blank
blank

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum, 1700’lü yılların sonlarında keşfedilmiş bir kimyasal elementtir. Günümüzde zirkonyum kaplama olarak sık sık karşımıza çıkmaktadır. Zirkonyum kaplama, dişin etrafına yapılan kaplama işlemine verilen addır. Çürük, kırık, işlevini yitirmiş veya görüntüsü bozuk olan dişler için hem sağlamlık açısından hem de görsellik açısından tercih edilmektedir. Metal destekli porselen, zirkonyum porselen ve tam seramik porselen gibi farklı uygulama yöntemleri de bulunmaktadır. Zirkonyum kaplama aynı zamanda dişin ömrünü artırmakta ve rahat bir kullanım da sunmaktadır.

Zirkonyum Diş Kaplama Yapımı

Alanında uzman hekimler tarafından uygulanan zirkonyum diş kaplama, belirli standartlar üzerinden yapılmaktadır. Temel olarak zirkonyum kaplama yapım aşamalarını şöyle listelemek mümkündür:

 • İlk olarak hastanın acı hissi duymaması ve tedavinin zora sokulmaması için anestezi uygulaması yapılmaktadır.
 • İşlem görecek dişlerde gerekli küçültmeler yapılarak ölçüler alınmaktadır.
 • Küçültülmüş dişler için geçici dişler dizayn edilerek, küçülen dişlerin yerine yapıştırılmaktadır.
 • Hastanın isteğine göre renk seçimi yapılmaktadır.
 • Hasta geçici dişlerle idare ederken en geç 5-7 gün içerisinde zirkonyum kaplama hazırlanmaktadır.
 • Geçici dişler çıkarılarak yerine hazırlanmış olan zirkonyum dişler takılır.
 • Son olarak bazı periyodik kontrollerle süreç tamamlanmaktadır.

Hastanelerde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde, diş hastanelerinde bu süreç diş hekimleri tarafından yürütülmektedir. Süreç boyunca hekiminiz sizinle ilgilenir ve tedavi öncesi, sonrası dikkat edilecek hususları size anlatır. Hekiminizin titizliğine önem vermek zirkonyum kaplama dişlerinizin daha sağlıklı kullanımını sağlar.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplama kullanıcısına bazı önemli avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlar:

 • Zirkonyum, ışık geçirgenliğine sahip bir materyaldir. Dişlerin orijinal haline yakın görünümünü sağlama yönünden son derece avantajlıdır.
 • Diş etlerinde koyuluk, diş eti kenarından siyah renk yansıması gibi olumsuz durumlar meydana getirmez.
 • Sıcak ve soğuğa karşı dayanıklıdır. Hassasiyet sorunu oluşturmaz.
 • Metal alerjisi olan hastalar için en iyi tercihtir, metal içermez, alerjen bir yapısı yoktur.
 • Ağızda tat değişikliğine neden olmaz.
 • Sigara, kahve gibi sararma ve lekelenmeye sebep olan durumlara karşı dayanıklıdır.
 • Diğer kaplamalara oranla diş eti hastalığına sebebiyet verme ihtimali oldukça düşüktür.

Zirkonyum kaplama kullanımının, son zamanlarda hızla yaygınlaşıyor olmasının sebepleri arasında, yukarıda sıralamış olduğumuz avantajlar yer alıyor. Elbette yalnızca avantaj yönü değil, dezavantaj yönü de var. Dezavantajlarından da bahsetmeliyiz.

Zirkonyum Diş Kaplamanın Dezavantajları Nelerdir?

Zirkonyum kaplama, diş hekimliği alanında ilk kullanılmaya başlandığı yıllarda pek de avantajlı değildi. Fakat yıllar geçtikçe hem diş hekimliğinin hem de teknolojinin ilerlemesi sayesinde, zirkonyum elementi en iyi şekilde kullanılmaya başlandı. Bu durum da zirkonyum diş kaplamanın dezavantajlarını büyük oranda ortadan kaldırdı. Belirgin bir dezavantaj olarak zirkonyum kaplama, metal kaplamalara göre daha yüksek maliyetlidir. Fakat kullanım konforu düşünüldüğünde fiyatının yüksek olması da ne kadar dezavantajdır, bu sorunun cevabını hastanın vermesi gerekiyor.

Zirkonyum Kaplama Hangi Durumlarda Tercih Edilmektedir?

Zirkonyum dişler, dayanıklılık ve estetik amacıyla tercih edilmektedir. Örneğin ön dişlerde, diş eksikliğinin olması hem sağlık açısından hem de estetik açıdan düzeltilmesi gereken bir durumdur. Zirkonyum kaplama bu durumda iki gerekçeyi de en iyi şekilde ortadan kaldırır.

Koyu renkli dişlere sahip olan veya diş beyazlatma işleminden verim alamayan kişiler de zirkonyum tercih etmektedir. Renk seçimi ile diş rengini seçme imkânı ve renk dayanıklılığı ile istenilen sonuç elde edilebilir.

Gülümseme tasarımı yaptırmak isteyen, dişlerinde şekil ve duruş bozukluğu olanlar da tercih edebilir.

Bu sebeplerin her biri için aynı güzel sonucu elde etmek isteyen hastalar, yetkin diş hekimi ile süreci belirleyerek işlemlere başlar. Tedavi süreci çok sancılı ve uzun bir süreç değildir.

Hangi Durumlarda Zirkonyum Kaplama Tercih Edilmemektedir?

Zirkonyum dişlerin tercih edilmemesini gerektiren durumlar da söz konusudur. Çok uzun gövdeli köprülerde kırılma ihtimali bulunmaktadır. Böyle durumlarda dikkatli bir tercih yapmakta fayda var. Hastanın bunu belirlemesi mümkün olmayacağından hekiminden tavsiye istemesi isabetli bir karar olacaktır. Hekim, en uygun yöntemleri anlatacak karar aşamasında size yardımda bulunacaktır.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Zirkonyum diş kaplama fiyatları için net olarak bir tarife bulunmamaktadır. Öncelikle kaç dişin zirkonyum kaplanacağı belirlenmelidir. Bu belirleme yapıldıktan sonra işlemlerin gerekliliklerine göre ortaya bir fiyat çıkacaktır. Doğru fiyatı öğrenmek için bu aşamaların yapılması gerekmektedir. Diğer fiyat hesaplamaları sizi yanıltabilir. Ayrıca zirkonyum kaplamanın işçiliği de ustalık gerektirmektedir. İnce ayrıntıları da gözeten tecrübeli ve uzman doktorların yaptığı kaplamalarda fiyat farklılıkları da gözlenebilir.

Bu farklılıkları bütçenize ve isteğinize göre kendiniz şekillendirerek karar verebilirsiniz.

Zirkonyum Diş Kaplama Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaplama yaptırmak isteyen hastaların bazı korkuları veya merak ettikleri bazı soruları olabiliyor. Bu durumlardın başında kaplama sırasında nelerin yaşandığı sorusu geliyor. Yukarıda maddeler halinde anlatmış olsak da sorulara yönelik yanıtları da verelim. Öncelikle işlem esnasında hastanın herhangi bir acıya maruz kalmadığını söylemeliyiz. Çünkü işlemden önce uygulanan lokal anestezi bölgenin uyuşmasını sağlıyor.

Süreç öncesi hastanın yapması gereken belirgin bir ihtiyaç bulunmamaktadır. Süreç esnasında da herhangi bir estetik kaygı duyulmasına gerek yoktur. Çoğunlukla 7-10 gün içerisinde tamamlanan süreçte geçici dişler de kullanılmaktadır. Böylece estetik bir sorun da ortaya çıkmaz.

Kaplama sonrasında ise hastanın yapması gereken şey 1 hafta zirkonyum kaplamaya izin vermesidir. Bu bir hafta boyunca aşırı sıcak, aşırı soğuk yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekiyor. Aynı zamanda yapışkan veya çok sert gıdaların da tüketilmemesi gerekiyor. Hem siz kaplamanıza alışın hem de kaplama size alışsın 😊 Ayrıca hekiminiz eğer kontrol amaçlı bir randevu verirse ihmal etmeyin.

Bir hafta içerisinde zirkonyum kaplama yaptıran hastalar, “sanki kendi dişlerim gibi çok rahat ediyorum” diyorlar. Bu geri dönüşler yeni kaplama yaptıracak hastalar için de son derece önemli geri dönüşler. Bu yüzden hekimler kadar yaptırmış olan hastalarla da iletişime geçmek size fayda sağlayacaktır.

Zirkonyum Kullanımı

Zirkonyum diş kaplama kullanımı uzun soluklu olmaktadır. Ağız ve diş bakımlarını yaparak çok uzun yıllar kullanabilirsiniz. Net olarak belirli bir tarih aralığı bulunmasa da kontrolleri ve bakımları yapıldığında çoğunlukla tekrar yapılmasına gerek kalmadığı görülmektedir. Kullanım boyunca gerekli görüldükçe yapılacak kontrollerinin dışında herhangi ekstra bir durum söz konusu değildir. Ağzınızda iken dişlerinize göstereceğiniz özenin aynısını zirkonyuma da gösterebilirsiniz. Bu durum kaplamanın ömrünü uzatacaktır.

İlk süreçte dikkat edeceğiniz hassasiyet kurallarını sonraki zamanlarda biraz esnetebilirsiniz tabii. Fakat yine de kaplamaya ufak tefek zararlar verecek olan durumlar; örneğin sigara, asitli ve şekerli içecek tüketimi gibi durumlar, sağlığınız için de zararlıdır. Mümkünse tamamen bırakılmalıdır, mümkün değilse en aza indirmeye gayret gösterilmelidir.

Dişlerimiz vücudumuzun en önemli noktalarından bir tanesidir. Hem hayati bir gereklilik olan yeme, içme davranışları için hem estetik görünüm için hem de tebessüm için güzel dişlere her birimizin ihtiyacı var. Bu ihtiyaca zamanında yanıt vermediyseniz bile en azından çözümünü zirkonyum diş kaplama sisteminde bulabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kaplama yapıldıktan sonra da dikkati elden bırakmayıp, yine diş sağlığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

Dr Can Esthetic VIP Hizmetlerinden Saç EkimiObezite Estetik CerrahiTüp Bebek ve Diş Estetiği  hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz,  Saç Ekimi hakkında çok daha bilgi için Saç Ekim Teknikleri sayfamızdan merak ettiklerinizi öğrenebilir, Randevu sayfamızdan hızlıca randevu oluşturabilir ve çok fazlası için bize İletişim sayfasından tüm öneri ve isteklerinizi iletebilirsiniz.

blank

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum Kaplama Nedir? Zirkonyum, 1700’lü yılların sonlarında keşfedilmiş bir kimyasal elementtir. Günümüzde zirkonyum kaplama olarak sık sık karşımıza çıkmaktadır. Zirkonyum kaplama, dişin etrafına yapılan kaplama

blank

Hollywood Gülümsemesi

Hollywood Gülümsemesi Son yıllarda en çok popülerlik kazanan konulardan bir tanesi Hollywood gülümsemesi. Popülerliğin en büyük kaynağı ünlüler diyebiliriz. Kırmızı halılara izlediğimiz zaman tüm ünlülerin

Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Dr Can Esthetic WhatsApp Destek
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button