blank
blank

Gastric Balon Nedir?

Gastric Balon Nedir?

Gastric balon veya bir diğer adıyla zayıflatıcı mide balonu, obezite ve şişmanlık tedavisinde kullanılmaktadır.

Şişmanlığın riskli noktaya gelmesi, egzersiz yapmayı engeller. Egzersiz yapmak hem sağlıklı kalmak için hem de kilo vermek için büyük önem taşır. Bu yüzden insanlar, şişmanladıkça kilo almaya daha eğilimli hale gelirler. Ayrıca zayıflamanın ve sağlıklı kalmanın bir diğer önemli noktası da dengeli ve yeterli beslenmektir. Şişmanladıkça mide de büyüdüğü için dengeli beslenmek daha zor hale gelmektedir. Sürekli yeme isteği hayat kalitesini son derece kötü şekilde etkilemektedir.

Zayıflatıcı mide balonu tüm bu sorunların üstesinden ameliyatsız bir şekilde gelmek için ortaya çıkmıştır. Obezite ameliyatlarının barındırdığı riskler ve hastanın ameliyata olan bakış açısı bu işi zorlaştırmaktaydı. Gastric balon tedavisinde ise ameliyat olmadığından tercih edilme oranı da her geçen gün artmaktadır. Çünkü gastric balon, mideye ameliyatsız bir şekilde yerleştirilerek ekstra açlık hissinin önüne geçmektedir. Böylelikle ilgili kişi diyetine daha rahat ayak uydurabilir. Maksimum 6 ay ile 12 ay sonrasında da gastric balon söndürülür. Balon endoskop aracılığıyla mideden çıkarılır. Kişiden kişiye verilen kilo değişmektedir. Fakat esas önemli olan balon çıktıktan sonra da az yemeye diyete ve egzersize yeterli önemi göstermektir.

Gastric Balon Kimler için Uygundur?

Egzersiz ve diyet programlarını uygulayamayan, fazla kiloları hayatını olumsuz yönde etkileyen kişiler için gastric balon çok cazip gelmektedir. Çünkü diyet programına alışma sürecini kolaylaştırır. Yaş aralığı olarak 18-55 yaş aralığına uygulanan gastric balon hamile ve emziren kadınlarda kullanılmamaktadır. Hekiminiz sizin için uygun olup olmadığını size anlatacaktır.

Gastric balonu kimler kullanmalıdır?

 • Vücut kitle endeksi 30 ila 40 arasında olan kişiler,
 • Aşırı kilo sonucunda tip2 diyabet hastası olan kişiler,
 • Diğer cerrahi operasyonların gerektiği durumlarda obezite, bu operasyona engel teşkil ediyorsa hızlı kilo verdirmek amacıyla hekim tavsiyesi ile uygulanır. Çünkü diğer cerrahi tedavinin gecikmesi hastayı olumsuz yönde etkileyecektir.

Hekiminiz tavsiye edene kadar kendi isteğinizle sürekli olarak kilo verme çabası içerisinde olmalısınız. Gastric balon her ne kadar avantajlı olsa da tamamen kendi çabanızla kilo vermeye başlamanız büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır. Hekim tavsiyesinde ise hekiminize uymanız en doğrusudur.

Zayıflatıcı Mide Balonu Kimlere Uygulanmaz?

Kilo problemi; diyabet, psikolojik sorunlar, tansiyon gibi pek çok hastalığa yol açmasıyla risklidir. Fakat bunların yanı sıra estetik olarak da bir problem olarak görülmektedir. Zayıflatıcı mide balonu olan gastric balon ise estetik amaçlı olarak kullanılmamaktadır. BMI 30’dan küçük olanlarda da kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Ayrıca mide iltihabı, yemek borusu iltihabı ve ülserli hastalarda da uygulanmamaktadır. Kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaç kullanımı olan hastalarda uygulanması tavsiye edilmemektedir. Bunun yanı sıra alkol bağımlıları, gebeler, emziren kadınlar, mide fıtığı olanlar da gastric balon uygulaması için uygun değildir.

Gastric Balon Uygulaması Nasıl Yapılır, Riskli Midir?

İntragastrik balon olarak da bilinmektedir. Herhangi bir ameliyat uygulaması yapılmadan 20 dakika gibi kısa bir süre içerisinde uygulanır. Uygulama işlemi endoskopik olarak yapılmaktadır. İşlemin uyanık olarak sedasyon adı verilen hafif uyku halinde yapıldığı da olur. Genel anestezi altında yapıldığı da olur. Fakat çoğunlukla uyanık olarak uygulanır. Uygulama sonrası hasta eve gidebilmektedir, herhangi bir müşahede durumu söz konusu değildir.

Gastric balon uygulaması, riskli bir işlem değildir. Zaten işlemin kullanım amacı da mide küçültme ameliyatlarının riskini göze alamayanlara daha kontrollü bir çözüm sunmaktır. Bu yöntem ile 20 kilo, 40 kilo hatta daha fazla kilo veren hastalar olmuştur. Daha da önemlisi diyet programına alışmak ve balondan sonra da doğal olarak kilo vermeye devam etmektir.

Mide Balonu Uygulama Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Şişmanlık; damar hastalıkları, diyabet ve eklem hastalıkları gibi diğer risk faktörlerini de beraberinde getirir. Kilo vermede zorlanan kişiler için bu risklerin önüne geçmek adına mide balonu uygulaması yapılmaktadır. Zayıflama için uzun süreli ilaç kullanımları da hem moral bozukluğuna hem psikolojik olarak yıpranmaya sebep olmaktadır. Bu ilaçlardan beklediği sonucu alamayanlar için de gastric balon tedavisi çok iyi bir çıkış yolu olmaktadır. Süreç öncesi, sırası ve sonrası için bilinmesi gereken hususları listeleyecek olursak:

 • Gastric balon şişmanlığın geçici tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Kilo kaybına büyük ölçüde yardımcı olarak kaybedilen kiloların da korunmasına yardımcı olur.
 • Şişmanlık cerrahisine engel teşkil edecek olan kilonun giderilmesi ve cerrahiye uygun hale gelinmesi için uygulanan hızlı bir yöntem olarak görülmektedir.
 • Şişmanlığa bağlı gelişen diğer hastalıkların artmasını engeller, onların önüne geçmede fayda sağlar.
 • Balonun geri alınması sonrası, kişi kilo vermeye devam edebilmektedir. Daha sağlıklı bir sürece sizi hazırlar.
 • Balonun uygulanması ve çıkarılması işlemleri endoskopik olarak yapılmaktadır.
 • Midede ihtiyaca yönelik olarak kalmaktadır fakat maksimum kalış süresi 6 aydır.
 • Uygulanan hastaların sürece olumlu bakması, süreci kolaylaştırmakta ve kilo verme hızı olumlu olarak etkilemektedir.
 • Mideye yerleştirilen balon BIB sistem, 500-700 cc serum fizyolojik ile doldurulmuştur.
 • Gıda ihtiyacı ve açlığı olumlu yönde etkileyerek psikolojik anlamda da fayda sağlar.

Gastric Balon Sonrası Kilo Alma – Kilo Verme

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi gastric balon, geçici bir şişmanlık tedavisi yöntemidir. Balon çıkarıldıktan sonra kilo almak veya kilo vermek bir ölçüde sizin elinizdedir. Fakat balon uygulamasından önceki kadar açlık hissetmeyeceğiniz ve yeme ihtiyacınızın azalacağını unutmayın. Bunun için sizin çabanız büyük önem taşıyor. Balon sonrası verilmiş kiloların da rehaveti ile eskisi gibi yemeye başlamak tüm süreci olumsuz bir noktaya götürecektir. Bunun olmaması için balon çıkarıldıktan sonra diyet programınıza daha fazla dikkat etmelisiniz.

Kilo verme sürecinde “şu kadar kilo verene kadar şöyle besleneyim” gibi bir bakış açısı genellikle hayal kırıklığı ile sonuçlanmaktadır. Çünkü sağlıklı ve dengeli beslenmek, kilo sorunu olmayanlar için bile bir zarurettir. Bu sağlıklı beslenmeyi normal diyet programı olarak kabul ederek hayatımızı böyle şekillendirmek hepimiz için doğru olanıdır.

Özellikle süreç boyunca ve sonrasında tüketilen abur cubur, fast-food ve şekerli gazlı içecekler en aza indirilmeli, mümkünse tamamen bırakılmalıdır. Bu ürünler kilo aldırmasının yanı sıra sağlığa zarar veren ürünlerdir.

Kilo vermeye ve dengeli beslenmeye ilk adım olarak zararlıları azaltmak ve mümkün olanları tamamen hayatımızdan çıkarmak gerekmektedir. Bu işlemi yaparken de adım adım ilerlemek örneğin çeşitli abur cuburlardan yalnızca birini yemeye başlamak ve daha sonra tamamen bırakmak bir seçenek olmaktadır.

Gastric Balon Fiyatları Ne Kadar?

Pek çok uygulama gibi gastric balon uygulamasının da net bir fiyat tarifesi bulunmamaktadır. Gastric balon fiyatını etkileyen faktörler şöyle sıralanabilir:

 • Kullanılan balon türü fiyatı etkiler.
 • Doktorun deneyim ve tecrübesi fiyatı etkiler.
 • Seçtiğiniz hastane, fiyatı etkiler.
 • Uygulama sonrası hizmetler fiyatı etkiler.
 • Uygulama sonrası hizmetin süreci fiyatı etkiler.
 • Uygulanan şehre göre de fiyat etkilenmektedir.

Yani net olarak bir fiyat veya fiyat aralığı vermek mümkün değildir. Fakat obezite cerrahisi tedavilerine göre daha ekonomik bir yöntemdir. Çevrenizdeki hastanelere fiyat öğrenmek amacıyla başvurabilirsiniz. Uygulama sonrası hizmetleri de öncesinde konuşmalı ve anlaşmış olmalısınız.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Gastric Balon Nedir?

Gastric Balon Nedir? Gastric balon veya bir diğer adıyla zayıflatıcı mide balonu, obezite ve şişmanlık tedavisinde kullanılmaktadır. Şişmanlığın riskli noktaya gelmesi, egzersiz yapmayı engeller. Egzersiz

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button