blank

Bariatrik Cerrahi Bazı Hastalıkları Nasıl Önleyebilir?

Bariatrik Cerrahi Bazı Hastalıkları Nasıl Önleyebilir?

Ameliyatımı Türkiye’de Yaptırarak Ne Gibi Faydalar Sağlayabilirim?

Gastrik bypass, Sleeve Gasrtrectomi, Loop Bipartisyon ameliyatları ve diğer kilo verme ameliyatlarının hepsi bariatrik cerrahi olarak bilinmektedir. Bariatrik cerrahi ameliyatlarında nihai amaç bireyin kilo vermesidir. Bu bağlamda ilgili kişinin kilo vermesini kolaylaştırmak için sindirim sisteminde birtakım değişiklikler yapmayı içermektedir. Kilo problemi yaşayan birey, onca diyete ve egzersize rağmen hala kilo veremiyorsa ve bu kilodan kaynaklı ciddi sağlık problemlerine sahipse bu yöntem uygulanır.

Bazı prosedürler ne kadar yiyebileceğinizi sınırlarken bazı bariatrik cerrahi türler vücuda alınan besinlerin emilimini azaltarak kilo vermeyi sağlar. Bazı prosedürler ise her ikisini de yapar. Peki, bariatrik cerrahi bazı hastalıkları nasıl önleyebilir? Bu sorunun cevabı oldukça basittir. Bu uygulama kiloya bağlı hastalıkların oluşumunu, bireyin sağlıklı bir şekilde kilo vermesini sağlayarak gerçekleştirmektedir. Bu konu ile ilgili sık sorulan soruların başında ise ‘Ameliyatımı Türkiye’de yaptırarak ne gibi faydalar sağlayabilirim?’ sorusu yer almaktadır. Bu soruların cevapları ve daha fazlasına birlikte bakalım.

Bu cerrahi işlem birçok fayda sağlasa da riskleri ve ciddi yan etkileri olabilen önemli prosedürlerdir. Ek olarak, bariatrik cerrahinizin uzun vadeli başarısını sağlamaya yardımcı olmak için beslenme rutininizde radikal bir biçimde sağlıklı beslenme değişiklikleri ile düzenli olarak egzersiz yapmalısınız.

Bariatrik Cerrahi Nedir?

Obez insanların kilo vermesine yardımcı olan cerrahi türüne denir. Bariatrik cerrahinin farklı türleri vardır ve hepsi sindirim sisteminin çalışma şeklini değiştirir. Bazı ameliyat türleri mideyi küçültür ve yiyecekleri tutma kabiliyetini azaltır, böylece daha çabuk doyar ve daha az yemek yenir. Diğer türler, mideyi ve ince bağırsağı değiştirerek besinlerin ve kalorilerin emilimini azaltır.

Bariatrik cerrahi, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol seviyeleri, uyku apnesi ve diz, kalça veya vücudun diğer bölgelerinde ağrı gibi obezite ile ilgili birçok sağlık sorununu iyileştirebilir. Bu cerrahi türü, endometriyal kanser gibi bazı kanserlerin riskini azaltır.

Bu cerrahi işlem, diyetin işe yaramadığı durumlarda veya diğer sağlık sorunlarınız olduğunda sindirim sistemindeki değişiklikler yoluyla hastanın kilo vermesini amaçlayan prosedürlerden biridir. Ancak, cerrahinin diğer tedavilere göre önceliğini belirleyecek olan her hastanın sahip olduğu obezite derecesi vardır. Bu yüzden herkesin bu tür bir tedaviye aday olmayacağını unutmamalısınız. Bu indeks, kişinin kilosu ve boyu arasındaki ilişki olan beden kitle indeksi ile işaretlenir. Bu gösterge kırkın üzerindeyse o hasta bu tip tedaviye aday olacaktır.

Bariatrik Cerrahi Neden Yapılır?

Bu cerrahi işlem, obez bireylerin kilo verememe durumlarında yapılmaktadır. Ayrıca bu kilonuz hayati riskler barındıran bir aşamada olduğundan ötürü aşağıdaki gibi ciddi rahatsızlıklara sebebiyet veriyor ise bariatrik cerrahi yapılmaktadır. Bu sayede birey kilo vererek aşağıdaki gibi problemler ile karşılaşma riskini minimum seviyeye indirir.

  • Kalp hastalığı ve felç,
  • Yüksek kan basıncı,
  • Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) veya alkolsüz steatohepatit (NAS),
  • Uyku apnesi,
  • 2 tip diyabet,

Gibi rahatsızlıklardan kilo vererek kurtulabilirsiniz.

Bariatrik cerrahi genellikle düzenli ve sağlıklı belenme alışkanlığının yanı sıra düzenli egzersizin olumlu geri dönüt vermediği bireylerde yapılır. Yani ilk aşama olarak spor ve sağlıklı beslenme yolu denenmektedir.

Bariatrik Cerrahi Kimlere Yapılır?

Fazla kilolarından şikâyetçi olan ve bunu kilo verme ameliyatları ile gidermek isteyen bireyler bu cerrahi işlemi uygulamaktadır. Aşağıdaki gibi bir duruma sahip iseniz bu cerrahi işlem sizin için bir seçenek olabilir:

  • Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri (aşırı obez) olan bireyler,
  • Vücut kitle indeksi 35 ila 39,9 (obez) ve tip 2 diyabet, uyku apnesi ya da yüksek tansiyon gibi kiloyla ilgili ciddi bir sağlık sorunu olan bireyler,

İşlem için uygundur.

Bazı durumlarda vücut kitle indeksiniz 30 ile 34 arasındaysa ve kiloyla ilgili ciddi sağlık sorunlarınız varsa kilo verme ameliyatlarına hak kazanabilirsiniz

Kilo verme ameliyatına hak kazanmak için bazı tıbbi yönergeleri karşılamanız gerekebilir. Muhtemelen, bariatrik cerrahi yaptırabilmek için kapsamlı bir tarama sürecinden geçeceksiniz. Ayrıca daha iyi sonuçlar almak için değişikliklere istekli olmalısınız.

Beslenmenizin, yaşam tarzınızın, davranışınızın ve tıbbi durumlarınızın izlenmesini içeren uzun vadeli takip planlarına katılmanız istenebilir.

Bariatrik Cerrahi Yöntemleri

Her bariatrik cerrahi türünün asıl amacı; mide hacminde birtakım küçültmelere gitmektedir. Ve bireye göre uygulanacak olan ameliyat da değişim göstermektedir. Size uygun yöntemin hangisi olduğu konusunu mutlaka doktorunuz ile konuşun. Bu anlamda alanında uzman birinden destek almanız son derece önem taşımaktadır.  Bu cerrahinin en yaygın türleri aşağıda açıklanmıştır:

Tüp Mide Ameliyatı (Gastrik Sleeve)

Tüp mide veya dikey gastrektomi günümüzde en çok kullanılan cerrahi tekniklerden biridir. Günümüzde daha basit bir teknik olması ve ameliyat sonrası erken dönemde toparlanmanızın mümkün olması sebebiyle bypass ve endoskopik tekniklerin önünde ilk tercih edilen tekniktir. Tüp mide ameliyatı Türkiye’de en çok tercih edilen cerrahi yöntemdir.

Gastrik Bypass Ameliyatı

Bu ameliyatın teknikleri arasında sadece midenin küçülmesini değil aynı zamanda yapay olarak gıda emilim bozukluğuna neden olan ve obezite tedavisinde teknik olan gastrik bypass da yer almaktadır. Bu teknik saf kısıtlayıcı tekniğin aksine teknik olarak daha karmaşıktır. Bu nedenle daha yüksek bir komplikasyon oranına sahiptir. Ek olarak ister vitamin ister mineral olsun, malabsorbsiyondan kaynaklanan eksiklikleri tedavi etmek için sadece cerrah tarafından değil, aynı zamanda beslenme uzmanı veya endokrinolog tarafından da daha uzun süreli kontrol gerektirir. Bu ameliyat pek tavsiye edilmese de hastaya göre laparoskopi, robotik ve bazı durumlarda açık ameliyatla yapılabilmektedir.

Gastrik bypass tekniği ile mide ikiye bölünerek bir kısım kullanılmadan bırakılır ve midenin kapasitesi kısıtlanır. Bu sayede bağırsak segmenti kısaltıldığı için gıda emilimi azalır. Daha karmaşık bir tekniktir ancak obez hastalarda veya diyabetik hastalarda veya şiddetli gastrofageal reflüsü olanlarda gereklidir.

Mide Balonu (İntra-gastrik Balon Uygulaması)

Mide Balonu (İntra-gastrik Balon Uygulaması) bariatrik cerrahi yönteminde ayarlanabilir özelliğe sahip bir balondur. Mide içine yerleştirilir. Burada amaç mide hacminin küçültülmesidir. Bu sayede bireyin günlük gıda alım potansiyeli minimum düzeye indirilir ve birey tokluk hissi sayesinde kolay bir şekilde kilo verir.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Beslenme

Kilo verme ameliyatından sonra, 1-2 gün boyunca yemek yemeniz doktorunuz tarafından yasaklanabilir. Bunun sebebi ameliyattan sonra midenizin ve sindirim sisteminizin iyileşmesidir. Ameliyattan sonra yaklaşık olarak 2 haftalık katı bir diyete uymanız gerekecektir. Diyet sadece sıvılarla başlar. Daha sonra çok yumuşak püre haline getirilmiş gıdalarla devam eder ve sonunda normal gıdalara geçer. Besinleri ne kadar tüketeceğiniz konusunda birtakım yasaklamalar ve kısıtlamalara da tabi olabilirsiniz.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Kilo Almak Mümkün Müdür?

Evet, mümkün. Bariatrik cerrahi teknikleri, fazla kiloların başlangıçtaki kaybı için bir yardımcıdır ve 30 ila 60 kg arasında kolayca kayıplara ulaşılır. Bu süre zarfında etkilerin zamanla devam etmesi için hasta yeni bir beslenme dinamiği konusunda eğitilmelidir. Teknikler kalıcı olmasına ve yeniden büyümeyi çok zorlaştırmasına rağmen hasta yemek yemeyi öğrenmezse ve tedavisine kendini adarsa başarısız olabilir. Tedavinin başarısının %60 tekniğe, %40 ise tedaviye bağlı olduğunu söyleyebiliriz.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Gastric Balon Nedir?

Gastric Balon Nedir? Gastric balon veya bir diğer adıyla zayıflatıcı mide balonu, obezite ve şişmanlık tedavisinde kullanılmaktadır. Şişmanlığın riskli noktaya gelmesi, egzersiz yapmayı engeller. Egzersiz

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button