blank
blank

Penoplasti Nedir?

Penoplasti Nedir?

Penoplasti, penis kalınlığı konusunda şikayetçi olan kişilerin tercih ettiği bir ameliyattır. Bu ameliyat penis estetiği olarak da tanımlanır.

Penis boyutunun yetersizliği bazı durumlarda erkekler için endişe verici olabilmektedir. Hatta bu şikayetler kişide öz güven eksikliği, kendini eksik hissetme, sosyal ve cinsel yaşamda problem olmasına neden olur. Bu problemleri yaşayan kişinin cinsel ilişkiden uzaklaşma olasılığı var. Bu kapsamda birçok erkeğin başvurduğu penoplasti bir plastik cerrahi işlemidir.

Penis, ereksiyon oluştuğunda hacim kazanır; enine ve boyuna uzar. Ereksiyon halinde olan penisin ortalama uzunluğu 12-13 cm’dir. Bu uzunluk normal kabul edilirken 12 cm altındaki uzunluklar kısa kabul edilmektedir. Ayrıca penis kalınlığının normalden daha ince yapıda olması kişide anksiyete oluşturabilmektedir. Bu sebeple erkekler genellikle penis boyu uzatma ameliyatına yöneliyor.

Siz de penoplasti nedir, kimlere uygulanır merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

İlaçlar ve Kremler Penis Büyütür Mü?

İnternet üzerinden penis boyu uzatma ya da penis kalınlaştırma işlemi için birçok ilaç ve kremin satışı yapılmakta. Normal bir penis küçük halde bulunur. Lakin ereksiyon halindeyken büyür. Bu nedenle insanlar bu ilaçları ya da kremleri kullanarak penis boyunun daha da büyüyebileceğini düşünmektedir. Fakat böyle bir şey mümkün değil. Penisin anatomik yapısından kaynaklı olarak büyümeye izin verilmez. Ne yazık ki ilaçların ve kremlerin kişide alerjik reaksiyonları ve kişide daha önce görülmeyen ereksiyon problemlerine sebebiyet olma ihtimali var. Aktarda, internette ya da başka bir yerde size penis boyu uzatma ya da peniste kalınlaştırma vaadiyle satılan ilaç ve kremlere inanmayın. Eğer penisiniz boyundan, kalınlığından şikayetçiyseniz mutlaka uzman bir doktora başvurun.

Penoplasti Kimlere Yapılmaktadır?

 • Penis uzunluğu normalden kısa olan kişiler,
 • Sünnet hatalarına bağlı şekil bozuklukları oluşan penisler,
 • Penis kalınlığı normalden ince olan kişiler,
 • Doğrultusu değişik yönlerde kıvrık olan kişiler,
 • Penis üzerinde aşırı yağ bulunan kişiler penoplasti işlemine başvurabilirler.

Penis ameliyatları spinal anestezi (belden aşağı uyuşturma) ya da genel anestezi yöntemleri ile yapılmaktadır. Bu ameliyatlar his, duyu, haz ve ereksiyonda bir kayıp yaratmaz.

Penis Boyu Uzatma

Bu ameliyatta penis kökü ve pubis kemiği arasında bulunan penisin asıcı tutuğu bağı olarak bilinen suspansor ligament kesilir. Böylece vücut içinde kalan penis dışarı çıkarılır. Bu parça ile penisin boyunda uzama gözükür. Unutmamak gerekir ki normal konumdaki penis boyu uzar. Ereksiyon halindeki penis boyunda da bir o kadar uzama görülür. Ameliyat sonucunda yaklaşık 4-5 cm uzama olur. Kilolu insanlarda kullanılan bir diğer yöntem ise o bölgedeki yağların alınmasıdır. Bu işlemin amacı gömülü olan penisin ortaya çıkmasıdır. Bu sayede penis boyundan uzama oluşması sağlanır.

Penis Kalınlaştırma

Penis kalınlaştırma ameliyatları özel dolgu maddeleri, kompozit doku transferleri ve yağ enjeksiyonları kullanılarak yapılmaktadır. Yağ enjeksiyonu bu yöntemler arasında en sık tercih edilendir. Vücudun diğer bölgelerinden yağ dokusu alınır. Alınan bu dokuya birtakım özel işlemler uygulanarak hastada belirlenen bölgeye enjekte edilmektedir.

Bu işlem sonrası dokuların %40’ı aktarılan bölge 6 ay geçtikten sonra kalıcı hale gelir. Bu süre zarfında peniste kalan yağlar kalıcıdır. Kişinin isteğine göre bu ameliyat 6 ay sonra tekrarlanmaktadır.

Dolgu Enjeksiyonu ile Penis Kalınlaştırma

Hazırlanan özel dolgu maddesi uygun görülen yerlere kalınlaştırma sağlamak için enjekte edilmektedir. Bu yöntemin kalıcılığı ya da geçici olduğu enjekte edilen dolgunun içerisinde bulunan maddelere göre değişiklik göstermektedir. Dolgu enjeksiyonu işlemi genel anestezi ile yapılır. Genelde başarılı sonuçlanır.

Doku Transferi ve Yağ Transferi ile Penis Kalınlaştırma

Kişinin kendi vücudundaki dokular alınır. Alınan bu dokular peniste uygun görülen yağ dokuları içerisine enjekte edilmektedir. Bu operasyonda genel anestezi ya da spinal anestezi kullanılır.

Belirttiğimiz üzere penis kalınlaştırma operasyonunda iki farklı yöntem bulunmaktadır. Doktor kişiye gerekli olan testleri, muayeneleri yapar. Bunların sonucunda hangi yöntemin başarılı olacağına karar verip o yöntemi uygular. Yöntemlerdeki başarı kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bir hastaya doku transferi operasyonu yapılarak, başka bir hastaya ise yağ enjeksiyonu işlemi yapılarak başarı sağlanır.

Penis Eğrilikleri

Hatalı sünnetten kaynaklı şekil bozukluğu, ereksiyon sırasında penisin farklı bir yöne bükülmesi, yaşanan bazı travmalar sonucu oluşan eğriliklerde ameliyata gerek duyulmaktadır. Eğrilik tanısı ereksiyon esnasında konur. Cinsellik sırasında ağrıya sebep olur. Bu sorun ameliyat ile düzeltilerek düz hale getirilmektedir. Ameliyat sonrası peniste iyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Genel olarak bir tarih verilmesi gerekilirse 7-14 gün içinde iyileşme söz konusudur. Genellikle ilk hafta kesilen bölgede iyileşme görülmektedir. Fakat şişlik, morluk ve rahatsızlık veren his iki hafta içerinde iyileşme gösterir.

Penoplasti Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Mikrop kapmaması için ameliyatlı bölgenin temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca pansumanların aksatılmadan yapılması önemli.
 • Penoplasti sonrası oluşacak şişkinliği azaltmak için havluya buz sararak dokuya ve cilde zarar vermeden soğutma yapabilirsiniz.
 • Penisteki dokular tamamen iyileşene kadar cinsel ilişki yaşamak ve mastürbasyon tehlikelidir. Bu süre yaklaşık olarak 1.5-2 aydır.
 • Doktorunuz kullanmanız gereken ilaçlar verdiyse bu ilaçları düzenli bir şekilde kullanın. Kullanılmaması durumunda bazı komplikasyonların ortaya çıkma riski var.
 • Vücudu sıkı saran iç çamaşırı, pantolon gibi dar kıyafetlerden bir süre uzak durun.
 • Ameliyattan sonra spor yapmak için 20 gün bekleyin. Bu süre zarfından sonra spora başlayabilirsiniz.
 • Penoplasti sonrası destekleyici özellikte olan iç çamaşırları kullanabilirsiniz.
 • Operasyon olduktan sonraki 3 gün duş alınmaması gerekir. Aynı zamanda operasyon sonrası 7 gün sıcak su ile duş alma sakıncalıdır.

Penoplasti Komplikasyonları

Komplikasyon hastada beklenmedik olumsuz bir durumun ortaya çıkmasıdır. Ameliyat esnasında veya ameliyattan sonraki süreçte oluşma ihtimali var. Penoplasti sonrasında görülmesi muhtemel komplikasyonlar;

 • Peniste kısa süreli yangı, morluk ve şişkinlik hissedebilirsiniz.
 • Dokunun kendini toplaması süresince ödem oluşması gayet normaldir.
 • Oluşması muhtemel bir diğer komplikasyon ise enfeksiyondur.
 • Penis estetiği hassas işlemlerden bir tanesidir. Bu sebeple penis sinirlerine zarar verilmemesi, yapılmak istenilenin dışında kalınlaşma ve uzama oluşmaması için dikkatli yapılması gerekir.
 • Enjekte edilen yağlar peniste bazı düzensizlikler oluşturabilmektedir.
 • Kalınlaştırma işlemi için enjekte edilen yağlar bazen erken erir. Bu da yağ akıntısına sebep olur. Ortalama 1 hafta akıntı oluşur daha sonrasında kendiliğinden düzelir.
 • Çok nadiren de olsa yağlarda topaklanma oluşmaktadır.
 • Penis eğriliği, penis kalınlaştırma, penis uzatma ameliyatında herhangi bir hata yapılması noktasında peniste bir his kaybı ve işlev bozuklukları ile karşılaşılabilmektedir.

Penoplasti Ameliyatı Fiyatları

Her hastanenin ve doktorun kendilerine özel fiyat politikası vardır. Hastanenin bulunduğu konum, ameliyat esnasında kullandığı teknolojik altyapı, ameliyatta yer alacak ekipleri gibi hususlar fiyatı değiştirir. Ameliyatta kullanılacak cerrahi malzemelerin kalitesiyle penis estetiği fiyatları birbirleri ile ilişkilidir. Sadece penis büyütme ameliyatı ile büyütme ameliyatının yanında kalınlaştırma işlemi isteyenler de olabilir. Bu kapsamda fiyatlar değişmektedir.

Ameliyat sonrası erkeklerde fark edilecek şekilde değişim yaşanır. Cinsel yaşamdan alınan tatmin artar, partneriyle aralarındaki ilişki bağı güçlenir. Erkekler için çok hassas bir organ olmasından dolayı en çok sorgulanan unsur ameliyat yapacak olan cerrahın deneyimidir. Ameliyat sonrası erkekler daha özgüvenli olmaya başlar. Özetle kişi penis büyütme ameliyatı sayesinde hem sosyal hayatında hem de cinsel hayatında büyük önem taşıyan penis boyu ve penis kalınlığı problemi ortadan kalkar.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Taktırmak

Emzirme Sonrası Meme Silikonu Taktırmak Emzirme esnasında göğüsler, süt üretimi nedeni ile yoğunlaşır. Çünkü daha hamilelik sürecinde başlayan süt kanallarının artışı ve büyümesi anneyi emzirme

blank

Meme İmplantı Çeşitleri

Meme İmplantı Çeşitleri Göğüslerin şeklini ve boyutunu değiştirmek isteyenlerin imdadına yetişen meme büyütme operasyonları, iki şekilde yapılmaktadır. Biri yağ transferi, diğeri ise meme implantlarıdır. Özellikle

blank

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma

Chin Fat Removal (Platysmoplasty) Gıdı Alma Birçoğumuz çift çene olarak da anılan sarkık gıdı sorunundan mustaribiz. Gıdı genelde, bu bölgedeki derinin kolajen eksilmesi ve elastikiyetini

blank

Bichectomy

Bichectomy Küçük yaşlarda sıkılası tombul yanakların kaynağı olan yağlar, yaş ilerledikçe estetik bir sorun haline gelir. Bu durum ise kişilerin olduğundan kilolu ve yaşlı görünmesine

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button