 • Merdiven altı saç ekimi tedavisi yapan klinik adı altındaki iş yerlerinden uzak durun.
 • İşlemlerin öncesinde ve sonrasında ihmalkar davranışları olan hekimleri tercih etmeyin.

Bu gibi durumlardan uzak durarak ve sorgulayarak yasal olmayan yollarla yapılan saç ekimleri konusunda önlem alabilirsiniz. Basit gibi gözüken bu durumlar sizleri çok ciddi sorunlardan uzak tutacaktır.

 • Tedavi olmayı düşündüğünüz yerde TÜRSAB belgesi ve Uluslararası Sağlık Turizmi Yetki Belgesi olup olmadığını sorgulamanız gerekmektedir. Bu belgelere sahip olmayan yerlerde tedavi olmaktan kaçınmalısınız.

Saç Ekimi Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Saç ekimi tedavisinin uygulanamayacağı bazı durumlar söz konusudur. Bu durumlarda eğer profesyonel bir merkez ve gerekli donanıma sahip bir doktora gittiyseniz size bu tedaviyi almak için uygun olmadığınızı anlatacaktır. Ancak aşağıdaki durumlara sahip olduğunuz halde sizleri tedavi etmek isteyen merkezlerden uzak durmanız gerekmektedir. Saç ekimine engel olan durumlar ise şunlardır:

 • 18 yaşının altında olan kişiler,
 • Tedavi altında olmayan düzensiz kan şekeri seviyelerine sahip tip1,ve tip2 diyabet hastalarına,
 • Tedavi altında olmayan düzensiz tansiyon değerlerine sahip hipertansiyon hastalarına,
 • Tedavi altında olmayan düzensiz troid değerlerine sahip hastalara,
 • Kişinin ensesinden doku alımı yapılacak bölgesinde, saç miktarının seyrek ya da hiç kalmamış olması durumunda olanlar,

Saç ekimi için uygun değildir. Bu gibi durumlara sahip olan kişilerin saç ekimi tedavisinden uzak durması gerekmektedir. Ancak yasal olmayan yollarla yapılan saç ekimleri tedavilerinde bu durumların hiç birisine dikkat edilmez. Yasal bir lisans (TÜRSAB) ve sertifikası (Uluslararası sağlık turizmi yetki belgesi) olmayan saç ekim merkezlerinden ve doktor olmadığı halde bu tedaviyi verebileceğini iddia eden yerlerden uzak durmanız gerekmektedir.

Saç Ekimi Tedavisinden Sonra Ekilen Saçların Dökülmesi

Yeni saç ekimi tedavisinden çıktıktan sonra 1,5 ay içerisinde saç dökülmesine maruz kalabilirsiniz. Fakat burada korkacak bir durum yoktur. Buna şok dökülme evresi denir. Bu durum saç köklerinizin büyüme döngüsünü tamamladığını gösterir. Kesin bir ihtimal ile bu durumla karşı karşıya kalacaksınız. Fakat dökülen bu saçlarınız 3 ay içerisinde çıkacaktır. Şok dökülme evresine giren saçlarınızın tekrar uzayacağına emin olabilirsiniz. Ancak yanlış tedaviye maruz kaldığınız zaman kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Yanlış tedavi ile yapılan saç ekimi sonrası saçınız saçınıza ekilen greftler tutmayabilir açılan kanaldan doğru derinliğe yerleştirilmediği için dökülebilir. Bu bölgelerden yeniden saç çıkmayacaktır. Yasal olmayan yollarla yapılan saç ekimleri ile karşımıza sıkça çıkan bu durum gerçekten kötü sonuçlara neden olur. Bu yüzden işinde uzman bir doktor ve donanımlı bir merkez ile bu tedaviye başlamak en doğru yoldur.

Saç Ekimi Tedavisi Tıbbi Bir Tedavi Midir?

Saç ekimi tedavisi tıbbi bir tedavidir. Saç ekimi tedavisini estetik bir tedavi olarak algılandığı için basite indirgeyerek insanların aklında güzellik merkezlerinde yapılabileceği düşünülebilir. Ancak bu çok büyük bir yanılgıdır. Yanlış uygulanan saç ekimi tedavisi çok ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu yüzden tedavi olacağınız merkez ve doktora son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Estetik açısından da sizlere büyük bir sorun yaratmaktadır. Saçlarınızın sık ekilmemesi, düzensiz bir yönde çıkması ya da boşluklu bölgeler gibi estetik açıdan olumsuz durumlarla karşılaşabileceğiniz gibi kalp krizi ve çeşitli enfeksiyonlarla ve nekrozlarla da karşılaşılabilmektedir. Yasal olmayan yollarla yapılan saç ekimleri bu durumların başlıca temel nedenidir. Bu yüzden her türlü durumdan korunmak için dikkatli seçimler yapmanız gerekir.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler

Saç Tedavilerinde Medikal Yöntemler Dış görünüşün en önemli parçalarından olan saçlar; stres, genetik faktörler, vitamin eksikliği gibi unsurlar karşısında dökülmelere maruz kalırlar. Kimi zaman kullanılan

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi

Sedasyon İle Uyutularak Saç Ekimi Saç ekimi kadından erkeğe herkesin talep edebileceği bir operasyondur. Birçok farklı sebep dayanan dökülmelerinizin ardından doğal bir görüntüye kavuşmak istersiniz.

blank

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sakal Ekimi Nedir ve Nasıl Yapılır? Ergenliğin belirtisi olan sakallar çıkmaya başladığı günden dökülmeye başladığı güne kadar erkekler için önemli bir meseledir. Cilt yapısı, hormonlar

blank

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi

HIV Pozitif Hastalarda Saç Ekimi AIDS hastalığının en büyük tetikleyicisi olan HIV, bağışıklık sistemine de büyük oranda zarar veren bir virüstür. Çoğunlukla kan testlerinde ortaya

blank

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu?

Saç Ekiminden Sonra Dökülme Olur Mu? Öncesinde saç dökülme stresini yaşayıp ardından saç ekimi işlemi yaptırdığınızda yeniden bir dökülme yaşanır. Çünkü saç ekiminden sonra dökülme

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button